ZÁPISKY Z HAITI

Klára s Josefem jsou zpět z Haiti. Přečtěte si, co tam prožili...

Vyjádření k výroku prezidenta ČR. Kritizoval navýšení dotací pro neziskové organizace

Charity v Arcidiecézi olomoucké pomáhají ročně víc než 30 000 potřebných. Foto: Archiv Charity Veselí nad Moravou

Jako představitel jedné z významných neziskových organizací cítím potřebu vyjádřit se k jedné části projevu prezidenta republiky v Poslanecké sněmovně dne 10. ledna 2018.

Z projevu prezidenta republiky: … „Seznámil jsem se s tím, že ze státního rozpočtu jde jedenáct miliard korun na neziskové organizace. Dámy a pánové, jsem známý přítel neziskových organizací, ale někdy si říkám, že by měly hospodařit za své a nevysávat státní rozpočet, protože jedenáct miliard korun je opravdu hodně peněz“.

Pan prezident se ve svém projevu vyjádřil kriticky k navýšení dotací neziskovým organizacím, s čímž rozhodně nemohu souhlasit. Podstatnou část navýšení tvoří dotace poskytovatelům sociálních služeb, bez jejichž práce by sociální systém péče a pomoci potřebným lidem napříč všemi skupinami zkolaboval.

Tyto organizace díky dotacím a s významnou vlastní finanční spoluúčastí uspokojují společenskou poptávku po sociálních službách, jde tedy jednoznačně o veřejný zájem! Měla by jim proto být garantována důstojná výše finančního zabezpečení tak, aby mohli v duchu svého poslání dál pokračovat ve službách seniorům, zdravotně, duševně a tělesně postiženým, rodinám s dětmi a mnoha dalším skupinám potřebných.

Jenom Charity v našem regionu ročně pomáhají bezmála 30.000 potřebných lidí a zaměstnávají na 1.700 pracovníků. A Charita zdaleka není jediným poskytovatelem z řad neziskových organizací. Z toho si každý může udělat úsudek, jak důležitou součástí společnosti neziskové organizace jsou. Tyto navíc pomáhají i v dalších důležitých oblastech, jako jsou kultura, sport a mnoha dalších.

Už minulá vláda uznala, že výše dotací na sociální služby, jejichž významným poskytovatelem jsou neziskové organizace, je neudržitelně nízká a hrozí na mnoha místech kolaps. Proto vyzývám odpovědné politiky, aby si tyto skutečnosti uvědomili a navýšení pro neziskové organizace nezpochybňovali, ale naopak je podpořili. Fungující občanský sektor je známkou zdravé společnosti.

V Olomouci, 12. ledna 2018

Václav Keprt

ředitel

Arcidiecézní charita Olomouc

Tříkrálová sbírka 2019
Pomáhejte s námi na Haiti a na Ukrajině
 

Chci se stát dobrovolníkem

 
 

Konsorcium nevládních organizací

VÝSLEDKY 

 

 

EVROPSKÉ PROJEKTY

 
 

Charity v arcidiecézi

Bystřice p.Hostýnem  Holešov  Hranice  Kojetín  Konice  Kroměříž  Kyjov  Luhačovice  Moravská Třebová  Nový Hrozenkov  Olomouc  Otrokovice  Prostějov  Přerov  Slavičín  Strážnice  Svitavy  Šternberk  Šumperk  Uherské Hradiště  Uherský Brod  Valašské Klobouky  Valašské Meziříčí 
Veselí nad Moravou  Vsetín
Vyškov  Zábřeh  Zlín
Hospic na Svatém Kopečku