Arcidiecézní charita Olomouc přivítala kolegy ze slovenské Charity

Československá spolupráce začíná

Olomouc – Caritas – milosrdná láska, pomoc potřebným ve své zemi i za jejími hranicemi, zaměření na Haiti a Ukrajinu. To mají společného Arcidiecézní charita Olomouc (ACHO) a Slovenská katolická charita (SKCH). Ve čtvrtek 20. července se sešli jejich humanitární pracovníci v sídle Charity v Olomouci, aby probrali možnosti spolupráce.

Českou stranu zastupovali vedoucí humanitárního oddělní ACHO Martin Zamazal a koordinátorka projektů na Haiti Klára Lőffelmannová, slovenskou stranu projektový manažer Peter Knapík a Ján Michalský, který má na starosti komunikaci s veřejností. Jedním z témat bylo Haiti, problematická země, nejchudší na západní polokouli. „Našimi partnery jsou haitské sestry z Kongregace malých sester sv. Terezie, se kterými zajišťujeme pro děti z chudých rodin vzdělání skrze Adopci na dálku,“ sdělil Peter Knapík s tím, že SKCH pomáhá na Haiti od roku 2010. Prvním konkrétním výsledkem setkání představitelů obou Charit je monitoring tohoto programu ze strany ACHO -   koordinátorka „českých“ Adopcí Klára Lőffelmannová při své podzimní misi na Haiti navštíví také dvě čtvrti v hlavním městě Port au Prince, kde slovenská Charita prostřednictvím Adopce pomáhá 350 haitským dětem. Poté se Klára Lőffelmannová vydá do Roche-a-Bateau, Gonaïves a Baie de Henne, kde zkontroluje poskytnutou pomoc českými dárci a zorganizuje již potřetí zdravotnický týden pro děti i dospělé v Baie de Henne.

Obě Charity působí také na Ukrajině. Slovenská katolická charita zde podporuje děti z dětských domovů v Bortnikách, Birki, na Zakarpatí a na východě země v Charkově. ACHO na Ukrajině pomáhá v západní části v Lopatyně, Bortnikách, Kolomyji, Ternopilu a Chmelnickém, na východě země podporuje lidi zasažené ozbrojeným konfliktem přes místní Charitu Mariupol.

 „Cílem našeho setkání bylo vzájemně se informovat o našich aktivitách a hledat společné cesty, jak pomáhat. Věříme, že po dalším setkání v příštím roce bude naše spolupráce pokračovat ve více směrech.,“ zhodnotil setkání Martin Zamazal.

Československá spolupráce začíná Československá spolupráce začíná

Arcidiecézní charita Olomouc

Pomáhejte s námi na Haiti a na Ukrajině
 

Chci se stát dobrovolníkem

 
 

Konsorcium nevládních organizací

VÝSLEDKY 

 

 

EVROPSKÉ PROJEKTY

 
 

Charity v arcidiecézi

Bystřice p.Hostýnem  Holešov  Hranice  Kojetín  Konice  Kroměříž  Kyjov  Luhačovice  Moravská Třebová  Nový Hrozenkov  Olomouc  Otrokovice  Prostějov  Přerov  Slavičín  Strážnice  Svitavy  Šternberk  Šumperk  Uherské Hradiště  Uherský Brod  Valašské Klobouky  Valašské Meziříčí 
Veselí nad Moravou  Vsetín
Vyškov  Zábřeh  Zlín
Hospic na Svatém Kopečku