Olomoučtí Tři králové rozdávali požehnání, radost i humor

Olomoučtí Tři králové rozdávali požehnání, radost i humor

Požehnání K+M+B+2016 zdobí od středy 6. 1. dveře olomouckého arcibiskupství, krajského vojenského velitelství, olomouckého hejtmanství, vchod ředitelství Policie ČR i Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje. Koledníci Arcidiecézní charity Olomouc v postavách Kašpara, Melichara a Baltazara za doprovodu čtyř hudebníků dechového oddělení Konzervatoře Evangelické akademie v Olomouci obešli významné olomoucké instituce. Do Tříkrálové sbírky přispěl olomoucký arcibiskup, olomoucký hejtman Jiří Rozbořil, krajský ředitel policie Tomáš Landsfeld a mnozí další.

Koleda u vojáků, hasičů a Policie ČR

Na Krajském vojenském velitelství v Olomouci nás vítá vojenský kaplan kpt. Roman Lukáš. „Neseme vám radostnou zprávu o narození Spasitele, který se na každého dívá s láskou," pronáší prezident Arcidiecézní charity Olomouc P. Bohumír Vitásek v roli Kašpara a pokračuje: „Spasitel má řešení pro náš život, vnáší nám do duše radost a pokoj. To přeji i vám všem v tomto domě."

Ředitel Arcidiecézní charity Václav Keprt alias král Melichar nese betlémskou hvězdu a k olomouckým hasičům vstupuje se slovy: „Hvězda může zažehnout spoustu dobrého, a není požárně nebezpečná!" Atmosféra je uvolněná, olomoučtí přispívají do kasičky a velitel olomouckých hasičů přináší darem pro charitní krále kalendář hasičského záchranného sboru, v němž nacházíme jednu fotografii z loňského tříkrálového koledování.

Na Krajském ředitelství Policie ČR mají tři králové vzkaz pro "dopraváky": „Je rok milosrdenství! Vyřiďte to prosím kolegům u dopravní policie," dodává s humorem Václav Keprt alias Melichar. Krajský policejní šéf Tomáš Landsfeld vhazuje peníze do sbírkové pokladničky se slovy „Budeme se snažit být spravedliví. Děkujeme Charitě za její práci a také za možnost, že i my můžeme pomoci.

Symbolické zlato, kadidlo a myrha

Ani tři charitní králové však nepřijíždí s prázdnou. Stejně jako před dvěma tisíci lety přináší dary v podobě zlata, kadidla a myrhy. Na hejtmanství, vojenském velitelství, policii, na ulici rozdávají tříkrálový cukřík, tzv. „hanácké bílé zlato" a malý balíček kadidla. Ředitel ACHO Václav Keprt dodává, že myrhu neboli „něco na namazání" jistě najdou obdarovaní ve svých vlastních ledničkách.

Symbolickou truhlu s dary nese vedoucí humanitárního oddělení ACHO Martin Zamazal alias Baltazar a jako „černý vzadu“ se drží mírně o krok zpět za oběma králi. Na náměstí Republiky proudí kolem koledující skupinky lidé, mnozí se zastavují a přispívají do zapečetěné pokladničky na charitní dílo. A protože „černý král vzadu“ evokuje tak trochu kominíka, který odjakživa platil za symbol štěstí, je třeba si na něho sáhnout a pojistit si štěstí do budoucna!

Hudebníci z konzervatoře hrají „My tři králové jdeme k Vám“, přidávají „Narodil se Kristus Pán“, lidé se usmívají nezvyklému oživení na netradičním místě před Café 87, pokladnička se plní a je téměř škoda končit… Žel všechno má svůj konec, je třeba se odebrat zpět, muzikanti i králové si zaslouží dobrý oběd. Říká se sice mít hlad jako vlk, ale slyšela jsem už i „mít hlad jako herec“, tak proč ne „mít hlad jako muzikant“!

O dva dny později: Dozvídáme se, že jsme po krajských olomouckých institucích vykoledovali krásných 23 073 korun. Díky Vám všem, kteří jste nás přijali, kteří jste se na ulici s námi zastavili a přispěli tak na dobré dílo pro potřebné!

Eva Štefková
Arcidiecézní charita Olomouc

Tříkrálová sbírka 2019
Pomáhejte s námi na Haiti a na Ukrajině

Tříkrálová sbírka 2019

Náš výtěžek
29 828 910 Kč

100,0%

Rozpečetěno pokladniček

Chci přispět

Zobrazit podrobné výsledky z celé ČR

 

Chci se stát dobrovolníkem

 
 

Konsorcium nevládních organizací

VÝSLEDKY 

 

 

EVROPSKÉ PROJEKTY

 
 

Charity v arcidiecézi

Bystřice p.Hostýnem  Holešov  Hranice  Kojetín  Konice  Kroměříž  Kyjov  Luhačovice  Moravská Třebová  Nový Hrozenkov  Olomouc  Otrokovice  Prostějov  Přerov  Slavičín  Strážnice  Svitavy  Šternberk  Šumperk  Uherské Hradiště  Uherský Brod  Valašské Klobouky  Valašské Meziříčí 
Veselí nad Moravou  Vsetín
Vyškov  Zábřeh  Zlín
Hospic na Svatém Kopečku