Bazilikou se rozezní zvuk flétny a varhan. Pro hospic zahraje duo Štreitová a Vrábel
6. srpna 2018 ACHO

Bazilikou se rozezní zvuk flétny a varhan. Pro hospic zahraje duo Štreitová a Vrábel

Svatý Kopeček – Barokní hudba jako chvála Bohu, netradiční propojení tónů flétny a varhan, Monika Štreitová, významná hráčka na příčnou flétnu a Marek Vrábel patřící ke špičce slovenského varhanního umění. Nevšední hudební zážitek slibuje v sobotu 18. srpna v bazilice na Svatém Kopečku Benefiční koncert pro hospic.

Duo Štreitová a Vrábel vystoupí v bazilice Navštívení Panny Marie v 17 hodin. Podpoří tak Hospic na Svatém Kopečku. „Ke Svatému Kopečku mě váží vzpomínky z dětství, chodívala jsem tam s babičkou. Teď na Kopeček jezdíme s mým synem. Zahrát si tam v bazilice byl můj sen, za pár dní se splní. Je pro mě čest, že výtěžek z koncertu podpoří právě Hospic na Svatém Kopečku. Jako umělec se snažím srze hudbu přinášet radost, být prospěšná…,“ říká Monika Štreitová.

Diváci se mohou těšit na skladby od G. P. Telemanna, F. X. Brixiho, J. S. Bacha, J. Ruttera, P. A. Locatelliho a M. Veraciniho. Vyloučeno není ani překvapení z dílny současných moderních skladatelů - hra zvuků, zvuky života, přírody. „Zvukem je i ticho,“ podotýká Monika Štreitová. Podle ní by lidé neměli umírání vytěsňovat. „Kdo odchází ze života smířený, není to pro něj těžká bolest. Má naději, že se probudí do radosti, do světla… S Markem Vrábelem také hrajeme skladby, které přivádějí druhé k radosti,“ uzavírá flétnistka.

To, že umělci Hospic na Svatém Kopečku podpoří, potěšilo tamního ředitele Jiřího Borika: „Vážíme si toho, že takto významní hudebníci nám věnují svůj čas. Výtěžek z koncertu pak přispěje na provoz hospice,“ uvádí Jiří Borik. V Hospici na Svatém Kopečku doprovázejí nevyléčitelně nemocné již patnáctým rokem. Tamní zaměstnanci jsou také oporou rodinám těchto nemocných.

Rozhodujícím kritériem pro přijetí do hospice je aktuální zdravotní stav pacienta – nevyléčitelná nemoc v terminálním stadiu, nesnesitelná bolest, nemožnost uživatele a jeho rodiny zvládnout situaci v domácím prostředí a jeho svobodné rozhodnutí, že chce pobývat v hospici. „Pobývají u nás hlavně pacienti s onkologickým onemocněním. Pečujeme o jejich fyzickou stránku s důrazem na péči paliativní, což je léčba bolesti. Věnujeme pozornost i potřebám psychologickým, sociálním a duchovním,“ vyjmenuje Jiří Borik.

V současné době je v hospici 30 lůžek ve 24 pokojích (18 jednolůžkových pokojů s při­stýlkou pro příbuzného a 6 dvoulůžkových pokojů).

Medailonky:

Foto: Archiv Moniky ŠtreitovéMonika Štreitová - (flétnistka), dcera dokumentárního fotografa Jindřicha Štreita a Agnes Štreitové, která ji od čtyř let učila hře na housle a zobcovou flétnu. Příčnou flétnu studovala u Lubomíra Kantora, pokračovala u Jiřího Bystroně na Janáčkově konzervatoři v Ostravě. Na Mezinárodních interpretačních kurzech v Piešťanech poznala  Miloše Jurkoviče a rozhodla se dále studovat u něj na VŠMU. Absolvovala též kurzy u Istvána Matuze a Carin Levine a další studijní pobyty. Monika Štreitová je členkou INET-MD, skupiny vědců v oblasti hudby a etnomusikologie. V současné dobe vyučuje hru na flétnu na Universidede de Évora a Curso de Música Silva Monteiro v Porto.

Pravidelně spolupracuje s Českou televizí a Českým a Slovenským rozhlasem, s Portugalskou televizí a Portugalským rozhlasem “Antena 2” pro které realizovala řadu nahrávek, jež byly použity na autorská CD různých skladatelů. Kromě toho spolupracovala i s ORF2 Wien, BRB Berlin.

Mimořádné místo mezi koncertními aktivitami Moniky zaujímá její téměř dvacetiletá spolupráce s vynikajícím varhaníkem Markem Vráblem, se kterým natočila CD „Brána Naděje” a účinkovala na významných festivalech, jako např.: BOF Bratislava, Týden slovenské nové tvorby, Forfest Kroměříž, Dny české kultury v Holandsku, Slezský festival v Katowicích, Ekumenický festival ve Frankfurtu. Oba hudebníci dokončili doktorandské studium na Vysoké škole múzických umení v Bratislavě a také se věnují pedagogické a organizační činnosti. (Marek Vrábel založil mezinárodní festival Bratislavský organový festival a Monika Streitová založila mezinárodní festival Flautué v Évoře).

 

Marek Vrábel (varhaník, klavírista), patří ke špičce střední generace slovenského varhanního umění. Je absolventem košické Konzervatoře, kde v letech 1987-1993 paralelně vystudoval dva hlavní obory - hru na varhany u Emílie Dzemjanové a hru na klavír u Petra Kaščáka. Na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě absolvoval v roce 1998 hru na varhany u Jána Vladimíra Michalka.

Získal několik národních a mezinárodních cen a diplomů z různých přehlídek a soutěží.

Je vyhledávaným komorním hudebním hráčem a spolupracuje s mnoha vynikajícími umělci. Nahrál osm CD, včetně vlastních kompozic a improvizací pro Gratex International.

Je uměleckým ředitelem Bratislavského varhanního festivalu, členem představenstva Spolku koncertních umělců na Slovensku, Rady hudebního fondu, Rady pro vědu, vzdělání a kulturu při KBS a členem poradního sboru Národního osvětového centra. Na církevního konzervatoři v Bratislavě vyučuje varhanní hru od roku 1997, kde je zároveň od roku 2000 vedoucím oboru Církevní a varhanní hudby. Aktivně působí také na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě.

Karolína Opatřilová, ACHO