Tříkráloví koledníci dostanou požehnání. Pak vyrazí do ulic ve jménu potřebných

Tříkráloví koledníci dostanou požehnání. Pak vyrazí do ulic ve jménu potřebných

Arcidiecéze olomoucká – Radost i požehnání přinesou koledníci do  domácností v Olomouckém, Zlínském a částech Pardubického a Jihomoravského kraje ve dnech 1. - 14. ledna. Lidé jim na oplátku přispějí do pokladničky. Jejich peníze pak budou pomáhat potřebným, z větší části přímo v jejich regionu. Koledníky lidé poznají podle korunky a pláště, ponesou s sebou také pokladničku s logem Charity, která je zapečetěná a očíslovaná. Tříkrálovou sbírku uspořádají Charity v Arcidiecézi olomoucké již podvacáté...

„Koledníci nejdou na koledu sami za sebe, aby si například vykoledovali něco na zub, jak to bývalo zvykem dříve při sousedských koledách. I ten nejmenší koledníček má poslání, ke kterému jej pověřuje arcibiskup olomoucký, Jan Graubner, aby především přinesl radostnou zprávu o narození Spasitele – Zachránce a dal možnost lidem projevit svou dobrotu a přispět na ty, kterým Charita pomáhá,“ uvedl prezident Arcidiecézní charity Olomouc a duchovní v jedné osobě Bohumír Vitásek.  V některých městech a obcích tak tříkrálovému koledování předchází požehnání koledníkům. „Nyní se uskuteční v sobotu 29. 12. v 10 hod. v kostele Povýšení sv. Kříže v Prostějově. Pomocný biskup Josef Nuzík, koledníkům připomene jejich poslání a povzbudí je k jejich službě,“ dodal Bohumír Vitásek.

O termínech dalšího požehnání a jiných tříkrálových akcích se dozvíte zde - Tříkrálové akce

Darování „modré“ královské krve

Tříkrálovou sbírku každý rok provází spousta doprovodných akcí. Jsou mezi nimi festivaly, koncerty, výstavy, besedy, ale i různé výlety jako poděkování pro koledníky. Zajímavou akcí je například tradiční darování krve na transfúzní stanici prostějovské nemocnice. Tři králové se tam vydají v pondělí 7. ledna už v půl šesté ráno. „Občas se přeme se sestřičkami, že jsme přece králové, že poteče královská modrá krev. Zajímavé ale je, že modrá nikdy nebyla,“ pousměje se jeden z dárců, ředitel Charity Prostějov František Hynek.

Poprvé vyrazili Tři králové koledovat po domácnostech v Olomouckém kraji a krajích přilehlých v roce 2000. Od té doby koledníkům otvírá dveře svých domů stále více lidí dobré vůle. Výtěžek Tříkrálové sbírky tak každým rokem roste. V roce 2018 lidé z Arcidiecéze olomoucké přispěli potřebným neuvěřitelnými 28 387 035 korunami. 65% výtěžku Tříkrálové sbírky zůstává v regionu, část jde na pomoc v zahraničí (v případě Arcidiecéze olomoucké to je na Ukrajinu a Haiti).

Mít děti o víkendu i díky pračce

Peníze ze sbírky putují třeba na přímou pomoc lidem, kteří se ocitli v nouzi. Například čerstvě rozvedenému muži ze Svitavska tak za ně Charita pořídila pračku.  „Od pána se odstěhovala jeho žena a vzala s sebou i větší část nábytku. Na víkendy ale měly k pánovi přijíždět děti a on musel byt co nejdříve vhodně vybavit,“ přiblížil David Šmída z Charity Svitavy. Podle něj se muž ocitl ve svízelné finanční situaci, nejen proto, že přišel o vybavení domácnosti, ale také kvůli placení nájmu za celý byt a výživného. Bylo třeba jednat. Se sehnáním některého nábytku pomohla obec a také jednotliví občané. Stále však spousta potřebného vybavení chyběla, třeba pračka. „Dvě malé děti se vracely z venku, kde si hrály, obvykle se zašpiněným oblečením. Dlouhodobě bylo neúnosné, aby muž žádal o pomoc sousedy. Proto se obrátil na Charitu,“ pokračoval David Šmída.

Za osamělé…

Díky penězům ze sbírky bylo letos možné také naplnit čas osamělým seniorům v domově, v léčebně dlouhodobě nemocných nebo i rodinám s dětmi z různých důvodů vyloučenými ze společnosti na Moravskotřebovsku. „Naši dobrovolníci chodí za těmito lidmi si popovídat, zahrát si s nimi karty, předčítat jim nebo je berou i na procházku, děti doučují, dělají jim kamarády a podobně. Pro spoustu lidí je právě tohle důležitější než cokoli jiného. Mnohdy nám jejich příbuzní telefonují, že potřebují, aby s nimi jen někdo pobyl,“ přiblížila ředitelka Charity Moravská Třebová Ludmila Dostálová.  Sdílení společného času, doučování a další podobné záležitosti nepatří do základních činností registrované sociální služby. Charita Moravská Třebová si tento „bonus“ může dovolit díky příspěvku Ministerstva vnitra, ten však podmiňuje dofinancování. A to naštěstí zajistí peníze z Tříkrálové sbírky. „My pak můžeme zaplatit koordinátora, který dobrovolníky vede, motivuje a podporuje a také řídí činnost celého Dobrovolnického centra, pod které spadají 3 akreditované programy.  Dobrovolníkům, kteří za opuštěnými lidmi docházejí, můžeme dále hradit pojištění, školení, symbolické dárečky nebo proplatit dopravu na výlet s klientem. Bez toho všeho by nebyla tato služba pro opuštěné lidi možná, “ dodává Ludmila Dostálová.

Prostřednictvím DMS mohou vyjádřit lidé i každoměsíční trvalou podporu, když pošlou trvalou dárcovskou SMS na na číslo 87 777 ve tvaru:

DMS  KOLEDA  30
DMS  KOLEDA  60
DMS  KOLEDA  90

DĚKUJEME...

Karolína Opatřilová, ACHO

Tříkrálová sbírka 2019
Pomáhejte s námi na Haiti a na Ukrajině

Tříkrálová sbírka 2019

Náš výtěžek
29 828 910 Kč

100,0%

Rozpečetěno pokladniček

Chci přispět

Zobrazit podrobné výsledky z celé ČR

 

Chci se stát dobrovolníkem

 
 

Konsorcium nevládních organizací

VÝSLEDKY 

 

 

EVROPSKÉ PROJEKTY

 
 

Charity v arcidiecézi

Bystřice p.Hostýnem  Holešov  Hranice  Kojetín  Konice  Kroměříž  Kyjov  Luhačovice  Moravská Třebová  Nový Hrozenkov  Olomouc  Otrokovice  Prostějov  Přerov  Slavičín  Strážnice  Svitavy  Šternberk  Šumperk  Uherské Hradiště  Uherský Brod  Valašské Klobouky  Valašské Meziříčí 
Veselí nad Moravou  Vsetín
Vyškov  Zábřeh  Zlín
Hospic na Svatém Kopečku