Dům mladé rodiny pohltily plameny. Opravuje jej díky lidem dobré vůle i Charitě Prostějov

Charita Prostějov předává pomoc paní Lucii a její rodině. Foto: Archív Charity Prostějov

Lutotín - Místo oslavy narozenin musela o jednom srpnovém dni rodina z Lutotína utíkat před požárem. Oheň zničil takřka celý dům, přesto rodina doufá, že se vrátí zpět domů letos na Vánoce.  Do oprav domu se mohla pustit díky penězům od kosteleckých farníků, obyvatel Lutotína a také příspěvku z Tříkrálové sbírky. Ten jí pracovníci Charity Prostějov předali v listopadu...

Je začátek srpna, nejstarší syn paní Lucie má slavit narozeniny. Oslava se ale nekoná. „Byla jsem doma sama se svými třemi dětmi (5 let, 3 roky a 5 měsíců), když jsem uslyšela velké rány. Vyběhla jsem ven a viděla, jak je celá naše garáž v plamenech. Plameny se dostaly do patra a dokonce částečně i na vedlejší obecní úřad. Oheň se šířil velmi rychle, stačila jsem jen pobrat děti a vyběhnout ven,“ vzpomíná paní Lucie. Hasiči podle ní dorazili na místo za čtvrt hodiny. A začal boj s ohněm.

I dnes, po třech měsících, je dům stále neobývatelný. Patro se čtyřmi místnostmi, střecha, štítové zdi, elektroinstalace, to vše požár zničil. „Nad garáží byly ložnice a dětský pokoj, kde shořely postele a další nábytek. Děti přišly o hračky, knížky…“ líčí paní Lucie. Do přízemí zase protekla voda, kterou hasiči hasili horní patro. Stropy byly tak podmáčené, že je stavaři museli strhnout dolů. Útočiště mladé rodině poskytla v těžkých časech babička. „Babička je nevidomá a i tak nám pomáhá a hlídá děti. Měli jsme totiž hodně práce se zařizováním po úřadech, také s opravou domu. Manžel se navíc už musel vrátit do zaměstnání,“ říká Lucie a doufá, že Vánoce s rodinou stráví už v opraveném domě.  Ten má hotové krovy a čeká na střešní krytinu.

Podle hasičů požár s největší pravděpodobností způsobila varná konvice, která zůstala na podstavci, přestože ji nikdo nevytáhl ze zásuvky. Od ní pak zřejmě chytla elektroinstalace. „Garáž nám sloužila jako dílna, proto jsme tam měli konvici a vařili v ní někdy čaj,“ podotýká paní Lucie.

Mladou rodinu příjemně překvapila reakce jejího okolí. Obec Lutotín pro ni uspořádala sbírku a přispěli i kostelečtí farníci. „Bylo to úžasné, lidé nám nosili oblečení, čisticí prostředky, dezinfekci, někteří dokonce i nábytek. Také nám pomohla Charita Prostějov. Všem velmi děkujeme,“ přibližuje paní Lucie.

Charita Prostějov poskytla rodině 150 000 korun, přičemž 30 000 korun pochází z postní almužny a dalších     120 000 korun je z nouzového fondu Charity. „Do tohoto fondu každý rok putuje i část peněz vykoledovaných v Tříkrálové sbírce. Nouzový fond pomáhá potřebným právě při takových nečekaných neštěstích, které se mohou stát každému z nás,“ uvedl za Charitu Prostějov koordinátor Tříkrálové sbírky Vít Forbelský.

Karolína Opatřilová, ACHO

Tříkrálová sbírka 2019
Pomáhejte s námi na Haiti a na Ukrajině

Tříkrálová sbírka 2019

Náš výtěžek
29 828 910 Kč

100,0%

Rozpečetěno pokladniček

Chci přispět

Zobrazit podrobné výsledky z celé ČR

 

Chci se stát dobrovolníkem

 
 

Konsorcium nevládních organizací

VÝSLEDKY 

 

 

EVROPSKÉ PROJEKTY

 
 

Charity v arcidiecézi

Bystřice p.Hostýnem  Holešov  Hranice  Kojetín  Konice  Kroměříž  Kyjov  Luhačovice  Moravská Třebová  Nový Hrozenkov  Olomouc  Otrokovice  Prostějov  Přerov  Slavičín  Strážnice  Svitavy  Šternberk  Šumperk  Uherské Hradiště  Uherský Brod  Valašské Klobouky  Valašské Meziříčí 
Veselí nad Moravou  Vsetín
Vyškov  Zábřeh  Zlín
Hospic na Svatém Kopečku