Koledníci čelili o víkendu silnému mrazu, přesto potěšili tisíce lidí

Koledníci čelili o víkendu silnému mrazu, přesto potěšili tisíce lidí

Arcidiecéze olomoucká – Až přes dvacet stupňů Celsia pod nulou. Do takových mrazů vyráželi o víkendu (7. a 8. 1.) tříkráloví koledníci v nejrůznějších koutech Arcidiecéze olomoucké. Potěšili tisíce lidí, kteří přispěli do Tříkrálové sbírky. Výtěžek pak Charita rozdělí mezi potřebné. Koledníci byli na mrazivé počasí připraveni. Ve Strání na Uherskobrodsku dokonce vybrali nejvíce peněz za celou dobu, co tam koledují. Ve Zlíně zase Tři králové objevili osamělou paní, která potřebovala pomoci...

Předpověď počasí zamíchala kartami Charitě Hranice. Ta se chtěla na mrazy řádně připravit, změnila tak plán. „Naplánovali jsme na mrazivou sobotu koledování zejména v panelových domech,“ upřesňuje za Charitu Hranice Radka Andrýsková.

V okolí Nového Hrozenkova ukazovaly teploměry minus 22 °C. Tamní králové tak s koledou vyčkávali, až se trochu oteplí. „Většina skupinek vyrazila koledovat až k poledni nebo po obědě. Mnozí měli na sobě dvě bundy, s sebou termosky s teplým čajem. Odpočinout si mohli na faře, kde se pro ně vařil čaj a hovězí polévka. Velmi vstřícní byli i lidé, které navštívili. Zvali je k sobě domů, aby se ohřáli,“ přibližuje víkendové koledování na Novohrozensku koordinátorka sbírky Daria Exnerová.

V Luhačovicích vyšlo do ulic všech 23 skupinek, dalších 28 potom v městských částech a okolních obcích. „Měli jsme nachystanou krizovou variantu, že pokud koledníčci nedorazí, budeme koledovat ještě příští sobotu. Velká účast nás ale mile překvapila,“ informuje ředitelka Charity Lenka Semelová s tím, že i lidé na Luhačovicku pouštěli tříkrálové skupinky dovnitř domů, aby se schovali před mrazem. Tam jim nabízeli čaj.

Na Luhačovicku už jsou jasné výsledky. Tamní dárci přispěli do Tříkrálové sbírky 339 962 korunami.

Jasno už je také ve Strání na Uherskobrodsku. Králové tam koledovali v sobotu od 9 do 12.30 hodin, za tu dobu jim dárci přispěli neuvěřitelnými 112 525 korunami. „Tato částka je v rámci obce historicky rekordní. Překonali jsme tak rekord z roku 2015, kdy lidé z obce přispěli do Tříkrálové sbírky částkou 107 520 korun,“ vysvětlila vedoucí Pečovatelské služby Strání a koordinátorka Tříkrálové sbírky ve Strání Miroslava Havlíková. Doplnila, že letošní koledování bylo pro straňanské děti a jejich vedoucí těžkou zkouškou odhodlání. Mráz byl tak veliký, že i zde se koledníci museli chodit na chvíli ohřát do domácností, které navštívili.

Příběh ze Zlína

„My tři králové jdeme k vám,“ notují zlínské pečovatelky s dětskými koledníky u dveří jednoho z bytů panelového domu ve Zlíně. Bělovlasá žena jim s úsměvem přispěje a vysloví přání: „Prosím vás, navštivte moji sousedku. Ona na Vás každý rok čeká. Víte, je osamělá, pomáhám jí s péčí o sebe samu, ale vidíte, že už také nejsem zrovna fit.“

Tříkrálové kolednice vchází do vedlejšího bytu. Tam sedí na posteli shrbená starší žena. Je více než zřejmé, že pomoc skutečně potřebuje. Není třeba příliš mluvit. Královny se na sebe podívají a dají se do práce. Během půl hodinky má žena připravenu svačinu, uvařený čaj a poklizený pokoj, v němž tráví svůj veškerý čas. Teprve potom dvě pečovatelky s dětmi opouštějí byt. Třetí královna zůstává, poskytuje paní osobní hygienu. „Jsem šťastná, že chodíme na koledu. Každý rok zažijeme něco neobvyklého. Dnes se mi bude tak krásně usínat,“ komentuje toto setkání královna pečovatelka - paní Michaela.

A příběh nekončí. Tříkrálové kolednice paní ujistily, že ji v následujícím týdnu navštíví sociální pracovnice, aby ji seznámily s možnostmi pomoci nejen ze strany pečovatelské služby.

Tříkrálová sbírka v Arcidiecézi olomoucké pokračuje až do 15. ledna. Více na www.trikralovasbirka.cz

Velký dík patří dárcům za jejich podporu…

Vykoledované peníze pomohou lidem v nouzi

Karolína Opatřilová, ACHO a PR pracovníci Charit

Tříkrálová sbírka 2019
Pomáhejte s námi na Haiti a na Ukrajině

Tříkrálová sbírka 2019

Náš výtěžek
29 828 910 Kč

100,0%

Rozpečetěno pokladniček

Chci přispět

Zobrazit podrobné výsledky z celé ČR

 

Chci se stát dobrovolníkem

 
 

Konsorcium nevládních organizací

VÝSLEDKY 

 

 

EVROPSKÉ PROJEKTY

 
 

Charity v arcidiecézi

Bystřice p.Hostýnem  Holešov  Hranice  Kojetín  Konice  Kroměříž  Kyjov  Luhačovice  Moravská Třebová  Nový Hrozenkov  Olomouc  Otrokovice  Prostějov  Přerov  Slavičín  Strážnice  Svitavy  Šternberk  Šumperk  Uherské Hradiště  Uherský Brod  Valašské Klobouky  Valašské Meziříčí 
Veselí nad Moravou  Vsetín
Vyškov  Zábřeh  Zlín
Hospic na Svatém Kopečku