7. srpna 2014 ACHO

Vítáme vládou schválené dlouhodobé smlouvy financování služeb

Vláda ČR na svém včerejším zasedání schválila v rámci Zásad vlády pro poskytování dotací ze státního rozpočtu České republiky zcela nový prvek. Tím je možnost uzavřít smlouvu s poskytovateli sociálních služeb z řad nevládních neziskových organizací dlouhodobou smlouvu, která by jim měla dát větší jistoty ve financování jimi poskytovaných služeb. Jsme za tuto změnu rádi, ale i nadále upozorňujeme na závažná rizika, která představuje navrhovaný systém přechodu financování sociálních služeb na kraje od roku 2015.

„Velmi si této změny vážím, protože pokud bude v praxi skutečně fungovat, pomohla by nám vyřešit obrovské finanční problémy první třetiny roku a každoroční nejistotu poskytovatelů služeb.“ komentuje změnu ředitel ACHO Václav Keprt s tím, že neziskovky nikdy dopředu neví od koho, kolik a kdy peníze dostanou.

„Zatím je ale pro nás navrhovaná změna trochu nejasná, protože nevíme, jakým způsobem do nového systému zasáhnou samosprávy. Jednoznačně oceňuji snahu vyřešit letitý problém, obávám se ale, že je to řešení jen částečné.“ podotýká Václav Keprt. 

„Určitě je to posun k lepšímu. Smlouva by nám dala jistotu alespoň ohledně financí ze státního rozpočtu. Problém ale vidím v dalších oblastech, a to kdo bude určovat výši dotace a podle čeho a jak se do financování zapojí prostředky z krajů a obcí.“ míní Helena Gračková, ředitelka Charity Kojetín.

„Například v letošním roce jsme od města Kojetín dostali na vědomí, že na služby poskytované Charitou obec nedá ani korunu. Některé jsou přitom poskytované patnáct let, tedy od samého počátku.“ doplňuje paní Gračková. „Olomoucký kraj bude rozhodovat o dotacích z krajského rozpočtu až v září, my ale poskytujeme služby ve stejném objemu i kvalitě již od počátku roku“.

Charita Kojetín, jedna z třiceti Charit v olomoucké arcidiecézi, poskytuje služby pro lidi s omezením zdravotním i tělesným, seniorům, matkám s dětmi v tísni, lidem sociálně slabým a dlouhodobě pracuje s početnou romskou komunitou. Díky nakumulovaným problémům jsou v letošním roce stále ještě ohrožené všechny jejich služby. Většina je ve zmíněné lokalitě jedinečných a nenahraditelných. Dopady eventuálního zrušení služeb by přitom pro celkovou místní sociální situaci znamenaly naprosto zásadní zhoršení. Následně pak bude nutné tyto služby za mnohem větší náklady znovu od začátku budovat.

„Bojím se zejména o služby pro klienty z cílových skupin, které široká veřejnost z neznalosti problematiky vidí jako nepotřebné nebo sporné. Jedná se především o lidi na okraji společnosti, lidi bez domova, klienty se závislostí nebo závislostmi ohrožené, příslušníky národnostních menšin, lidi bezprostředně ohrožené chudobou apod.“ říká Václav Keprt.

Ne všude je situace stejná, některé obce a kraje se chovají zodpovědně a korektně.

Na příkladu situace v Kojetíně, Charita dokumentuje, že navrhovaná smlouva s ministerstvem by situaci sice částečně vyřešit pomohla, ale nezodpovědné rozhodování politiků na místní úrovni může ohrozit funkční služby i přes takto uzavřenou smlouvu. Zákon totiž obce a kraje k dofinancování potřebných zdrojů v podstatě vůbec nezavazuje. Situaci je proto zapotřebí řešit komplexně.