Charita v zimě nabízí útočiště lidem bez domova. Přibývají mezi nimi senioři a nemocní
16. listopadu 2018 ACHO

Charita v zimě nabízí útočiště lidem bez domova. Přibývají mezi nimi senioři a nemocní

Arcidiecéze olomoucká - Přečkat mrazivou noc v teple a suchu, zahřát se polévkou, čajem, podívat se na televizi, brázdit po internetu. A mnohdy i zachránit si zdraví či přežít. To nabízejí Charity v Olomouckém, Zlínském a části Pardubického a Jihomoravského kraje lidem bez domova. Zimy jsou mírnější, přesto jsou Charity už od listopadu připraveny i na nouzová řešení. Problémem je, že spousta lidí bez přístřeší stárne, zhoršují se jejich pohybové problémy, jejich onemocnění…

Charita Otrokovice se snaží, aby lidé bez domova nebyli během zimy v ohrožení života. Proto k nim vysílá terénní pracovníky, kteří jim sdělí, kde mohou přespat v teple. „Všichni tak vědí, kam se můžou na noc uchýlit. Co ale nyní pozorujeme, mezi lidmi bez přístřeší přibývá seniorů s různými onemocněními i stupni invalidity. Potřebujeme je tak řešit ještě s pečovatelskou službou. Dále přibyli lidé s psychickým onemocněním,“ upozorňuje vedoucí Azylového domu Samaritán Aleš Jaroš. Podle něj je pro tyto lidi velmi obtížné dosáhnout na bydlení, domy s pečovatelskou službou atd. „Je to těžké i pro klasické seniory natož pro lidi, kteří mají v anamnéze dřívější problémový život nebo závislost. Mnozí mají také minimální příjem. Ale jsou mezi nimi i tací senioři, kteří peníze mají, ale stejně na bydlení nedosáhnou. Ubytovací kapacity chybí,“ dodává Aleš Jaroš.

Kapacity chybí, přestože Charita Otrokovice nabízí lidem bez přístřeší hned 3 možnosti. Azylový dům s 37 lůžky, kde mohou přespat, stravovat se a pustit se do sociálních prací, je aktuálně plný. Noclehárna se 4 lůžky, odkud musí lidé ráno odejít, hlásí nyní 1 volné místo. „To se ale neustále mění, vždy se pár míst uvolní a brzy zase zaplní,“ říká Aleš Jaroš. Od poloviny listopadu Charita otevřela ještě vyhřívanou buňku, kde může ve dvou místnostech přespat až 20 lidí. Buňka je otevřená pouze přes noc do poloviny března. Loni tam Charita přijímala potřebné bez ohledu na to, zda požili alkohol. Letos stanovila limit 1 promile. Vyhřívanou buňku provozují Charita Otrokovice a Město Otrokovice.

Noclehárny v Charitě Olomouc jsou už od září téměř každý den plné. Středisko Samaritán eviduje v pořadníku až 100 žádostí o službu Azylový dům přesto, že letos nově otevřený Domov sv. Anežky na Svatém Kopečku zčásti odlehčil potřebným lidem bez zázemí. „S prvním prosincovým dnem se otevřou i prostory nízkoprahového denního centra lidem, kteří se z kapacitních důvodů nedostanou na noclehárnu. Lidé bez domova tak budou mít možnost přečkat zimu v teple a využít také poradenství sociálních pracovníků,“ píše se v tiskové zprávě Charity Olomouc

I v předchozích letech vyhledávali služby Charity Olomouc lidé bez přístřeší, kteří stárnou a jejich zdravotní stav se zhoršuje. Letos se objevila další závažná skutečnost. „Ze zkušenosti víme, že v okamžiku, kdy se ochladí, začne počet nemocných bez domova narůstat,“ vysvětluje zdravotní sestra z ordinace pro lidi bez domova Helena Mikušková a dodává: „Překvapuje mě, že nyní ošetřujeme spíše mladší ročníky. Zčásti to může být odlivem starších nemocných a nesoběstačných lidí, kteří nalezli zázemí v novém domově s pečovatelskou službou na Svatém Kopečku, a zčásti, obávám se, i častým úmrtím našich klientů.“

Přenocovat je možné i v budově Charity Šternberk, a to díky službě „suchá židle“. Zde kromě noclehu se lidé zahřejí polévkou a čajem, mohou se podívat na televizi i internet. Uvnitř najde útočiště 8 lidí. Tato služba (19 – 7 hod) je otevřená od 19. listopadu až do poloviny března. Přes den mohou potřební navštívit Denní centrum (8 - 14 hod).

Své dveře otvírá v zimě i Charita Zábřeh. Tam v případě dlouhodobé předpovědi mrazivých dnů startuje program „Zima na ulici". „Ve spolupráci se sociálním odborem a městskou policií objíždíme squaty a zveme lidi bez domova k nám do Charity, kde najdou přes noc dočasné útočiště. Dostanou také teplé jídlo a nápoje, deky a teplé oblečení, mohou si vyřešit osobní hygienu a v přilehlé dílničce se zapojit i do pracovních činností,“ přibližuje ředitel zábřežské Charity Jiří Karger. V předchozích letech v Charitě nocovalo každou zimu 3 – 5 lidí, aktuálně tam nocují 2 lidé, kterým přívalový déšť vyplavil chatku a ta nevysychá.

Kyjovsko: ubytovny a hostince za lidi bez přístřeší

Charita Kyjov nemá žádné ubytovací prostory, přesto nezahálí a snaží se o lidi bez přístřeší postarat. „Vždy v zimě dáváme vědět starostům ze spádových obcí, aby v době třeskutých mrazů (když teplota klesne pod minus 10 stupňů Celsia) nabídli lidem bez domova nocleh ve vyhřívaných prostorách, které jejich obec vlastní. Většinou jde o ubytovny s několika postelemi, vařičem, ledničkou, které využívají například dělníci při pracích v obci,“ uvedl Vladimír Měchura, ředitel Charity Kyjov s tím, že pokud je to v možnostech té které obce, chce, aby tam lidem nabídli ještě jedno teplé jídlo denně. To většinou zajišťuje hostinec v dané obci. „Nocleh i s jídlem pak starostové vyfakturují Charitě. Letos máme pro tyto účely vyčleněných 80 000 korun,“ pokračoval Vladimír Měchura. Loni této nabídky sice nevyužil nikdo (byla relativně teplá zima), ale v minulosti třeba i desítky lidí za jedinou zimu.

Karolína Opatřilová, ACHO