Charita na Velehradě: žijeme na jedné planetě. Spolu

Velehrad 2018 se blíží...

Velehrad - Nadia žije se šesti dětmi, z nichž dvě trpí astmatem, v ruinách někdejší školy. Jejich dům byl zničen při leteckém útoku. Vaří si a přespávají ve třídě bez oken. Nadiin manžel zemřel poslední den osvobozování, které v jejich čtvrti trvalo čtyřicet dní. Zabil jej odstřelovač tzv. Islámského státu, když se snažil přinést vodu, která vytékala z prasklého potrubí. Nadia nemá žádný příjem. Její jméno znamená Naděje. S podobnými příběhy se Charita ve zničeném iráckém Mosulu setkává často. Jak se žije lidem v místech, kde jsou pronásledováni, kde zuří válka nebo vládne extrémní sucho a hlad. To zjistí návštěvníci stanu Arcidiecézní charity Olomouc v Dny lidí dobré vůle na Velehradě (4. - 5. července)...

 

Na cestu do konfliktních míst po celém světě zve účastníky letošního Velehradu Arcidiecézní charita Olomouc. „Pochopme, proč lidé opouštějí svoje domovy a hledejme společně cesty a řešení, jak jim nejlépe pomoci. Caritas je milosrdná láska a vyznačuje se konkrétními činy,“ říká ředitel Arcidiecézní charity Olomouc Václav Keprt. Charitní stan vedle baziliky se změní v suchem zmítanou Etiopii, radikály napadené Irák a Sýrii, ale také v Řecko či Slovinsko, kde lidé přečkávají v uprchlických táborech. Ocitneme se i v České republice, kde aktuálně žádají o azyl desítky čínských křesťanů. „A vydáme se ještě blíž. Až k sobě samým,“ dodává se špetkou tajemství Václav Keprt.

Stan ozdobí fotografie s příběhy skutečných lidí, kterým Charita pomáhá, a ty dokreslí tematická expozice, která slibuje i pointu na závěr.

Ve stanu mohou zájemci vyjádřit podporu čínským křesťanům, kteří prchli před pronásledováním do České republiky, tím, že podepíší petici.

Na místě budou i humanitární pracovníci, kteří prožili na vlastní kůži krizi na Balkáně či v irácké oblasti Kurdistán. Rádi lidem povypráví své zážitky, dojmy.

Jezídský tábor v horách v KurdistánuCharita s lékaři při práci na klinice u Sherfadinu

Jak pomáhat těm, kteří se ocitli v podobné situaci, se zamyslí i děti ve Tvůrčí dílničce. Tam si například vyrobí charitní či vlastní originál placku.

Ve středu 4. července v 17.45 hodin si přítomní připijí na zdraví organizace Cesta 121, která už deset let pomáhá stárnoucím kněžím a kněžím v nouzi. Angažovala se také v pomoci Iráčanům v ohrožení.

Ten samý den v 18 hodin začne losování lidí, kteří se zapojí do charitního kvízu. Výherci se mohou těšit na atraktivní ceny, například ručně vyráběné věcičky z Haiti, výrobky z charitních dílen či mobily od T-Mobile. Další losování proběhne ještě ve čtvrtek 5. července v 11.30 hodin.

Lidé dobré vůle mohou navíc v rámci hlavního večerního programu přispět prostřednictvím DMS na nákup léků a zdravotnického materiálu pro kliniku u Sherfadinu, kde Diecézní charita Brno s kurdskými zdravotníky pomáhá lidem, které připravili o jejich domovy i blízké radikálové z tzv. Islámského státu.  „Na této klinice se nám daří ošetřit denně 40 – 60 lidí. Přesto zdaleka nepokrýváme potřeby všech obyvatel z této oblasti Kurdistánu a z nedalekých uprchlických táborů,“ upřesňuje za Charitu Filip Habrman.

Budeme se na Vás těšit ve středu 4. července – od 10 do 23 hodin a ve čtvrtek 5. července od 8 do 13 hodin.

„Neboť jsem hladověl a dali jste mi jíst, žíznil jsem a dali jste mi pít, byl jsem na cestě a ujali jste se mě…“ (Mt. 25.35)

Karolína Opatřilová, ACHO

Tříkrálová sbírka 2019
Pomáhejte s námi na Haiti a na Ukrajině

Tříkrálová sbírka 2019

Náš výtěžek
29 828 910 Kč

100,0%

Rozpečetěno pokladniček

Chci přispět

Zobrazit podrobné výsledky z celé ČR

 

Chci se stát dobrovolníkem

 
 

Konsorcium nevládních organizací

VÝSLEDKY 

 

 

EVROPSKÉ PROJEKTY

 
 

Charity v arcidiecézi

Bystřice p.Hostýnem  Holešov  Hranice  Kojetín  Konice  Kroměříž  Kyjov  Luhačovice  Moravská Třebová  Nový Hrozenkov  Olomouc  Otrokovice  Prostějov  Přerov  Slavičín  Strážnice  Svitavy  Šternberk  Šumperk  Uherské Hradiště  Uherský Brod  Valašské Klobouky  Valašské Meziříčí 
Veselí nad Moravou  Vsetín
Vyškov  Zábřeh  Zlín
Hospic na Svatém Kopečku