„Štěstí, zdraví, dlouhá léta…“ Tři králové z Arcidiecézní charity Olomouc vyrazili na koledu

Foto: Jarda Tenzo Krátký

Olomouc – Tříkrálový koledník se vytahuje vzhůru, aby dosáhl na horní futra obrovských vrat arcibiskupského paláce. „Tak proto vy máte tak vysokého krále,“ směje se paní v čepici, která prochází kolem. Král v podání prezidenta Arcidiecézní charity Olomouc (ACHO) Bohumíra Vitáska opravdu nemusí použít žebřík nebo nijak šplhat do výšek, aby napsal křídou požehnání. Měří totiž 193 cm. K+M+B 2019 (Ať Kristus žehná tomu domu) zdobí od pondělí 7. ledna nejen dveře arcibiskupství, ale také fakultní nemocnice, Olomouckého kraje, krajských hasičů, policistů i vojáků a také třeba CARITAS -  Vyšší odborné školy sociální Olomouc. Všude tam zněly zpěv a harmonika. Tři králové z ACHO rozdávali radost a požehnání i kolemjdoucím v ulicích...

Je pondělí 7. ledna, tříkrálové koledování je v plném proudu. Přesto to, že se ulicemi Olomouce nese „My tři králové jdeme k Vám, štěstí, zdraví vinšujeme Vám…“ překvapuje kolemjdoucí. Usmívají se, někteří přijímají od Tří králů „bílé zlato“ a kalendáře a další myslí na druhé a přispívají do pokladničky těm, kteří si pomoci nemohou. Muži v korunkách, turbanech a pláštích koledují za zvuku harmoniky a vůně kadidla. „Já jsem dnes za Kašpara a toto je ve skutečnosti náš ajťák,“ říká prezident ACHO a duchovní v jedné osobě Bohumír Vitásek a ukazuje vedle sebe na Michala Pechu, který rozdmýchává kadidelnici.  „A tady ten černý vzadu je vedoucí humanitárního oddělení Martin Zamazal,“ odhaluje dalšího krále. Trojice míří na krajské a další úřady v Olomouci, aby tam poděkovali, požehnali a také dali možnost tamním pracovníkům prokázat jejich dobrotu. A to se daří.

Olomoucký kraj

Foto: Jarda Tenzo KrátkýKouzlo kadidla

Devátá hodina ranní ohlásí koledníky na krajském úřadě, kde je vítá hejtman Ladislav Okleštěk. Toho těší vůně kadidla. „Sám jsem jako malý ministroval a vůni kadidla mám rád,“ říká.

„Tak my vám vykouříme kancelář, chtěl byste?“ navrhuje jeden z králů. Hned poté spolu zamíří do dalších dveří.

Olomoucký hejtman poděkuje Charitě za její práci a zapojí se svou štědrostí. Jeho dveře brzy nato ozdobí křídové K+M+B 2019. A koleda zazní i v dalších patrech budovy. Králové s harmonikářkou sestupují za hvězdou o patro níž k náměstkovi hejtmana Milanu Klímovi, a potom projdou do vedlejší budovy na sociální odbor. Lidé dobré vůle se u králů zastavují i venku a chtějí přispět do pokladničky.

Krajské policejní ředitelství

Foto: Jarda Tenzo KrátkýA je na řadě krajské policejní ředitelství. Zde musí králové opustit svou kadidelnici, která vydatně kouří a voní. Planý požární poplach si nepřeje nikdo. Jeden z pánů policistů tak střeží kadidelnici – u hlavního vchodu ji udržuje v chodu. Povede se mu to.

Mezitím Tři králové uvnitř zpívají koledu policejnímu řediteli Tomáši Landsfeldovi. „Přinášíme radostnou zprávu o narození Ježíše Krista, který nás chrání…“ pokračuje v roli Bohumír Vitásek.

„A chráníte nás také vy a za to děkujeme,“ dodává Martin Zamazal a nastaví truhlici plnou „bílého zlata“.  Tříkrálový cukřík a kalendář i špetka kadidla do františka potěší policejního ředitele. Také on myslí na lidi v nouzi.

Černý pasažér?

Když králové scházejí do přízemí a míjejí dopravní oddělení, černý král v turbanu se cítí trochu provinile. „Příště bychom se měli zastavit i tady, přece jen jsem černý pasažér,“ špitne.

V Arcibiskupském paláci

Foto: Jarda Tenzo KrátkýArcibiskupský palác. Koledníci stoupají nahoru po schodech, vstříc Cyrilu a Metoději – sochám zdobícím schodiště. O pár kroků a prozpívaných slok dál je čeká olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Také on přispěje do pokladničky. A králové se vydávají dál do chodeb paláce, kde je za otvírajícími se dveřmi vítají úsměvy zdejších pracovníků.

„Á koukám, že tu dneska nejsme jediní, kdo přišli,“ opáčí jeden z králů, poté co uvidí v jedné kanceláři kousek opodál „postávat“ dvě krásné vyřezávané sochy.

„To je Petr a Pavel,“ usmívá se paní.

A je čas požehnat i zde. Dveře na arcibiskupství jsou však bílé. Nedá se nic dělat, letošní K+M+B je třeba napsat. Zvlášť když… „To už tu nikdo z králů nebyl hodně dlouho,“ žertuje černý vzadu a ukazuje na dveře s očíslováním místností podle patra. Číslo je pouze trojmístné.

Bohumír Vitásek pak vytahuje křídu a zamíří ke skříni z tmavého dřeva, kde se hned nato rozsvítí ten pravý nápis. Požehnání.

Na krajském vojenském velitelství

Foto: Jarda Tenzo KrátkýTradiční občerstvení, které v mrazivém dni zahřeje, připravili pro krále vojáci. A byli také velmi štědří. Ptají se, kde budou letos příspěvky z Olomouce pomáhat.

„Charita za ně podpoří domácí hospicovou péči, kterou už dlouhá léta poskytuje, dále za ně bude pomáhat jednotlivcům i rodinám v krizi, a to finančně, materiálně i potravinami. A pak je tu ještě podpora sociálního bydlení,“ odpovídá nejvyšší z Tří králů Bohumír Vitásek.

 

Krajský záchranný hasičský sbor

Foto: Jarda Tenzo KrátkýPožehnání na hasičské cisterně

Koleda potěší také krajské hasiče. V jejich garážích králové, jako každý rok, žehnají hasičskému autu. A i zde se zpívá tříkrálová koleda. „Neseme Vám radostnou zvěst, že se narodil Kristus, že dokáže hasit naše omyly, problémy…“ pokračuje Bohumír Vitásek. Za chvíli se garáží táhne dlouhá fronta hasičů i administrativních pracovníků, vede přímo k pokladničce s logem Charity. Kasička je už plná a dá práci tam jednotlivé mince i bankovky vtěsnat. V mezihrách je tedy nutné ji proštěrchat a uvolnit v ní místo.

Fakultní nemocnice

Foto: Jarda Tenzo KrátkýNyní králové míří do fakultní nemocnice. Cestou na ředitelství potěší i zdravotní sestřičky, nemocniční kaplany, u chodníku přibrzdí i šofér záchranky, aby přihodil kousek štědrosti do pokladničky… A nejen to. Králové rozdávají radost i v chodbách mezi pacienty a návštěvníky nemocnice. I zde v areálu lidé dostanou tříkrálový cukřík a kalendáře. Stejně tak ředitel nemocnice Roman Havlík, který přispěje na pomoc potřebným.

„Kristus vyléčí duši i tělo,“ říká Bohumír Vitásek a žehná také v nemocnici. Aby se tamním lékařům a zdravotnickému personálu dařilo dál pomáhat a zachraňovat lidské životy.

CARITAS – Vyšší odborná škola sociální Olomouc

Foto: Jarda Tenzo KrátkýTříkrálová skupina pak zpívá a hraje na harmoniku také ve vyšší odborné škole sociální. Do chodby se otevřou dveře a ven vyjdou tamní učitelé a další pracovníci, aby přispěli.

 

 

 

DĚKUJEME všem dobrým lidem z úřadů, které jsme navštívili, za jejich dobrotu a milé přijetí. Děkujeme i lidem v ulicích a těm, kteří nás toho dne míjeli a přesto se zastavili, aby pomohli…

Karolína Opatřilová, ACHO

Foto: Jarda Tenzo Krátký

Více fotografií v GALERII

 

Tříkrálová sbírka 2019
Pomáhejte s námi na Haiti a na Ukrajině

Tříkrálová sbírka 2019

Náš výtěžek
29 828 910 Kč

100,0%

Rozpečetěno pokladniček

Chci přispět

Zobrazit podrobné výsledky z celé ČR

 

Chci se stát dobrovolníkem

 
 

Konsorcium nevládních organizací

VÝSLEDKY 

 

 

EVROPSKÉ PROJEKTY

 
 

Charity v arcidiecézi

Bystřice p.Hostýnem  Holešov  Hranice  Kojetín  Konice  Kroměříž  Kyjov  Luhačovice  Moravská Třebová  Nový Hrozenkov  Olomouc  Otrokovice  Prostějov  Přerov  Slavičín  Strážnice  Svitavy  Šternberk  Šumperk  Uherské Hradiště  Uherský Brod  Valašské Klobouky  Valašské Meziříčí 
Veselí nad Moravou  Vsetín
Vyškov  Zábřeh  Zlín
Hospic na Svatém Kopečku