ACHO nahlédla do života uprchlíků na Westbanhof
14. září 2015 ACHO

ACHO nahlédla do života uprchlíků na Westbanhof

Pracovníci Arcidiecézní charity Olomouc (ACHO) nahlédli v pátek 11. září do života uprchlíků na vídeňském Westbanhof. Běžencům tam pomáhá Charita Rakousko (Caritas Austria) s rakouskými dráhami, policisty, městem Vídeň a dalšími dobrovolníky. Ukazuje se, že tato zkušenost je pro ACHO inspirativní. Trasa uprchlíků mířících do Německa se totiž kdykoliv může změnit a průchozí zemí se tak může stát i Česko...

15. září vstupují v platnost nová pravidla v Maďarsku. Kvůli tomu se mohou uprchlíci vydat do Německa po jiné trase, a to přes Chorvatsko a Slovinsko, další méně pravděpodobnou variantou je trasa přes Rumunsko, Slovensko a Česko. „V případě tranzitu by se to dotklo pravděpodobně Jihomoravského kraje, Jihočeského kraje a také města Prahy. Pokud dojde k zadržení uprchlíků a budou posláni do uprchlických středisek, dotkne se to všech krajů v Česku," odhaduje koordinátor pro mimořádné události Martin Zamazal.

Ten byl jedním z evropských charitních pracovníků, kteří se přijeli v pátek 11. září podívat do Vídně na to, jak Charita Rakousko zvládá uprchlíkům pomáhat. Evropští charitní pracovníci nahlédli zejména na nádraží Westbanhof, odkud uprchlíci odjíždějí do Německa.

Charita Rakousko na místě zajišťuje pro běžence jídlo, hygienické prostředky, ošacení a věci pro přespání. „Na nádraží spolupracuje s rakouskými drahami OBB, které přistavují vlaky a poskytují své prostory. Pomáhají i policisté, jejichž početné skupinky se pohybují po celém nádraží, což dává pocit bezpečí pasažérům, kteří cestují regulérními vlaky. Město Vídeň zase zajistilo pojízdné toalety přímo u vstupu na nástupiště a zřídilo jedenáct přechodných ubytoven, kam mohou uprchlíci přijít přenocovat v případě, že v daný den (už) nejsou vypraveny žádné vlaky do Německa," popisuje Zamazal s tím, že na nádraží poskytují lékařskou pomoc i Samaritáni a Johanité, s tlumočením zase pomáhají charitní dobrovolníci.

Potřebné věci přinášejí pro uprchlíky Charitě na nádraží i obyčejní lidé. O tom, co, kdy a kam donést, se dozvídají na Facebooku Charity. Tyto sbírky jsou časově omezeny, aby nedošlo k přeplnění provizorních skladových prostor nádraží. 

Charita Rakousko také provozuje zařízení pro mladistvé běžence bez dospělého doprovodu. „Pro tyto účely Charita využívá tři patra jedné budovy. Uvnitř je ubytováno pětačtyřicet chlapců ve věku 14 - 18 let. Většinou jsou z Afghánistánu a Sýrie. Charita jim poskytuje také poradenství a jídlo. Někteří tito mladí běženci navštěvují rakouské školy, ostatní mají kurzy německého jazyka," pokračuje Zamazal s tím, že Charita Rakousko zastává v tomto případě roli „opatrovníka“, záležitosti mladistvých řeší ministerstvo vnitra a příslušný odbor sociální ochrany.

Charita Rakousko spolupracuje s ostatními evropskými Charitami a vedle výměny zkušeností nabízí i materiální pomoc. V pátek 18. září hostí setkání těchto Charit, jehož tématem bude současná uprchlická krize. Setkání organizuje zastřešující Caritas Europa.

Foto: Martin Zamazal, ACHO

Text: Karolína Opatřilová, ACHO