Kolomyjská Charita přijela pro inspiraci. Zajímá se o lidi bez domova a dobrovolníky
10. února 2017 ACHO

Kolomyjská Charita přijela pro inspiraci. Zajímá se o lidi bez domova a dobrovolníky

Arcidiecéze olomoucká – Jak to chodí v centru pro lidi bez domova, jak fungují služby pro zdravotně postižené a jak si udržet dobrovolníky a získat nové? Pro takovou inspiraci přijeli do České republiky partneři Arcidiecézní charity Olomouc z ukrajinské Kolomyje.  Služby své Charity totiž chtějí obohatit například o ubytování pro dětské účastníky letních táborů nebo noclehárnu pro lidi bez domova. Počet lidí bez přístřeší totiž stoupá…

Problematika bezdomovectví trápí jak Česko, tak i Ukrajinu. Také proto delegace z Kolomyje navštívila nízkoprahové centrum pro lidi bez domova v Uherském Brodě. S tamními chariťáky se shodli na tom, že počet lidí bez přístřeší stoupá.

Charita Kolomyja zajišťuje lidem bez domova každý den obědy. Za den se tak díky ní nají až šedesát potřebných. „Většinou jsou to starší lidé, pak lidé zadlužení, s psychickými problémy, invalidé, nemocní či lidé, kteří se vrátili z vězení. Jsou mezi nimi i tací, které někdo připravil o domov lstí, například koupil od nich dům za příliš nízkou částku,“ přiblížil ředitel Charita Kolomyja Serhij Tryfjak. Podle něj je třeba v Kolomyji zřídit noclehárnu pro muže i ženy. Prostory pro tyto účely (pro zhruba dvacet osob) Charitě nabízí vedení města, ukrajinský zákon však nařizuje, že v takovém zařízení musí pracovat 6 zaměstnanců. „Na platy tolika pracovníků nejsou peníze. Věc je tedy stále v jednání,“ dodal Serhij Tryfjak.

Mezi lidmi bez domova jsou uprchlíci z východu Ukrajiny

Už tak složitou situaci ještě zhoršuje válečný konflikt na východě země. Tamní obyvatelé totiž před ním prchají také do západní části Ukrajiny, mnozí přebývají i v Kolomyji. I tito lidé jsou mezi potřebnými, kteří docházejí do charitní jídelny. „Situace je špatná. Vnitřně vysídlení lidé přespávají v mrazech po autobusových a vlakových zastávkách. V létě nocují venku na lavičkách,“ nastínila další pracovnice kolomyjské Charity Oksana Melnyk. Vyhlídky na ukončení konfliktu přitom nejsou žádné.

V Uherském Brodě se ukrajinští charitní pracovníci seznámili s fungováním denního centra pro lidi bez přístřeší a  noclehárny. Do denního centra Oblastní charity Uherský Brod dochází denně zhruba dvacet lidí. „Můžou si tu uvařit jídlo v kuchyňce, ohřát se, podívat se na televizi nebo si číst. Dále jim radíme, třeba s jejich sociální situací, dluhy nebo jim pomáháme s hledáním práce. K tomu mnozí z nich u nás využívají i internet,“ prováděla návštěvu centrem jeho vedoucí Bohumila Smutná. Podle ní si klienti můžou v  centru také vyprat svoje oblečení. Tamní pracovníci navíc spolupracují s policisty či zdravotní záchrannou službou, mnohdy totiž řeší také zdravotní stav svých klientů.

Noclehárna se nachází ve stejné budově, má šestnáct lůžek. „Dvanáct jich je pro muže, čtyři pro ženy. Většinu našich klientů totiž tvoří muži. Měli jsme tu například lidi bez přístřeší až ze Slovenska, Rumunska i Ukrajiny,“ pokračovala Bohumila Smutná. Klientům noclehárny je k dispozici koupelna a toalety. Noclehárna ale není ubytování. Jde o krizové přespání, o čemž dává Charita vědět prostřednictvím pravidel. „Je důležité, aby se naši klienti snažili dál najít si něco stálejšího,“ podotkla vedoucí centra.

Dobrovolníci jsou velkými pomocníky Charity

Charitní pracovníci z Kolomyje zjišťovali v Brodě také to, jak efektivně pracovat s dobrovolníky. Poradili se s koordinátorkou dobrovolníků Janou Haluzovou, která jich má aktuálně na starosti 50. Dále už osmým rokem pořádá tábory pro děti z azylového domu a děti zaměstnanců Charity. „Kde dobrovolníky hledáte a jak je motivujete? Kolik dobrovolníků máte? Co obnáší práce s dobrovolníky?“ Zajímalo nejvíce Kolomyjské.

Kolomyja má zhruba šedesát tisíc obyvatel, přičemž tamní Charitě pomáhá aktuálně 25 stálých dobrovolníků. Pracují ve všech tamních službách – domácí péče, práce s dětmi a zdravotně postiženými, jídelna pro lidi bez domova, farma či lis na ovoce. „Potřebovali bychom však těchto dobrovolníků více,“ dodal ředitel Charity Kolomyja. Ten plánuje také opravu zchátralé lázeňské budovy v lesích poblíž města. Má sloužit jako zázemí pro dětské letní tábory. „Letní tábory pořádáme pro děti našich zaměstnanců, dále pro děti ze sociálně slabých rodin, které docházejí do našich služeb, nebo děti vnitřně vysídlených. Potřebujeme ale větší ubytovnu, aby se táborů mohlo účastnit dětí více,“ sdělil Serhij Tryfjak.

S jednotlivými službami Oblastní charity Uherský Brod seznámil ukrajinské partnery tamní ředitel Petr Houšť.

Návštěva ukrajinských partnerů Charity trvala od pondělí 6. února do pátku 10. února. Za tu dobu navštívili nejen služby Charity v Uherském Brodě, ale také denní centrum pro lidi bez přístřeší a Dům sv. Vincence pro lidi s duševním onemocněním v Olomouci nebo chráněnou dílnu pro zdravotně postižené v Zábřehu. Na Arcidiecézní charitě Olomouc se radili s ředitelem Václavem Keprtem a pracovníky projektového oddělení například o tom, jak funguje síť Charit a jejich vzájemná spolupráce.

Více ve FOTOGALERII.

Karolína Opatřilová, ACHO