Více než polovina pokladniček v olomoucké arcidiecézi je rozpečetěna

Více než polovina pokladniček v olomoucké arcidiecézi je rozpečetěna Foto: E. Štefková

Zítra vyjdou naposledy do ulic koledníci, aby koledovali ve prospěch potřebných. Tříkrálová sbírka 2016 Charity ČR oficiálně končí. Momentálně je v olomoucké arcidiecézi rozpečetěno přes 50 procent pokladniček, ale už teď jsou výsledky více než slibné. Loňský výtěžek Tříkrálové sbírky činil v olomoucké arcidiecézi 23 865 836 korun. Současné výsledky ve sčítací aplikaci na webu sbírky ukazují, že i přes letošní napadnutí sbírky pravicovými radikály, si konečná částka na pomoc potřebným udrží svoji laťku. 

Tříkrálová sbírka je jednou z největších charitativních akcí na pomoc lidem v nouzi. Jde o různé formy pomoci pro seniory, matky s dětmi v tísni, handicapované, lidi bez domova, sociálně vyloučené či vyloučením ohrožené. Především díky ní se koledování Tří králů stalo známou lednovou tradiční událostí, do které se zapojují tisíce lidí na území České republiky. I přes vyzvání k bojkotu sbírky ze strany Národní demokracie z důvodu angažovanosti Charity v pomoci migrantům projevila česká veřejnost svoji solidaritu s těmi, kteří si nedokáží sami pomoci.

V naší arcidiecézi rozpečetilo plný počet pokladniček již deset Charit. Jednou z prvních ve Zlínském kraji byla Charita Otrokovice, jejíž výtěžek činil necelých 655 tisíc korun, což je pouze o tisíc korun méně než loni. Zástupci Charity jsou více než spokojeni. „Vnímali jsme, že ochota některých dárců byla mírně ohrožena negativní mediální kampaní. Ta však, jak ukazují naše výsledky, neměla na výši vykoledované částky až tak podstatný vliv. Lidé se často ptali, kam peníze jdou a vždy se podařilo vše vysvětlit. Výsledky jsou více než dobré, všem dárcům ze srdce děkujeme,“ uvedl zástupce ředitele Charity v Otrokovicích Jiří Vlček.

Kojetínská Charita má rovněž rozpečetěno: „Máme o 7 tisíc víc než loni, s žádným problémem jsme se nesetkali, jedinou potíží bylo počasí, protože jsme koledovali o víkendu, kdy bylo náledí,“ sděluje nadšeně ředitelka Helena Gračková a s úsměvem dodává: „Letos máme určitě i prvenství, co se týče nejmladšího účastníka sbírky. Nejmenším koledníčkem byla naše jedenáctiměsíční Magdalénka, která s námi absolvovala celou sbírku!“ Charita Olomouc má rozpečetěno více než 50 procent kasiček. „Momentálně jsou rozpečetěny dvě třetiny venkova a asi polovina Olomouce. Průběžné výsledky jsou dobré, jsme spokojeni. Sbírka byla dobře přijímaná, občas se někdo ptal, jak je to s pomocí uprchlíkům, nakonec ale každý přispěl,“ sdělily koordinátorky Tříkrálové sbírky z Charity Olomouc Milada Malíšková a Terezie Táborská.

O tom, že ani Tři králové nepřichází koledovat s prázdnou, ví své i koledníci z Charity Prostějov. Kromě symbolického zlata v podobě tradičního hanáckého tříkrálového cukříku darovali zaměstnanci Charity to nevzácnější. V čele s ředitelem Františkem Hynkem v roli Kašpara doprovázeném Melicharem a Baltazarem darovali na Transfúzní stanici v Nemocnici v Prostějově každý půl litru krve. „Když jsme se dozvěděli, že na Mikuláše byly sestřičky odebírající krev převlečené za čertice, řekli jsme si, že půda nemocnice tak byla znesvěcena, a že to musíme napravit“, vysvětluje s humorem sobě vlastním ředitel Charity a dodává: „A povedlo se! Sestřičky slíbily, že příště budou za anděly a my zase jim na oplátku, že příště přijde darovat krev Mikuláš.“

Eva Štefková
Arcidiecézní charita Olomouc 
Tel. 739 270 853


Tříkrálová sbírka 2019
Pomáhejte s námi na Haiti a na Ukrajině

Tříkrálová sbírka 2019

Náš výtěžek
29 828 910 Kč

100,0%

Rozpečetěno pokladniček

Chci přispět

Zobrazit podrobné výsledky z celé ČR

 

Chci se stát dobrovolníkem

 
 

Konsorcium nevládních organizací

VÝSLEDKY 

 

 

EVROPSKÉ PROJEKTY

 
 

Charity v arcidiecézi

Bystřice p.Hostýnem  Holešov  Hranice  Kojetín  Konice  Kroměříž  Kyjov  Luhačovice  Moravská Třebová  Nový Hrozenkov  Olomouc  Otrokovice  Prostějov  Přerov  Slavičín  Strážnice  Svitavy  Šternberk  Šumperk  Uherské Hradiště  Uherský Brod  Valašské Klobouky  Valašské Meziříčí 
Veselí nad Moravou  Vsetín
Vyškov  Zábřeh  Zlín
Hospic na Svatém Kopečku