Arcidiecézní charita Olomouc vypraví zásilku materiální pomoci na Ukrajinu
7. dubna 2021 Aktuálně-rubrika

Arcidiecézní charita Olomouc vypraví zásilku materiální pomoci na Ukrajinu

Ve čtvrtek 8. dubna 2021 zamíří na Ukrajinu další zásilka materiální pomoci. Jedná se o téměř pět tun materiálu, a to zejména zdravotnických potřeb a zařízení. Část nákladu tvoří také boty a oblečení jak pro děti, tak i pro dospělé. Cílem cesty je ukrajinská Kolomyja, kde místní Charita zajistí další distribuci potřebným.

Tak jako v minulých letech posíláme na Ukrajinu zejména zdravotnický materiál. Porodní lůžka, která zajistí větší komfort a bezpečí pro rodičky, CombiSety jejichž obsahem jsou základní pomůcky pro ambulantní vyšetření pacientů, nebo pleny pro imobilní pacienty a další potřebné vybavení. Charita Kolomyja vše rozdělí oblastním nemocnicím a místním lidem. Součástí zásilky je také zubařské křeslo a rentgenové zařízení pro stomatologickou ordinaci, které míří do Termopilu. Charita Termopil, se kterou také dlouhodobě spolupracujeme zde bude poskytovat lékařskou péči potřebným zdarma.
Ukrajina se dlouhodobě potýká s nedostatečnou dostupností zdravotní péče. Chybí zde systém všeobecného zdravotního pojištění a dobrovolné zdravotní pojištění si může dovolit jen malá část lidí. Většina zdravotní péče je přímo hrazena pacienty a ti si vzhledem k vysoké nezaměstnanosti a celkově nízké životní úrovni v mnoha případech tuto péči nemohou dovolit. Následky jsou mnohdy fatální i v případě banálních zdravotních potíží. Současná pandemická krize situaci ještě zhoršuje.
Děkuje dárcům za to, že umožnili tuto pomoc k potřebným na Ukrajině poslat.
Lůžka a další zdravotnický materiál dodala Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.
CombiSety darovala firma HARTMANN – RICO a.s.
Pracovní obuv je darem od firem Prabos plus a.s. a Z- Style CZ a.s.
Oděvy pro děti i dospělé poskytlo Centrum materiální pomoci Charity Olomouc.

Dagmar Jurčíková

PR pracovník
Tel.: 581 115 216 E-mail: Z8twRb2bbkps1~l7VX~kT6e4YanBZd54Ys