ZÁPISKY Z HAITI

Klára s Josefem jsou zpět z Haiti. Přečtěte si, co tam prožili...

Mládež. Solidarita. Evropa. To bylo hlavním mottem Konference Caritas Europa

Čeští zástupci Konference Caritas Europa při příletu

Tbilisi – Diskuse a workshopy na téma, jak přilákat mladé do Charity a jak prohloubit komunikaci s dobrovolníky. Seznamování veřejnosti s Charitou v ulicích Tbilisi. Návštěva centra pro děti z ulice a sociálně slabé rodiny. To vše a mnohem víc nabídla Konference Caritas Europa.  Letos ji pořádala Charita Gruzie ve Tbilisi (7. – 9. května).

Na konferenci zamířilo 149 lidí ze 42 evropských Charit. Mezi nimi nechyběli ani zástupci České republiky, a to prezident Charity ČR Pavel Posád, ředitel CHČR Lukáš Curylo, dále za Diecézní charitu České Budějovice Petra Kámenová a za Arcidiecézní charitu Olomouc Klára Lőffelmannová. Do evropské charitní sítě je zapojeno 49 členů, jejich posláním je boj proti chudobě a sociální exkluzi (vyloučení některých jedinců nebo i skupin obyvatelstva na okraj společnosti). Charity podporují lidský rozvoj, sociální práva a udržitelný sociální růst. „To vše jsme si na konferenci připomněli, také jsme oslavili 25. výročí existence Caritas Europa,“ sděluje za českou stranu Klára Lőffelmannová.

Součástí konference byly i volby do řídících funkcí Caritas Europa. Nově zvolení se postaví do čela Caritas Europa v květnu 2019.

Motto konference znělo: Mládež. Solidarita. Evropa. Mezi účastníky tak nechyběli ani zástupci sítě Young Caritas in Europe, která se věnuje mladým lidem – informuje je a pomáhá jim zapojit se do činností Charity. Tři dny konference zaplnily různé diskuse a workshopy. „Dozvěděli jsme se třeba to, jak udělat Charitu atraktivní pro mladé dobrovolníky, jak je motivovat a jakým mohou být přínosem. Výsledky našich diskusí se Caritas Europa nyní snaží uvést do praxe, přičemž záleží hlavně na mladých lidech, kteří jsou naší budoucností,“ říká Klára Lőffelmannová.

Ta s dalšími chariťáky a dobrovolníky vyrazila jedno odpoledne do ulic Tbilisi, kde informovali veřejnost o poslání Charity a o činnosti Charity Gruzie. „S překladem nám pomáhali gruzínští dobrovolníci. Přestože pršelo, byli jsme s osvětou úspěšní,“ usmívá se charitní pracovnice s tím, že kolemjdoucí potěšili i místní limonádou, balonky, brožurkami a letáky.

S dobrovolnicemi gruzínské CharityStánek v ulicích Tbilisi

Ve středu se zájemci přesunuli do gruzínské Charity. Navštívili volnočasové centrum pro děti z ulice a sociálně slabé rodiny, kde pro ně Charita pořádá sportovních aktivity, výuku řezbářství, keramiky či malování ikon. Součástí Charitní budovy je také centrum pro matky s dětmi v tísni a dětský domov.

„Konference byla skvělou příležitostí potkat mladé dobrovolníky a zaměstnance Charit z různých koutů Evropy. Sdíleli jsme navzájem své zkušenosti a jeden od druhého čerpali inspiraci,“ uzavírá Klára Lőffelmannová.

Karolína Opatřilová, ACHO

Tříkrálová sbírka 2019
Pomáhejte s námi na Haiti a na Ukrajině
 

Chci se stát dobrovolníkem

 
 

Konsorcium nevládních organizací

VÝSLEDKY 

 

 

EVROPSKÉ PROJEKTY

 
 

Charity v arcidiecézi

Bystřice p.Hostýnem  Holešov  Hranice  Kojetín  Konice  Kroměříž  Kyjov  Luhačovice  Moravská Třebová  Nový Hrozenkov  Olomouc  Otrokovice  Prostějov  Přerov  Slavičín  Strážnice  Svitavy  Šternberk  Šumperk  Uherské Hradiště  Uherský Brod  Valašské Klobouky  Valašské Meziříčí 
Veselí nad Moravou  Vsetín
Vyškov  Zábřeh  Zlín
Hospic na Svatém Kopečku