Na zdraví Haiti

Chudé Haiťany pomáhají ošetřit hosté podniků v Olomouci, Zábřehu, Svitavách, Hranicích

Děti z chudých rodin na Ukrajině potěšily sbírky hraček. Uspořádali je české děti, studenti i firmy

DĚKUJI. Vzkazují děti z Ukrajiny

Ukrajina - „Přeji štěstí a zdraví Vám i Vaší rodině. Také mír a pokojné nebe nad hlavou. Upřímně Vám děkuji za dárky,“ píše českým dárcům sedmiletá Veronička z Ternopil. Dívenka je jednou z více jak 300 ukrajinských dětí, kterým pořídili čeští dárci vánoční balíčky. V první polovině ledna jim je rozdali pracovníci Arcidiecézní charity Olomouc. Ti letos kromě balíčků přivezli navíc spoustu hraček. Sbírku pro ukrajinské děti totiž uspořádali i žáci základní školy Drahotuše, studenti ukrajinistiky Univerzity Palackého v Olomouci či firma Fonergy, dodavatel plynu a elektřiny. TĚM VŠEM PATŘÍ VELKÝ DÍK...

Letošní cesta na Ukrajinu proběhla podle plánu. Jediné, co dalo pracovníkům Charity zabrat, bylo počasí. „Celou dobu mrzlo a potýkali jsme se se sněhovými vánicemi. Když pak ale dětem předáváte dárečky a vidíte radost v jejich očích, je to krásný pocit,“ říká koordinátor projektů na Ukrajině Vasyl Vasyliv. Dárky rozdával dětem ze sociálně slabých rodin v Ternopil, Kolomyji a Chmelnyckyj, byly mezi nimi i děti, které prchly s rodinou z východu země, kde se válčí. Další várka vánočních balíčků a dárků zamířila do dětského domova v Bortnikách či zázemí fondu Děti v nouzi v Lopatynu, kde je potřebným předal ředitel Arcidiecézní charity Olomouc Václav Keprt. „Právě v Lopatynu se nachází nejvíce dětí, je to nejchudší místo, které podporujeme,“ dodává Vasyl Vasyliv.

Butelka na pití vhodná pro všechny příležitosti1,5 tuny vánočních balíčků nebyl jediný dárkový náklad, který na Ukrajinu putoval. Na Arcidiecézní charitu Olomouc se obrátili další lidé, kteří se rozhodli udělat chudým dětem radost. Sedm velkých pytlů plných hraček, oblečení či aktovek se podařilo nastřádat studentům ukrajinistiky na Katedře slavistiky UP Olomouc. Další čtyři pytle plné plyšáků a knížek dodali žáci základní školy Drahotuše. Ti sbírali pro ukrajinské děti dárečky pod vánočním stromem přímo ve škole. Osm pytlů plných hraček dodala i firma Fonergy. „Chtěli jsme uspořádat materiální sbírku a adresovat ji na konkrétní místo, abychom viděli, kam přesně naše pomoc míří. Také jsme stáli o zpětnou vazbu. A to vše se podařilo naplnit při spolupráci s Charitou,“ sděluje za firmu Fonergy Hana Elfmarková. Do dvanáctidenní sbírky se zapojili zaměstnanci i zákazníci firmy. Dárečky přinášeli na pobočku v Uherském Hradišti. „Většina dárců přinesla plnou tašku nebo krabici hraček, což nás mile překvapilo. Dárci mysleli především na ty nejmenší děti, pořizovali tak často plyšáky. Jednatel firmy, pan Horák, tak přihodil ještě multifunkční herní stůl, který ocení také náctiletí. Zahrají si na něm stolní fotbálek, hokej, ping-pong nebo kulečník,“ dodává Hana Elfmarková.

Radost z vánočních balíčků v BortnikáchA rozbalujeme...

Nové boty či ping-pongová pálkaVánoční balíčky byly plné překvapeníNové gumáky

Fotografie z přebírání Vánočních balíčků zveřejníme během února. Děkujeme všem lidem dobré vůle, kteří udělali radost ukrajinským dětem.

Charita vyvezla na Ukrajinu 1,5 tuny vánočních dárků

Karolína Opatřilová, ACHO

Pomáhejte s námi na Haiti a na Ukrajině
 

Chci se stát dobrovolníkem

 
 

Konsorcium nevládních organizací

VÝSLEDKY 

 

 

EVROPSKÉ PROJEKTY

 
 

Charity v arcidiecézi

Bystřice p.Hostýnem  Holešov  Hranice  Kojetín  Konice  Kroměříž  Kyjov  Luhačovice  Moravská Třebová  Nový Hrozenkov  Olomouc  Otrokovice  Prostějov  Přerov  Slavičín  Strážnice  Svitavy  Šternberk  Šumperk  Uherské Hradiště  Uherský Brod  Valašské Klobouky  Valašské Meziříčí 
Veselí nad Moravou  Vsetín
Vyškov  Zábřeh  Zlín
Hospic na Svatém Kopečku