ZÁPISKY Z HAITI

Klára s Josefem jsou zpět z Haiti. Přečtěte si, co tam prožili...

Přes 21 000 korun a loupač na kukuřici. Brumovští pomáhali vypravit Kontejner pro Zambii

Voňavá káva a domácí zákusky. To byla dobročinná kavárna pro Zambii

Brumov – Bylnice – Na šňůře se houpají zavěšené donuty a pod nimi usilovně kroutí hlavičkami malé děti. „Ruce za záda a musíš kúsat zespodu nebo ti to spadne,“ radí přihlížející dospělí. Soutěž Kdo sní nejdřív donut není jediná, kterou si děti z Brumova – Bylnice užijí. Pátek 8. června jim tamní Charita zpestřila oslavou Dne dětí a také dobročinnou kavárnou. Kavárna pro Zambii trvala pět dní, během nich se hostům podařilo přispět na přepravu kontejneru s materiální pomocí do daleké Afriky 21 920 korun...

Na zahradě za mateřským centrem Malenka se střídá jedna soutěž za druhou. Děti překonávají lavičku s kyblíkem popcornu na hlavě nebo loví nohama balonky v kbelících s vodou – jaké příjemné osvěžení! Je parno. Ve stínu stanu si lidé pochutnávají na voňavé kávě a domácích zákuscích, večer následuje grilovačka. Chariťáci tak v pátek završují pětidenní dobročinnou kavárnu. Její hosté přispívali na přepravu Kontejneru pro Zambii. „Za pět dní si u nás pochutnalo na kávě 250 dospělých, s nimi se tu vystřídalo ještě přes 200 dětí.  Takovou akci jsme pořádali poprvé a rozhodně to nebylo lážo plážo. Tak velký zájem jsme nečekali,“ shrnuje ředitel Charity Valašské Klobouky Tomáš Naňák. Částku 21 920 korun, které hosté kavárny přispěli, daroval do sbírky Kontejner pro Zambii. „Mile mě překvapil jeden chlapec, jmenuje se Ondra. Přijel na kole s tím, že mu zbyly peníze, které si vydělal na brigádě. Chtěl je darovat na dobrou věc,“ dodává Tomáš Naňák.

Přímo do brumovské Malenky přijeli i humanitární pracovníci Arcidiecézní charity Olomouc, kteří mají projekt kontejneru pod palcem. „Děkujeme všem, kteří se s námi do sbírky zapojili. Jeden pán nám přinesl dokonce loupač na kukuřici. I toto zemědělské náčiní potřebujeme,“ měla radost Klára Lőffelmannová z Arcidiecézní charity Olomouc. Do kontejneru je třeba dodat ještě školní pomůcky, látky a šicí potřeby, berle ortézy, oblečení a obuv pro děti a další věci. To vše využijí obyvatelé vesnice Chiparamba. Šicí stroje a zemědělské náčiní navíc vybaví centrum, kde se děti a mladí naučí řemeslům, jako jsou šití a farmaření.

Děkujeme pracovníkům Charity Valašské Klobouky za jejich nadšení a pracovní nasazení a všem milým lidem z Valašska za jejich podporu.  

Dobročinnou kavárnu i Malenku ozdobila v prvních červnových dnech také výstava velkoformátových fotografií z Haiti. Autorem je Jiří Pasz. Právě na Haiti Arcidiecézní charita Olomouc také pomáhá.

Jak bylo v dobročinné kavárně pro Zambii se dozvíte ve FOTOGALERII.

Karolína Opatřilová, ACHO

 

Tříkrálová sbírka 2019
Pomáhejte s námi na Haiti a na Ukrajině
 

Chci se stát dobrovolníkem

 
 

Konsorcium nevládních organizací

VÝSLEDKY 

 

 

EVROPSKÉ PROJEKTY

 
 

Charity v arcidiecézi

Bystřice p.Hostýnem  Holešov  Hranice  Kojetín  Konice  Kroměříž  Kyjov  Luhačovice  Moravská Třebová  Nový Hrozenkov  Olomouc  Otrokovice  Prostějov  Přerov  Slavičín  Strážnice  Svitavy  Šternberk  Šumperk  Uherské Hradiště  Uherský Brod  Valašské Klobouky  Valašské Meziříčí 
Veselí nad Moravou  Vsetín
Vyškov  Zábřeh  Zlín
Hospic na Svatém Kopečku