Hurikán Matthew udeřil na Haiti. Charita tam míří za týden

Hurikán Matthew udeřil na Haiti. Charita tam míří za týden

Hurikán Matthew dorazil do Baie de Henne, kde už víc jak deset let pomáhá Arcidiecézní charita Olomouc. Silný vichr doprovázejí vysoké vlny, pády stromů a záplavy. Obyvatelé této oblasti museli být evakuováni. Nebezpečno začíná být právě na severozápadě Haiti, kam 11. října odjíždějí dva charitní pracovníci...

 

Klára Lőffelmannová, koordinátorka projektů na Haiti je v kontaktu s partnery, kteří působí přímo na místě. „Od našeho pomocníka Stanleyho z Baie de Henne máme zprávy, že je na tom tato oblast špatně. Silný vichr doprovázejí pády stromů a záplavy,“ popisuje Lőffelmannová.

Podle Haiti Libre je v tuto chvíli nebezpečno právě na severozápadě Haiti, dále pak na severu. Obyvatelé Baie de Henne museli být evakuováni. Do tamní školy dochází asi 300 dětí, 200 z nich podporují prostřednictvím Charity čeští dárci.

Další zprávy Charita obdržela z Gonaïves, do tamní školy dochází 600 dětí, Charita pomáhá zhruba stovce. „V Gonaïves nyní velmi vydatně prší. Hůř je na tom však Baie de Henne, velmi špatná situace panuje ještě na jihu země, ten je zcela odříznutý. Hurikán tam bořil domy a lámal stromy,“ sděluje misionářská sestra Renee Quadros, která vede zdravotní centrum i školu v Gonaïves.

Již 11. října míří na Haiti dva pracovníci Arcidiecézní charity Olomouc. Mají působit zejména na severozápadě. „Hurikán může velmi zkomplikovat práci, kterou máme v této oblasti dlouhodobě naplánovanou. Dosud nemáme detailnější zprávy od našeho partnera - kněze z Baie de Henne, musíme tak počítat i s tím, že cesta do této oblasti bude neprůjezdná. Zjišťujeme a budeme zjišťovat, jak se situace vyvíjí, a s čím bychom mohli na místě pomoci,“ pokračuje Klára Lőffelmannová. Ta měla v Baie de Henne a Gonaïves zkontrolovat probíhající projekty, navštívit děti, které jsou zapojeny do Adopce na dálku, a zajistit jejich zdravotní prohlídky a případná ošetření.

Kromě hurikánu se země aktuálně potýká ještě s demonstracemi a řáděním gangů. Nepokoje jsou spjaty s neustále odkládanými prezidentskými volbami. Ty se měli již podruhé uskutečnit 9. října, tedy pár dní před příjezdem Charity. „Kvůli hurikánu a chaosu, který v zemi vládne, však volby budou s největší pravděpodobností opět zrušeny," upozorňuje misionářská sestra Renee Quadros.

Pomoci Haiti můžete prostřednictvím finanční částky na účet 43-9935450227/0100 u Komerční banky. Děkujeme.

Pozn. V těchto dnech probíhá v celé Arcidiecézi olomoucké sbírka Na zdraví Haiti. Hosté vybraných podniků v Olomouci, Zábřehu, Přerově, Svitavách a Hranicích si mohou objednat sklenku kohoutkové vody a zaplatit za ni 1 - ∞ korun. Výtěžek uhradí zdravotní prohlídky zejména dětí a starších lidí v Baie de Henne, dále pak léky pro děti z Gonaïves. Akce trvá od 1. do 30. října.

Karolína Opatřilová, ACHO

 

Tříkrálová sbírka 2019
Pomáhejte s námi na Haiti a na Ukrajině

Tříkrálová sbírka 2019

Náš výtěžek
29 828 910 Kč

100,0%

Rozpečetěno pokladniček

Chci přispět

Zobrazit podrobné výsledky z celé ČR

 

Chci se stát dobrovolníkem

 
 

Konsorcium nevládních organizací

VÝSLEDKY 

 

 

EVROPSKÉ PROJEKTY

 
 

Charity v arcidiecézi

Bystřice p.Hostýnem  Holešov  Hranice  Kojetín  Konice  Kroměříž  Kyjov  Luhačovice  Moravská Třebová  Nový Hrozenkov  Olomouc  Otrokovice  Prostějov  Přerov  Slavičín  Strážnice  Svitavy  Šternberk  Šumperk  Uherské Hradiště  Uherský Brod  Valašské Klobouky  Valašské Meziříčí 
Veselí nad Moravou  Vsetín
Vyškov  Zábřeh  Zlín
Hospic na Svatém Kopečku