HAITI

Haiti je považováno za nejchudší zemi západní polokoule a za jednu z nejchudších na světě. Vzhledem k nefunkční vládě, která je v područí bohatých elit, v zemi neexistuje sociální systém, kvalitní školství a zdravotní péče. Tato neutěšená situace se negativně projevuje v nízké gramotnosti (50 %) a očekávané délce života (60 let), vysoké porodnosti (3 děti na 1 ženu) a rychlé urbanizaci (60 %). Více jak 70 % deseti milionové populace žije pod hranicí chudoby, tedy jejich denní příjem nedosahuje více než 2 dolarů.

Devastující zemětřesení v roce 2010 zničilo hlavní město, zanechalo po sobě více než 200 000 mrtvých a další milion lidí bez domova. Zemětřesení nezasáhlo jenom hlavní město, ale mělo zásadní dopad na život všech obyvatel země.

Hurikán Matthew připravil v roce 2016 sta tisíce Haiťanů o střechu nad hlavou, zničil jejich úrodu a připravil je o živobytí. Katastrofa zasáhla celkem 2,5 milionu lidí, z čehož 750 000 se ocitlo v akutní nouzi, bez příbytku, jídla i vody. Nejhůř dopadl jihozápad země.

Arcidiecézní charita Olomouc (ACHO) působí na Haiti od roku 2005, kde se nejprve zaměřila na pomoc ve vesnici Baie de Henne skrze projekt Adopce na dálku a další projekty určené pro zlepšení obydlí lidí, zajištění dodávky vody. Činnost Arcidiecézní charity Olomouc se rozšířila i do ostatních oblastí – Gonaives, Roche-a-Bateau a Damassin.

Regiony, ve kterých ACHO působí, patří mezi ty nejchudší v zemi. Jsou opomíjeny vládou, ostatními neziskovými organizacemi, často tam nevede ani infrastruktura.

Tříkrálová sbírka 2019
Pomáhejte s námi na Haiti a na Ukrajině

Tříkrálová sbírka 2019

Náš výtěžek
29 828 910 Kč

100,0%

Rozpečetěno pokladniček

Chci přispět

Zobrazit podrobné výsledky z celé ČR

 

Chci se stát dobrovolníkem

 
 

Konsorcium nevládních organizací

VÝSLEDKY 

 

 

EVROPSKÉ PROJEKTY

 
 

Charity v arcidiecézi

Bystřice p.Hostýnem  Holešov  Hranice  Kojetín  Konice  Kroměříž  Kyjov  Luhačovice  Moravská Třebová  Nový Hrozenkov  Olomouc  Otrokovice  Prostějov  Přerov  Slavičín  Strážnice  Svitavy  Šternberk  Šumperk  Uherské Hradiště  Uherský Brod  Valašské Klobouky  Valašské Meziříčí 
Veselí nad Moravou  Vsetín
Vyškov  Zábřeh  Zlín
Hospic na Svatém Kopečku