Velehrad 2017: Charita zvala veřejnost k sobě „domů“

Račte dál. Stan Charity jako dům

Jak se postarat o své nejbližší doma, jak je doprovázet na konci jejich života… To přiblížily návštěvníkům akce Dny lidí dobré vůle na Velehradě Charity z Arcidiecéze olomoucké. 4. a 5. července Charity proměnily stan vedle baziliky v „dům“, ve kterém si lidé mohli odpočinout na pohovce v obývacím pokoji nebo vejít do útulně zařízeného pokoje, kde jim zdravotní sestřičky i pečovatelky předvedly, jak se o své blízké postarat a jaké přístroje a speciální pomůcky jim mohou pomoci. A to není vše...

Zařízení stanu počítalo také s „koupelnou“, kterou tvoří v bytech nemocných postel a speciální nafukovací vana. Celé dva dny byli lidem k dispozici odborníci. Zájemci se tak mohli poradit se zdravotními sestrami, pastoračními asistenty, sociálními pracovníky, pečovatelkami a také lékařem či duchovním. Domácí hospicovou péči totiž Charita pojímá komplexně. Stará se nejen o zdravotní stav pacienta, ale také o jeho duši a jeho nejbližší, kteří musí překlenout toto těžké období.

Interaktivní prezentaci Domácí hospicové péče vyšperkovaly velkoformátové snímky Jindřicha Štreita. Ten zachytil stáří v jeho radosti, naději, smíření. Návštěvníci si také mohli přečíst skutečné příběhy těch, kteří se starali o své nejbližší doma i příběhy charitních pracovníků, kteří jim s doprovázením pomáhali.

Stan lákal ale také ty nejmenší. Děti si mohly vyzvednout charitní balonky nebo kreslily, lepily a stříhaly v Tvořivé dílničce. Největším tahounem byl však plackovač. Mnohé tak odešly ze stanu s plackou I Love Charita, anebo si vytvořili placku vlastní.

V oba Dny lidí dobré vůle mohli lidé vyplňovat charitní kvíz. Potom nezbývalo než jen trpělivě čekat, zda budou vylosováni a dostanou cenu.  A bylo se na co těšit. Charity přichystaly pro soutěžící ceny od haitské kávy a bylinných sirupů přes malované plátno, koštýř a sklenky po mobilní telefony a tablet od T-Mobile.

Za útulné zařízení "domu" Charita vděčí olomoucké Prodejně u Samaritána - díky!

Děkujeme i všem energickým charitním pracovníkům, kteří návštěvníkům Velehradu poradili a také celé dva dny rozdávali radost a povzbuzení. Se svou vitalitou a přístupem jsou mnozí velkou oporou i ve službě Domácí hospicové péče.

Více ve FOTOGALERII.

Karolína Opatřilová, ACHO

Tříkrálová sbírka 2019
Pomáhejte s námi na Haiti a na Ukrajině

Tříkrálová sbírka 2019

Náš výtěžek
29 828 910 Kč

100,0%

Rozpečetěno pokladniček

Chci přispět

Zobrazit podrobné výsledky z celé ČR

 

Chci se stát dobrovolníkem

 
 

Konsorcium nevládních organizací

VÝSLEDKY 

 

 

EVROPSKÉ PROJEKTY

 
 

Charity v arcidiecézi

Bystřice p.Hostýnem  Holešov  Hranice  Kojetín  Konice  Kroměříž  Kyjov  Luhačovice  Moravská Třebová  Nový Hrozenkov  Olomouc  Otrokovice  Prostějov  Přerov  Slavičín  Strážnice  Svitavy  Šternberk  Šumperk  Uherské Hradiště  Uherský Brod  Valašské Klobouky  Valašské Meziříčí 
Veselí nad Moravou  Vsetín
Vyškov  Zábřeh  Zlín
Hospic na Svatém Kopečku