ZÁPISKY Z HAITI

Klára s Josefem jsou zpět z Haiti. Přečtěte si, co tam prožili...

Postní kasičky odevzdají lidé už tuto neděli. Po Velikonocích začnou pomáhat

Postní almužna 2018

Arcidiecéze olomoucká – Téměř 26 000 postních kasiček si rozebrali před pár týdny věřící v kostelích i Charitách Arcidiecéze olomoucké. Jako každý rok do nich v postní době vkládají příspěvky za to, co si odřekli. Někteří do kasiček vhodí i tip na potřebné, kteří se ocitli v nouzi. Charity pak ve spolupráci s kněžími rozdělí almužnu mezi ty, kteří ji nejvíce potřebují. Věřící postní kasičky vrátí do kostelů o Květné neděli (25. 3.), další po Velikonocích...

Loni lidé dobré vůle nastřádali pro potřebné přes 2 miliony korun. Tyto peníze pak ve většině případech pomohly těm, kteří se ocitli náhle v nouzi.

Na Šumpersku postní almužna tak zachránila třeba rodinu, které došlo dříví na topení, nebo pomohla matce, která se sama stará o dvě nemocné děti.

Rodině scházely peníze na topení

S prosbou o pomoc se loni v lednu obrátila na Charitu Šumperk paní, jejíž rodina se ocitla v nouzi. Tato paní je v důchodu a ještě k tomu nemocná. Žije v jednom domě se synem a jeho rodinou. „Její syn se staral o desetiměsíční dítě, protože jeho družka byla po autonehodě v nemocnici upoutána na lůžko. Nemohl tedy chodit do práce a příjem rodiny se velmi snížil. Přestože měla rodina nachystané topení na celou zimu, zásoby jí došly. Zima byla totiž krutá a dlouhá. Rodina náhle potřebovala zajistit topení do konce měsíce, než jí přijdou peníze,“ popsala Zuzana Nedvědová z Charity Šumperk. Krušnou situaci vyřešila právě postní almužna.  Rodina pak Charitě a dárcům děkovala v dopise.

Maminka samoživitelka byla dojatá. Někdo si všiml, že potřebuje pomoc

Že život není peříčko, o tom ví své další žena ze Šumperska -  maminka samoživitelka. Stará se totiž o dvě nemocné děti. Jedno trpí od narození postižením a navštěvuje pobytový stacionář. „Sama maminka je nemocná a v částečném invalidním důchodě. Vzhledem ke svému zdravotnímu stavu si těžko hledá práci. Rodina žije velmi skromně, proto jsme k ní přišli s příspěvkem od věřících,“ popsala situaci dalších potřebných, kterým postní almužna loni pomohla, Zuzana Nedvědová. Podle ní paní za peníze pořídila pro děti potřebné věci. „Když jsme jí peníze předávali, byla dojatá. Ne z těch peněz, ale z toho, že ji někdo známý navrhnul jako člověka, kterému bychom měli pomoci,“ dodala charitní pracovnice.

Starobylá tradice hlásá – Kdo se modlí, ať se postí. Kdo se postí, ať je milosrdný. Věřící i další lidé z Arcidiecéze olomoucké přispívají do Postní almužny již od roku 2009.

 

Více o Postní almužně zde: Lidé si odříkají pro druhé

Karolína Opatřilová, ACHO

Tříkrálová sbírka 2019
Pomáhejte s námi na Haiti a na Ukrajině
 

Chci se stát dobrovolníkem

 
 

Konsorcium nevládních organizací

VÝSLEDKY 

 

 

EVROPSKÉ PROJEKTY

 
 

Charity v arcidiecézi

Bystřice p.Hostýnem  Holešov  Hranice  Kojetín  Konice  Kroměříž  Kyjov  Luhačovice  Moravská Třebová  Nový Hrozenkov  Olomouc  Otrokovice  Prostějov  Přerov  Slavičín  Strážnice  Svitavy  Šternberk  Šumperk  Uherské Hradiště  Uherský Brod  Valašské Klobouky  Valašské Meziříčí 
Veselí nad Moravou  Vsetín
Vyškov  Zábřeh  Zlín
Hospic na Svatém Kopečku