Vykoledované peníze pomohou lidem v nouzi

Vykoledované peníze pomohou lidem v nouzi

Arcidiecéze olomoucká - Šířit zvěst o narození Krista, ale také šířit radost a pomáhat těm, kteří to potřebují. To je posláním Tří králů. Od 2. do 15. ledna vyrazí do ulic Arcidiecéze olomoucké více než 18 400 koledníků. Za peníze, které jim lidé přispějí, Charita pomůže lidem v nouzi. Například v Zábřehu poslouží handicapovaným lidem a seniorům speciálně upravený přepravný automobil, vyškovská Charita zase zrekonstruuje faru v Topolanech pro fungování sociální služby, v otrokovickém Domově pro seniory přibydou automatické dveře a v působištích všech Charit bude poskytnuta přímá pomoc lidem v tíživé sociální situaci...

V roce 2016 dárci přispěli do Tříkrálové sbírky 97 651 016 korunami, z toho 24 795 948 korun vynesla koleda v Arcidiecézi olomoucké. Právě tam začali chodit koledníci s pokladničkou už v roce 2000, o rok později se Tříkrálová sbírka rozšířila do celé České republiky. Výtěžek sbírky se každým rokem zvyšuje. Díky lidem dobré vůle pomohla loni Charita třeba panu Petrovi ze Zábřežska, kterému shořel dům. „Usnul jsem v noci u televize, a když jsem se vzbudil, už hořelo. Čapnul jsem televizi a vyběhl do zahrady. V rychlosti jsem při útěku popadl ještě peněženku. Chtěl jsem se vrátit pro doklady ale žár uvnitř domu už mě nepustil zpátky,“ líčí dramatické okamžiky šedesátiletý muž. Na místo vyrazilo hned několik jednotek hasičů. Oheň však stačil zničit dveře a euro okna, shořela i střecha. Z domu, který před pěti lety muž renovoval, zbyly jen obvodové zdi. Za peníze z Tříkrálové sbírky pan Petr nakoupil dřevo na stropy, Charita přihodila ještě další dřevěné trámy. Pan Petr byl dlouhá léta sám koledníkem. 

Také z aktuálně probíhající sbírky bude podpořena spousta projektů. Aktuální seznam všech plánovaných záměrů využití najdete ZDE.

Tříkráloví koledníci vyrazí do ulic i letos, a to od 2. do 15. ledna. Lidé je poznají nejen podle korunky a pláště, mají s sebou také pokladničku s logem Charity, která je zapečetěná a očíslovaná. Sbírku doprovodí také spousta akcí, jako například tříkrálové průvody (Olomouc, Uherský Brod, Zlín) a koncerty (Luhačovice, Moravská Třebová, Zábřeh).

Zajímavosti

Koledníci z Charity Svaté rodiny Nový Hrozenkov se vydají na samoty v horách (6. -8. ledna). Vybavení termoskou s čajem a dobrou fyzičkou. Často totiž zdolávají k jednotlivým domům zasněžené kopce. Ty někdy nebývají zpřístupněné. „Děti se tak seřadí za sebe a vydají se hlubokým sněhem vpřed, vytvoří si cestičky samy. Odměnou je jim radost babiček, které jim otevřou dveře. Mnohé koledování berou jako společenskou událost,“ říká ředitelka novohrozenkovské Charity Danuše Martinková.

Skupinku sourozenců, kteří chodívají v Přerově, doprovodí již podruhé bílý poník. Jmenuje se Sněhurka. Koledovat vyrazí s Třemi králi v neděli 8. ledna.

Prostějovští charitní pracovníci se letos znovu vydají koledovat na transfúzní oddělení nemocnice. Darují tam totiž krev. Tato VIP koleda se uskuteční v pondělí 9. ledna velmi brzy ráno.

Lidé mohou přispět do Tříkrálové sbírky také přímo v teple svých domovů 1. – 15. ledna. Dále mohou poslat svůj příspěvek na č.ú.: 66008822/0800, variabilní symbol 777 nebo zaslat dárcovskou SMS ve tvaru: DMS KOLEDA na číslo 87777.

Děkujeme dárcům za jejich štědrost, pomoc...

Rozpis akcí v Arcidiecézi olomoucké

Koledníci dostali požehnání. Mohou vyrazit do ulic.

 

 Karolína Opatřilová, ACHO

Pomáhejte s námi na Haiti a na Ukrajině
 

Chci se stát dobrovolníkem

 
 

Konsorcium nevládních organizací

VÝSLEDKY 

 

 

EVROPSKÉ PROJEKTY

 
 

Charity v arcidiecézi

Bystřice p.Hostýnem  Holešov  Hranice  Kojetín  Konice  Kroměříž  Kyjov  Luhačovice  Moravská Třebová  Nový Hrozenkov  Olomouc  Otrokovice  Prostějov  Přerov  Slavičín  Strážnice  Svitavy  Šternberk  Šumperk  Uherské Hradiště  Uherský Brod  Valašské Klobouky  Valašské Meziříčí 
Veselí nad Moravou  Vsetín
Vyškov  Zábřeh  Zlín
Hospic na Svatém Kopečku