Domácí hospicová péče
3. května 2017 ACHO

Domácí hospicová péče

Hospicovou péči o umírající přímo u nich doma poskytují Charity v Olomouckém a Zlínském kraji a částech Jihomoravského a Pardubického kraje téměř 20 let. „Být druhému člověku nablízku, být s ním, to je to nejdůležitější – v lásce, v životě i v umírání.“ Elisabeth Kübler – Ross

Většina lidí si přeje zemřít doma v rodinném kruhu. To je možné díky Domácí hospicové péči. Ti, kteří se rozhodli svého blízkého doprovodit na samý konec jeho života, v tom nebudou sami. Naše Domácí hospicová péče zahrnuje zdravotní péči včetně tišení bolesti, dbá o zachování důstojnosti, počítá se zapůjčením kompenzačních pomůcek a umožňuje využití dalších potřebných služeb.

usmířeníDomácí hospicová péče umožňuje ukončení života s prostorem pro poděkování, odpuštění a smíření. Foto: ilustrační

 

 

 

Máte zájem o Domácí hospicovou péči?

Zavolejte nám:

  • +420 585 754 690, +420 736 764 925

Přijďte za námi:

Domácí hospicovou péči pojímáme jako komplexní doprovázení pacienta v oblasti zdravotních, sociálních, psychologických a spirituálních služeb. Naše erudované sestry poskytují nevyléčitelně nemocným pacientům zdravotní péči v domácím prostředí mezi jejich nejbližšími. Podle přání a potřeb pacientů k nim posíláme také naše pečovatelky, osobní asistenty, sociální pracovníky a pastorační asistenty či duchovní. Spolupracujeme s praktickými lékaři, hospicem, ambulancemi specialistů (lékaři paliativní medicíny a léčby bolesti, onkology, neurology, geriatry apod.) dle aktuálního stavu pacienta. Můžeme zprostředkovat také setkání s psychologem. Jsme vybaveni veškerým zdravotnickým vybavením, přístroji a pomůckami nutnými k zajištění zdravotní péče. Zdravotní péče je plně hrazena z veřejného zdravotního pojištění.

Pečujeme také o ty, kteří se rozhodli o své blízké postarat doma.

V roce 2016 jsme v Olomouckém kraji a částech přilehlých krajů ošetřovali 9 174 pacientů, 195 z nich jsme doprovodili až do samého konce a podporovali také jejich blízké.

Naše sestřičky jsou k dispozici 7 dní v týdnu, 24 hodin denněNaše zdravotní sestry jsou k dispozici 24 hodin denně 7 dní v týdnu. Foto: Oblastní charity Uherský Brod

 

 

 

 

Vaše příběhy, poděkování:

Svatba. Babička paní Věry si moc přála dožít se vnuččiny svatby. Podařilo se. Paní Věra ve svatebních šatech i s ženichem pospíchali za babičkou ukázat jí svatební kytici. Už tehdy se o ni vnučka starala s pomocí Domácí hospicové péče. Babička dva dny po svatbě zemřela.

„…chtěla bych Vám za celou naši rodinu nesmírně poděkovat. Vzít si babičku domů bylo nejtěžší, ale zároveň nejsamozřejmější rozhodnutí mého života. Díky Vaší pomoci a podpoře to teď vnímá naše celá rodina stejně. Jsem Vám všem, celé zábřežské Charitě, hluboce vděčná, že babička mohla krásně, klidně a pokojně odejít doma v kruhu svých nejbližších, kteří ji drželi za ruku. Nebyla sama.

Děkuji moc za všechno a hluboce si Vaší práce vážím. Věra“

Závodník. Tatínek pana Martina byl motocyklový závodník, na stáří závodil na veteránech a pořád něco kutil v dílně. Jednou jej tam našli ležet na zemi. Diagnóza lékařů zněla jasně: nádor na mozku, zbývá půl roku života. Pan Martin s rodinou si tatínka vzali do péče domů.

„Pro každého je jednodušší nechat blízkého člověka v nemocnici, protože jej nevidí, jak odchází. Přitom každý chce z té nemocnice domů. Tatínek taky říkal, že chce domů... Rozhodli jsme se tedy pro Domácí hospicovou péči. Dojížděly k nám dvakrát denně zdravotní sestřičky, které zabezpečovaly zdravotní péči, v pozdějším stadiu nemoci mu ještě píchaly injekce. Přijížděla i pečovatelka, která pomohla s koupáním, potom ještě s hygienou na lůžku, s převlékáním a s úklidem. Sestry nás naučily, jak s tatínkem pohybovat, aby měl co nejmenší bolesti. Mé mamince pomohlo i jejich klidné vystupování, úsměv a vlídná slova. Mohli jsme sestřičky kdykoli zavolat a ony pomohly. Volali jsme i jednou v noci – když tatínek zemřel. Sestřička nám pomohla tatínka obléci a upravit a nabídla nám nechat jej ještě chvíli doma, abychom se s ním mohli rozloučit. To jsme ráno i s dětmi udělali. Taky jsme otevřeli okno, aby jeho duše mohla v klidu odejít. Děti pak neměly skoro žádné otázky jako: Proč umřel? Kam šel? Co s ním bude? Viděly ten proces umírání a smířily se s ním.

Je krásné, teď to tak cítím, že nám tatínek mohl umřít doma, v kruhu rodiny a v klidu. Martin“

Domácí hospicová péče je cestou ke konci života, který může být důstojnějšíDomácí hospicová péče je cestou ke konci, který může být důstojnější. Foto: ilustrační

 

 

 

 

 

 

Štěstí v neštěstí. Starat se o člověka na sklonku jeho života je těžké. Zvlášť, když jde o Vašeho blízkého. Své o tom ví paní Petra a její tchýně. Svého manžela a syna se rozhodly doprovodit doma s pomocí Charity.                                                

Dobrý den, pane řediteli.

„Chtěla bych moc poděkovat za skvěle odvedenou práci uherskohradišťské Charity. Péče o mého manžela byla pro mě, ale i jeho maminku hlavně psychicky vyčerpávající, ke konci života už nebyl ani trošku pohyblivý. Ale potkalo nás takové štěstí v neštěstí - dvě úžasné sestřičky, které k nám chodily vždy s úsměvem, vždy ochotné, přátelské, milé a jen díky nim jsme to všechno zvládly. Nepomáhaly jen s péčí o manžela, ale skvěle se staraly i o nás dvě. Dodávaly nám sílu do dalších dnů, vyřizovaly vše potřebné s lékaři, pohřební službou atd. a to jim nikdy nezapomeneme. Podle mého názoru dělaly víc, než mají v popisu práce. Jsou úžasné. 

Děkujeme!

S pozdravem Petra“

Oko do duše okno. Paní Anna - statečná žena, která zásadně odmítala jízdu výtahem, a do schodů na onkologii chodila po svých. Ještě nedávno. Pak přišly sestřičky Domácí hospicové péče. Usedly s mužem pacientky k její posteli a…

„Jeho oči na nás hleděly s nadějí, její pohled byl unavený, odevzdaný. V bytě ticho, přestože byl plný lidí. Začali jsme žertovat o „Polámaném mravenečkovi – čtyři stáli u postýlky“…Úsměv se objevil i v očích Aničky. A začali jsme všichni domlouvat plán Domácí hospicové péče, to protivné těžké ticho zmizelo. Dojednáno. „Tak zítra,“ loučili jsme se.  Uplynuly tři dny. Během nich jsme radily Aniččině muži: „Běžte za ní, držte ji za ruku a nebojte se jí podívat do očí. Všechno jí řekněte, ona to teď potřebuje slyšet, potřebuje vás cítit.“ A on to udělal. Naštěstí. Po těch třech dnech Anička zemřela. Vybavili jsme si naše první setkání, ty její oči. Věděla, že péče, kterou rodina zajišťovala, bude trvat chvíli. Odešla klidná ve své posteli a v blízkosti své lásky.

Pečovatelka Alena“

Mohlo by Vás zajímat:

Půjčovna kompenzačních pomůcek – Pohyb pacientů na sklonku jejich života bývá bolestivý, usnadní jej polohovací postel. Antidekubitní matrace zase zabraňuje u pacienta proleženinám nebo je zmírňuje. Pacientům, ale i těm, kteří o ně pečují, usnadní práci i naše pomůcky, jako jsou sedátka, vozík, zdravotnické přístroje pro kontrolu zdravotního stavu atd.

Svépomocná skupina -  Zájemci v této skupině za pomoci psychologa rozebírají a sdílejí s ostatními své těžké životní situace, kterými procházejí. Jsou to např. starost a péče o těžce nemocného nebo umírajícího člověka, úmrtí v rodině apod. Služba doplňuje Domácí hospicovou péči a zájemci ji mohou navštěvovat pravidelně na Charitě Šumperk.

Modlitební alarm - Netradiční služba v rámci Domácí hospicové péče počítá s téměř třicítkou „alarmistů,“ kteří se za pacienta (je zachována jeho anonymita) v jeho těžkých chvílích modlí. Na žádost pacientů hospicové péče či jejich blízkých kontaktuje Charita tyto alarmisty v SMS zprávě a přímluva formou modlitby může začít. Tato služba Domácí hospicové péče přinesla mnohým pacientům zklidnění či zlepšení jejich zdravotního či psychického stavu. Modlitební alarm poskytuje Oblastní charita Přerov.

Další Charity poskytující Domácí hospicovou či palitivní péči:

Domácí hospicová péče - Charita Holešov

Domácí hospicová péče - Charita Konice

Domácí hospicová péče - Charita Kyjov

Domácí hospicová péče - Nový Hrozenkov

Domácí hospicová péče - Oblastní charita Přerov

Domácí hospicová péče - Oblastní charita Uherský Brod

Domácí hospicová péče - Oblastní charita Uherské Hradiště

Domácí hospicová péče - Charita Olomouc

Domácí hospicová péče - Charita Prostějov

Domácí hospicová péče - Charita Šternberk

Domácí hospicová péče - Charita Šumperk

Domácí hospicová péče - Veselí nad Moravou

Paliativní péče - Valašské Meziříčí

Domácí hospicová péče - Charita Vyškov

Domácí hospicová péče - Charita Zábřeh

Domácí hospicová péče - Charita Zlín