Charity v olomoucké arcidiecézi pomáhají uprchlíkům na Balkáně

Charity v olomoucké arcidiecézi pomáhají uprchlíkům na Balkáně

Ve čtvrtek 22. října v odpoledních hodinách vyjela z Olomouce do Slovinska první skupina dobrovolníků v čele se zástupcem Charity Olomouc za účelem pomoci uprchlíkům. Po uzavření hranic z pátku na sobotu mezi Chorvatskem a Maďarskem se Slovinsko stalo další tranzitní zemí.

Díky monitorovací cestě zástupců Charity ČR na Balkáně ve dnech 14. až 19. října se podařilo dojednat s národními Charitami v postižených oblastech potřebnou pomoc z české strany. Na území Slovinska tak putuje spolu s dobrovolníky rovněž materiální sbírka pro uprchlíky.

Situace je kritická i z důvodu nadcházejícího chladného zimního počasí. Stoupá potřeba teplého ošacení, jako jsou bundy, svetry, čepice, šály, zimní obuv, včetně dek a pláštěnek. Hned začátkem října se uskutečnila v olomoucké arcidiecézi na jižní Moravě další materiální sbírka za účelem humanitární výpomoci skupině dobrovolníků působících na chorvatsko-srbské hranici. „Materiální pomoc poputuje z Charity na chorvatsko-srbskou hranici poblíž města Tovarnik, kde již jeden z dobrovolníků mapoval situaci,“ sdělila sociální pracovnice Martina Novotná z Charity Strážnice.

Pomoc dobrovolníkům působícím v tamní oblasti se ukazuje být v současné chvíli akutní. Jsou to právě oni, kdo spolu s dalšími humanitárními organizacemi již měsíce pomáhají tisícům uprchlíků v místech jihovýchodní Evropy, kde v tuto chvíli tranzitují desítky tisíc lidí.

„Co se týká situace, je potřeba ji vnímat jako měnící se v čase. Lidé, kteří vstupují dnes do Makedonie, v průběhu 20-40 hodin budou na chorvatsko-slovinské hranici a za dalších 10-15 hodin v Rakousku. Lidé nezůstávají na místě, ale putují za svým cílem, jímž je dosažení Německa. Pokud slovinská vláda omezí přístup uprchlíků na své území z 5 – 7 tis. denně na max. 2,5 tis. denně, má to za následek dominový efekt po celé délce uprchlické linie, kde potom dochází k další či nové potřebě humanitární asistence,“ přiblížil humanitární pracovník Martin Zamazal z Arcidiecézní charity Olomouc, jeden z účastníků monitorovací cesty na Balkáně.

Zejména v souvislosti s komplikovanou situací na hranicích, mnozí volají po urgentním řešení situace.
„I proto může být pomoc české Charity kdykoliv zahraniční Charitou vyžádána - pokud o formu naší pomoci bude zájem, bude potřebná a bude chtěná“, uvádí Martin Zamazal a dodává: „Humanitární pomoc, resp. její intenzita a potřebnost je tak závislá i na politických rozhodnutích. Uzavření hranic v Německu nebo Rakousku může mít za následek hromadění uprchlíků v balkánských zemích a zapříčinit situaci stejnou či spíše horší než v Maďarsku na počátku září.“

Podpořit činnost olomouckých Charit můžete i finančně na sbírkový účet ACHO:
Číslo účtu: 115-1060670297/ 0100
Variabilní symbol: 001

Tisková zpráva 22. 10. 2015

Eva Štefková
Arcidiecézní charita Olomouc

Foto: Filip Habrman, DCHB (monitorovací cesta Charity ČR na Balkáně)

Tříkrálová sbírka 2019
Pomáhejte s námi na Haiti a na Ukrajině

Tříkrálová sbírka 2019

Náš výtěžek
29 828 910 Kč

100,0%

Rozpečetěno pokladniček

Chci přispět

Zobrazit podrobné výsledky z celé ČR

 

Chci se stát dobrovolníkem

 
 

Konsorcium nevládních organizací

VÝSLEDKY 

 

 

EVROPSKÉ PROJEKTY

 
 

Charity v arcidiecézi

Bystřice p.Hostýnem  Holešov  Hranice  Kojetín  Konice  Kroměříž  Kyjov  Luhačovice  Moravská Třebová  Nový Hrozenkov  Olomouc  Otrokovice  Prostějov  Přerov  Slavičín  Strážnice  Svitavy  Šternberk  Šumperk  Uherské Hradiště  Uherský Brod  Valašské Klobouky  Valašské Meziříčí 
Veselí nad Moravou  Vsetín
Vyškov  Zábřeh  Zlín
Hospic na Svatém Kopečku