Vánoční dárky pro děti z Ukrajiny

Vánoční dárky pro děti z Ukrajiny

Dnes ráno vyjelo z Olomouce na Ukrajinu nákladní auto plné vánočních balíčků. Letos bude obdarováno celkem 334 dětí. Jedná se o přímou podporu ukrajinských dětí a mládeže, na kterou v průběhu měsíců říjen až listopad přispívali jak jednotlivci, tak české rodiny a organizace prostřednictvím jednotlivých Charit v diecézi. 

Arcidiecézní charita Olomouc má na Ukrajině každý rok předem vytipované děti ze sociálně slabých rodin a dětských domovů. „Těmto dětem jsme zajistili v České republice vánoční dárek. I když tuto akci pořádáme každoročně, stále nacházíme děti, pro které je to vůbec první dárek v životě. Radost v jejich očích, když rozbalují dárky, je nepopsatelná,“ sdělil P. Rostislav Strojvus, který má na starosti humanitární projekty Charity na Ukrajině.

O každém dítěti, zařazeném do projektu Vánoční balíček, má Charita předem připravené informace jako je jméno a příjmení, věk, výška, velikost oblečení, popř. osobní zájmy či jiné specifické potřeby. Tyto informace pak nabízí skrze jednotlivé Charity v diecézi zájemcům o zapojení se do projektu. Dárce poté na základě těchto údajů balíček pro vybrané dítě připraví a předá Arcidiecézní charitě Olomouc, která zajistí přepravu a předání balíčků dětem. Vánoční balíček pro každé jednotlivé dítě je v hodnotě 1000 Kč, je zabalen do vánočního papíru a opatřen jmenovkou dítěte psanou v azbuce.

Jednou z Charit v diecézi, prostřednictvím níž dárci připravili několik vánočních balíčků, byla i Charita Prostějov. „Dva balíčky přichystali společně zaměstnanci naší Charity, další dva jsme obdrželi z prostějovského Centra pro rodinu, kterým není lhostejný osud ukrajinských dětí, a přispívají nám na tento projekt již tradičně. Další balíček byl od soukromé osoby, maminky dvou dětí, která chodí dárek vybírat spolu se svými dětmi,“ sdělil ředitel prostějovské Charity Ing. František Hynek. 

Paní Jitka Havlíčková z Prostějova posílá vánoční dárek na Ukrajinu už potřetí. Vybrala devítiletou holčičku Natálii. „Většinou se držíme těch zadaných žádostí, co by děti potřebovali, tedy jsme kupovali batoh, školní a výtvarné potřeby, nějakou hračku a hygienu. I když je to pro potěchu, tak aby to bylo zároveň i účelné,“ vysvětlila a dodala: „Tehdy před třemi léty jsem viděla dokumentární film o ukrajinských dětech v dětském domově a chytlo mě to za srdce. Přišlo mi to neporovnatelné s tím, co mají naše děti.

Děti z dětských domovů a chudých rodin dostanou vánoční poselství od českých dárců o Vánocích, které se na Ukrajině slaví začátkem ledna.

Eva Štefková
ACHO 
Tel. 739 270 853

 Charita vyhlašuje akci „Vánoční balíček“ pro děti z Ukrajiny

Tříkrálová sbírka 2019
Pomáhejte s námi na Haiti a na Ukrajině

Tříkrálová sbírka 2019

Náš výtěžek
29 828 910 Kč

100,0%

Rozpečetěno pokladniček

Chci přispět

Zobrazit podrobné výsledky z celé ČR

 

Chci se stát dobrovolníkem

 
 

Konsorcium nevládních organizací

VÝSLEDKY 

 

 

EVROPSKÉ PROJEKTY

 
 

Charity v arcidiecézi

Bystřice p.Hostýnem  Holešov  Hranice  Kojetín  Konice  Kroměříž  Kyjov  Luhačovice  Moravská Třebová  Nový Hrozenkov  Olomouc  Otrokovice  Prostějov  Přerov  Slavičín  Strážnice  Svitavy  Šternberk  Šumperk  Uherské Hradiště  Uherský Brod  Valašské Klobouky  Valašské Meziříčí 
Veselí nad Moravou  Vsetín
Vyškov  Zábřeh  Zlín
Hospic na Svatém Kopečku