Tolik dobrovolníků koleduje pro druhé, úžasné! Shodli se tříkráloví koordinátoři
30. ledna 2019 ACHO

Tolik dobrovolníků koleduje pro druhé, úžasné! Shodli se tříkráloví koordinátoři

Olomouc – Šířit radost a požehnání do jednotlivých domácností, vyjít do ulic za každého počasí ve prospěch těch, kteří si nemohou pomoci. „Letos koledovalo pro druhé po celé České republice kolem osmdesáti tisíc tříkrálových dobrovolníků. To je skoro 1% občanů České republiky, mezi nimi děti i dospělí. Je to úžasné,“ říká ředitel Arcidiecézní charity Olomouc Václav Keprt. V úterý 29. ledna poděkoval tříkrálovým koordinátorům, kteří se sešli v budově Arcidiecézní charity Olomouc, aby letošní koledu zhodnotili. Bez nich by nebylo možné tuto akci uskutečnit...

Podle Václava Keprta média i veřejnost sledují, jak přibývá v pokladničkách peněz, což je důležité, avšak ne nejdůležitější. „Výtěžek je sekundární efekt, hlavní je, že koledníci přicházejí dům od domu, navštěvují, přinášejí vánoční radost a také příležitost udělat něco dobrého,“ zdůrazňuje ředitel arcidiecézní Charity. Na tom se shodla i necelá třicítka koordinátorů Tříkrálové sbírky. Jde především o její význam.

Letošní koleda v Arcidiecézi olomoucké přesáhla loňský rekord, příspěvky od lidí dobré vůle se přiblížily těsně k třiceti milionům korun. „Výsledky Tříkrálové sbírky jsou dobré, a to trvale. Koleda se daří nejen díky dárcům a koledníkům, ale také díky koordinátorům z jednotlivých Charit. Leží na nich největší tíha zorganizování sbírky v daném regionu. Jsou za ni zodpovědní a musí být také schopní řešit případné problémy, které se při akci podobného rozsahu vždy vyskytnou. Vše musí perfektně fungovat,“ sděluje diecézní koordinátor Marek Navrátil.

Vstupte do zákulisí Tříkrálové sbírky…

Podle něj začíná práce tříkrálových koordinátorů už na jaře. Tehdy definují materiální potřeby sbírky a objednávají potřebné věci, jako třeba nové kasičky, dárky pro koledníky, kalendáříky, cukříky, nálepky, letáky, ale také korunky, kostýmy koledníků apod. To vše je třeba během roku stihnout objednat, vyrobit, dodat a rozdistribuovat do všech koutů diecéze. „Bezprostředně před sbírkou kontaktujeme stálé a vyhledáváme nové dobrovolníky - koledníky. A to trvá až do samotného koledování. Před sbírkou musí proběhnout také veškeré úřední úkony tj. zapečetění úplně všech kasiček na úřadech obcí a měst, kde se pak koleduje. Koordinátor musí v některých oblastech navštívit 20, ale třeba u větších Charit i 50 obecních úřadů,“ pokračuje Marek Navrátil. A to není vše. Koordinátoři pomáhají organizovat žehnání koledníkům ve farnostech nebo účast koledníků na diecézním setkání s biskupem, dále ještě účast koledníků na tříkrálovém koncertu, který živě přenáší Česká televize.

Nejnáročnější jsou dny koledy (1. – 14. ledna). Koledníci si vyzvedávají zapečetěné pokladničky, předem vyplněné průkazky, dostávají pozornosti pro dárce a informace kde, v jakých částech mají koledovat. „Koledníkům poskytujeme i zázemí, kde se v teple občerství. Po koledě následuje rozpečeťovací kolečko po všech obecních a městských úřadech, kde dochází ke sčítání výtěžků z každé kasičky zvlášť, tak aby se opravdu ani haléř neztratil,“ popisuje Marek Navrátil. Peníze a všechny s tím související doklady se poté ještě kontrolují.

Nelze opomenout také různé děkovací akce pro dobrovolníky – koledníky, kdy se vydovádí v bazéně, při bruslení, na výletech nebo zavítají do kina či divadla.

Koordinátorům Tříkrálové sbírky patří velké díky. Za jejich vysoké pracovní nasazení, trpělivost, nadšení, nápaditost… Bez nich by nebylo možné šířit radost a požehnání a také uskutečnit největší fundraisingovou akci v ČR.

Arcidiecézní charita Olomouc