Slož citát v kreolštině či ukrajinštině. Vyzvala Charita účastníky Majálesu

Slož citát v kreolštině či ukrajinštině. Vyzvala Charita účastníky Majálesu

Olomouc - Kde je méně slov, tam je více pravdy. Takový ukrajinský citát zkoušeli včera složit dohromady účastníci olomouckého Majálesu 2017. Vyhráli si tak se slovíčky jak v češtině, tak v ukrajinštině psané azbukou. Stačilo si vybrat. Tématem letošního Majálesu totiž byla „Literatura“. Ve stánku Arcidiecézní charity Olomouc lidé nejen plnili úkoly, aby získali razítko, ale mohli si prohlédnout vystavené fotografie z míst, kde Charita pomáhá, nebo si pročíst propagační materiál.

Humanitární oddělení Arcidiecézní charity působí už 11 let na Ukrajině i na Haiti. Kromě ukrajinského citátu tak mohli návštěvníci akce skládat citát i v kreolštině, kterou mluví Haiťané. Našli se i tací, kteří se pustili do zcela nových myšlenek, citátů. „To se vám povedlo, dáme vám tedy razítko. A počkejte, ještě pro vás máme doušek haitské kávy,“ loučí se s dvojicí studentů koordinátorka projektů na Haiti Klára Lőffelmannová a podává jim sáček plný vonících kávových zrnek. Poté, co zájemci splnili dvacet úkolů, za které nasbírali po celém areálu Bezručových sadů razítka, mohli se zúčastnit losování o zajímavé ceny.

Stánek Charity ozdobily také fotografie z míst, kde pomáhá. Na snímcích byl vidět domek početné haitské rodiny zničený hurikánem, charitní pracovnice v obležení haitských školáků, ošetřování chudých Haiťanů, kteří se nedostanou k lékaři, či uprchlíci z východu Ukrajiny a další potřební v charitní jídelně, střecha stařenky zničená granátem a chudé ukrajinské děti, kterým právě udělaly radost Vánoční balíčky. Na fotkách nechyběly ani výjevy z České republiky, a to z povodní – zaplavená ulice, dobrovolníci vyklízející zničený dům a charitní pracovníci, kteří přicházejí za zasaženými s čisticími prostředky.

Oceňujeme odvahu i tvůrčího ducha těch, kteří nás na Majálesu navštívili, a těšíme se zase za rok na viděnou...

Fotogalerie Majáles 2017

Karolína Opatřilová, ACHO

Pomáhejte s námi na Haiti a na Ukrajině
 

Chci se stát dobrovolníkem

 
 

Konsorcium nevládních organizací

VÝSLEDKY 

 

 

EVROPSKÉ PROJEKTY

 
 

Charity v arcidiecézi

Bystřice p.Hostýnem  Holešov  Hranice  Kojetín  Konice  Kroměříž  Kyjov  Luhačovice  Moravská Třebová  Nový Hrozenkov  Olomouc  Otrokovice  Prostějov  Přerov  Slavičín  Strážnice  Svitavy  Šternberk  Šumperk  Uherské Hradiště  Uherský Brod  Valašské Klobouky  Valašské Meziříčí 
Veselí nad Moravou  Vsetín
Vyškov  Zábřeh  Zlín
Hospic na Svatém Kopečku