Lidé myslí na Haiťany v odříznutých oblastech. Připíjeli jim na zdraví a ušetřili přes  25 000 Kč

Na zdraví Haiti 2018

Hranice, Olomouc, Svitavy, Zábřeh – Dívka s hnisající špatně ošetřenou ránou na ruce, chlapec s osm měsíců trvajícím zápalem plic nebo srdeční vady objevené u malých dětí. Například tyto případy řešili v posledních třech letech přímo na Haiti pracovníci Arcidiecézní charity Olomouc. Díky kampani Na zdraví Haiti bylo dosud v odlehlých oblastech karibského státu ošetřeno kolem devíti set potřebných, v drtivé většině dětí. Letos k nim přibydou další. Srpnová akce Charity vynesla díky podnikům a jejich hostům v Olomouci, Svitavách, Zábřehu a Hranicích 18 291 korun. Poprvé se zapojila i olomoucká Dobrodruhá, ve které zákazníci nakupovali haitské zboží a tím přispěli dalšími 7 325 korunami.

Osvěžte se sklenkou kohoutkové vody a přispějte za ni od 1 do nekonečna korun. K tomu vybízela během srpna hosty vybraných kaváren a restaurací kampaň Na zdraví Haiti. Nejvíce peněz se podařilo nastřádat olomoucké Coffee Library Zbrojnice, a to 2 504 korun. „Když můžeme pomoci, uděláme to. Rádi jsme tak podpořili další dobrou věc, Na zdraví Haiti,“ říká Barbora Hodúrová z Coffee Library Zbrojnice. Tato kavárna se do kampaně zapojila již potřetí.

Celkový výtěžek ze všech 18 podniků činí 18 291 korun. „Děkujeme podnikům i jejich hostům za podporu. Na Haiti tak s jejich přispěním můžeme prohlédnout a ošetřit další potřebné. Letos se zaměříme nejen na obyvatele odlehlého Baie de Henne, ale prohlédneme i školáky z projektu Adopce na dálku v Gonaïves a Roche a Bateau. Letos prohlédneme více dětí a dokonce přibereme i dospělé, protože na Haiti se mnou zamíří i zábřežský lékař Josef Marada, “ uvedla Klára Lőffelmannová z Arcidiecézní charity Olomouc. Podle ní Haiťany nejčastěji trápí vyrážky, záněty očí a uší, nedostatek vitamínů a problémy s trávením. To vše zapříčiňuje nedostatek pitné vody a také plnohodnotné stravy.

Lékař Josef Marada pomáhal na Haiti už třikrát. Naposledy po ničivém zemětřesení v roce 2010. Potvrzuje, že podmínky jsou tam opravdu těžké a lékařská péče je nedostupná. „Na velké regiony Haiti spadá mnohdy jen jedna nemocnice. Ta je často zavřená a  vůbec nefunguje, či  je na špatné úrovni. Ještě k tomu je vše na Haiti zpoplatněno, panuje zde velká míra korupce a lidé často umírají na běžná banální onemocnění. Jednou kolem páté  hodiny ráno k nám přišla maminka s  malým asi týdenním děťátkem, které nejevilo známky života. Zemřelo dehydratací a vyčerpáním už doma. Takové případy  se tam dějí  velmi často a lékař je zcela bezmocný. Tato situace byla jednou z těch nejtěžších v mém profesním životě,“ vzpomíná Josef Marada.  

Na chudé Haiťany pamatovala i Dobrodruhá – prodejna Charity Olomouc. Zákazníci zde během srpna nakupovali věci vyrobené přímo na Haiti, podařilo se jim tak nastřádat 7 325 korun. „Lidé u nás nakupovali třeba obrazy nebo bižuterii. Někteří přicházeli také ochutnat haitskou kávu, přičemž si přečetli haitská přísloví, která si odnesli jako dárek. Kampaň na zdraví Haiti nám připadá smysluplná a rádi ji podpoříme příští rok znovu,“ sděluje vedoucí Dobrodruhé Bára Cigánková.

Výsledky

Olomouc

Coffee Library Zbrojnice – 2 504 Kč

Bistrá kráva – 2 338 Kč

Pražírna kávy Kikafe – 2 311 Kč

Jazz Fresh Café – 1 919 Kč

U Kristýna – 1 682 Kč

Café Restaurant Caesar – 670 Kč

Tvarůžková cukrárna – 556 Kč

Side Street Grill a Bar – 254 Kč

Naše Café – 49 Kč

DOBRODRUHÁ – 7 325 Kč

 

Zábřeh

Castaňa Tex-Mex – 604 Kč

Café Bar Lucerna – 462 Kč

Levandulová kavárna – 389 Kč

Santorini – 323 Kč

 

Hranice

Café U nás – 808 Kč

Restaurace Pod střechou – 358 Kč

 

Svitavy

Kavárna V Parku – 2 087 Kč

Kafé Rošambo/ Dušambo – 612 Kč

Café Rozcestí – 365 Kč

DĚKUJEME...

 

Karolína Opatřilová, ACHO

Tříkrálová sbírka 2019
Pomáhejte s námi na Haiti a na Ukrajině

Tříkrálová sbírka 2019

Náš výtěžek
29 828 910 Kč

100,0%

Rozpečetěno pokladniček

Chci přispět

Zobrazit podrobné výsledky z celé ČR

 

Chci se stát dobrovolníkem

 
 

Konsorcium nevládních organizací

VÝSLEDKY 

 

 

EVROPSKÉ PROJEKTY

 
 

Charity v arcidiecézi

Bystřice p.Hostýnem  Holešov  Hranice  Kojetín  Konice  Kroměříž  Kyjov  Luhačovice  Moravská Třebová  Nový Hrozenkov  Olomouc  Otrokovice  Prostějov  Přerov  Slavičín  Strážnice  Svitavy  Šternberk  Šumperk  Uherské Hradiště  Uherský Brod  Valašské Klobouky  Valašské Meziříčí 
Veselí nad Moravou  Vsetín
Vyškov  Zábřeh  Zlín
Hospic na Svatém Kopečku