Jak  Arcidiecézní charita Olomouc pomáhá na Ukrajině. To se dozvěděl ukrajinský vicekonzul

Jak  Arcidiecézní charita Olomouc pomáhá na Ukrajině. To se dozvěděl ukrajinský vicekonzul

Olomouc – S tím, jak Arcidiecézní charita Olomouc pomáhá na Ukrajině, seznámili ukrajinského vicekonzula její zástupci. Volodymyr Markiv navštívil Olomouc v pondělí 15. května. „Na Ukrajině, zejména na jejím západě, mají lidé o české Charitě povědomí. Vědí, že podporujete tamní děti a chudé. Ať se vám dále daří takto pomáhat,“ popřál.

Volodymyr Markiv je ukrajinským vicekonzulem v Brně. Při své cestě do Olomouce navštívil i Arcidiecézní charitu Olomouc. Do dlouholeté činnosti Charity na Ukrajině jej zasvětili ředitel Václav Keprt, šéf humanitárního oddělení Martin Zamazal a koordinátor projektů na Ukrajině Vasyl Vasyliv.

„Kus mého srdce je na Ukrajině,“ přiznal ředitel Václav Keprt, „naše partnery tam podporujeme už dlouhá léta, a to tak, že jim pomáháme, aby si uměli pomoct sami. Naším nejstarším projektem je dětský domov Bortniky, kde jsme podpořili rekonstrukci staršího zámečku, ve kterém domov funguje, pomohli jsme nakoupit zemědělskou techniku, aby byli vedení domova i tamní chlapci soběstační (mají totiž vlastní třicetihektarové pole). Zaplatili jsme také moštárnu na ovoce, což domovu vydělává peníze.“

Kromě Bortnik Arcidiecézní charita Olomouc působí také v Lopatyně, kde podporuje děti z neúplných a chudých rodin. V tamním pastoračně-sociálním centru dostanou každý den teplý oběd. V tomto centru, nazvaném Fond Děti v nouzi, se děti nejen nasytí, ale mohou docházet i na doučování.  V Ternopil nyní Charita podporuje domácí péči, plánuje také pořídit pračku na oblečení lidí bez domova, kterých přibývá. „V Kolomyji aktuálně začínají více pracovat s lidmi bez přístřeší. V květnu jsme jim přepravili desítky postelí do připravované noclehárny. Další, polohovací, postele jsme poslali do kolomyjské nemocnice,“ pokračoval Václav Keprt. Zmínil také pomoc v Mariupolu ve východní části Ukrajiny, kde Charita finančně podpořila jídelnu pro místní sociálně slabé a pak vnitřně vysídlené, kteří museli v důsledku konfliktu na východě opustit své domovy. „Postele a zdravotní a kompenzační pomůcky jsou na Ukrajině velmi potřeba. Při jejich přepravě však musíme překonat nejednu bariéru,“ podotkl Václav Keprt.

Obtížné je i přepravit přes ukrajinskou hranici na tři sta Vánočních balíčků. Ty posílají čeští dárci dětem z dětských domovů či ukrajinských chudých rodin každý rok. „V těchto balíčcích jsou potřebné věci, jako například oblečení, obuv, ale také hračky.  Na hranici však bývá s takovým velkým nákladem problém,“ přidal se šéf humanitárního oddělení Martin Zamazal.

Pomoc Ukrajině – akt přátelství

Ukrajinský vicekonzul se zajímal: „Kdo vůbec tuto všechnu vaši pomoc platí?“

Martin Zamazal neváhal s odpovědí. „Z devadesáti procent jsou to čeští dárci. Český člověk něco daruje ukrajinskému člověku, přece jen jsme si blízcí. Je to takový akt přátelství,“ dodal.

Arcidiecézní charita Olomouc podporuje každý rok i mladé ukrajinské studenty. Aby získali vzdělání na vyšší odborné škole nebo univerzitě. „Mladí, které zařazujeme do našeho Studijního fondu, musí splňovat více kritérií. Měli by být talentovaní, chytří, něčím výjimeční, ale zároveň musí být z tak chudých poměrů, že by si studium nemohli dovolit. To, že zrovna tito mladí lidé mohou dál studovat, je dobře i pro Ukrajinu,“ sdělil koordinátor projektů na Ukrajině Vasyl Vasyliv.

Vicekonzul Volodymyr Markiv popřál Charitě, aby se jí dál dařilo pomáhat potřebným. Pak přiblížil aktuální situaci ve své zemi: „Dobrou zprávou ale zase je, že lidé z Ukrajiny budou moci brzy vycestovat za hranice na turistická víza. Je to otázka zhruba měsíce. Na druhou stranu ale letos byla dlouhá zima, proto spousta úrody zmrzla, což zasáhne spoustu lidí.“

Ředitel ACHO přiblížil, jaké projekty na Ukrajině pomáhajíUkrajinský vicekonzul při návštěvě na Arcidiecézní charitě Olomouc

Karolína Opatřilová, ACHO

Pomáhejte s námi na Haiti a na Ukrajině
 

Chci se stát dobrovolníkem

 
 

Konsorcium nevládních organizací

VÝSLEDKY 

 

 

EVROPSKÉ PROJEKTY

 
 

Charity v arcidiecézi

Bystřice p.Hostýnem  Holešov  Hranice  Kojetín  Konice  Kroměříž  Kyjov  Luhačovice  Moravská Třebová  Nový Hrozenkov  Olomouc  Otrokovice  Prostějov  Přerov  Slavičín  Strážnice  Svitavy  Šternberk  Šumperk  Uherské Hradiště  Uherský Brod  Valašské Klobouky  Valašské Meziříčí 
Veselí nad Moravou  Vsetín
Vyškov  Zábřeh  Zlín
Hospic na Svatém Kopečku