Z deníku Kláry a Martina. Píší z Haiti
14. října 2016 ACHO

Z deníku Kláry a Martina. Píší z Haiti

AKTUALIZOVÁNO – Jak je v zemi zdevastované hurikánem 4. stupně. To pocítili na vlastní kůži Klára Lőffelmannová a Martin Zamazal z Arcidiecézní charity Olomouc (ACHO). Za první dva dny mají za sebou průtrž mračen a záplavy v ulicích haitské metropole. Poté se vydali na hurikánem nejvíce zasažený jih. Většina obyvatel  tam přišla o obydlí i obživu.  Mise Kláry a Martina na Haiti trvala od 10. října do 11. listopadu. Více se dočtete v jejich zápiscích z terénu…

V úterý 4. října udeřil na Haiti hurikán Matthew, a to rychlostí 230km/ hod. V zemi jsou zbořené nejen příbytky lidí, ale i mosty, školy a nemocnice. Cesty jsou v zasažených oblastech zaplavené, zmizela také většina úrody. V zaplavených oblastech se navíc šíří cholera. Do takového Haiti dorazili ve středu 12. října večer Klára a Martin.

středa 26. října

Po dlouhých 12,5 hodinách se konečně dostáváme z Gonaïves do Baie de Henne. (MaK)

neděle 23. října

Gonaïves/ Neděle - mše svatá. Mše zde začíná brzy ráno v 6 hodin a trvá dvě, někdy i tři hodiny. Doprovázejí ji totiž zpěvy, které si Haiťané milující hudbu velice užívají. Po mši se vydáváme za dalšími místními obyvateli, kteří se snaží postavit si vlastní dům. Proces stavby je pro mnoho lidí náročný a trvá dlouhou dobu, než nashromáždí potřebné finanční prostředky. Ceny pozemků se odvíjejí podle místa. Pozemky poblíž centra jsou levnější, ale zato se nejedná o příliš bezpečnou lokalitu a v případě silných dešťů  voda domy zatopí. Lukrativnější a bezpečnější místa jsou na kopci mimo centrum, cena pozemků je zde ale vyšší.

Baie de Henne opět vyplavily deště. Je nepřístupné

Zitra dokončíme práce ve škole Emmaus St. Joseph a měli jsme vyrazit do Baie de Henne, kde celý program podpory vzdělávání začínal. Bohužel ze včerejších zpráv jsme se dozvěděli, že Baie de Henne postihly v důsledku silných každodenních dešťů záplavy a cesta do vesnice je zatím nepřístupná. Na místě zemřelo 5 lidí a jeden se pohřešuje. 800 lidí bylo evakuováno. Škola Sainte Maria Goretti, kde realizujeme projekt Adopce na dálku, byla již podruhé od hurikánu Matthew uzavřena a slouží jako útočiště pro oběti záplav. Doufáme, že se počasí v následujících dnech zlepší a my budeme moci Baie de Henne a naše adoptivní děti navštívit.

sobota 22. října

Gonaïves/ Následující den předáváme dopisy od českých dárců  školákům z 4.,5 a  6. ročníku. Děti by jim rády předaly také svůj vzkaz. Některé tak píší dopisy, jiné děti holdují fotbalu na školním hřišti - i to je součástí areálu školy Emmaus St. Joseph.

Český Krteček na Haiti. Foto: ACHORýže a fazole. Často jediné jídlo Haiťanů. Foto: ACHOGonaïvská škola se může pochlubit hřištěm. Ovládl je fotbal. Foto: ACHO

Alliettin dům už má střechu

Arcidiecézní charita Olomouc již dlouhou dobu pomáhá chudým a potřebným lidem na Haiti stavět střechy. Je to možné díky projektu ,,Daruj střechu nad hlavou“. Podpory se tak dočkala například  Alliette a její rodina. Alliette v dětství přišla o matku a musela se začít starat o svých pět sourozenců. Nyní má ještě manžela a dvouletou dcerku. Početná rodina neměla kde bydlet. Díky podpoře sester sv. Josefa a Arcidiecézní charity Olomouc se jí podařilo koupit pozemek a postavit dům, který jsme měli možnost navštívit. Stačí již jen zabudovat okna, vybavit vnitřek domu a rodina se může nastěhovat. Na stavbě měl velký podíl zejména Alliettin manžel, který je zedník, a dům si sám navrhl a postavil.

Alliette a její rodina mají kde bydlet. Foto: ACHOStřechu na dům zajistila Arcidiecézní charita Olomouc. Foto: ACHO

pátek 21. října

Gonaïves/ V pátek zamíříme do školy Emmaus St. Joseph. Školní den tam tak začne distribucí mléka pro žáky. Následuje nástup studentů před školou, zpěv hymny a vyvěšení vlajky. Žáci nás mile přivítají, dojde i na recitaci básní. Po nástupu se všechny děti rozrpchnou do svých tříd. Dopoledne nám zabre pořizování třídních snímků a také individuální fotografie dětí zařazených do projektu Adopce na dálku.

Mléko pro haitské děti. Foto: ACHOVítání Kláry a Martina. Foto: ACHONástup celé školy provází zpěv hymny a vyvěšení vlajky. Foto: ACHOZpěvy haitské hymny. Fot: ACHO

I gonaivská škola soucítí s lidmi zasaženými hurikánem Matthew. Pořádá sbírku mezi žáky a učiteli na pomoc obětem této katastrofy, která zasáhla nejvíce jih země. Peníze budou potřebným předány přes Caritas Haiti.

Sestry Sv. Josefa nás provedou svým nutričním centrem pro matky a jejich podvyživené děti a také centrum ortopedické. Nutriční centrum navštěvuje 70 matek s dětmi z chudých rodin. Matky zde dostávají doporučení, jak se správně starat o děti, a také dostanou vždy trochu rýže a fazolí, aby mohly nasytit své rodiny. V ortopedickém centu sestry poskytují péči pro handicapované děti i dospělé. Vřele přijmou každého, kdo požádá o jejich pomoc.

 

čtvrtek 20. října

Port-au-Prince/ Je 8:30 hodin, už od noci zde stále prší. Jsme rádi, že máme k dispozici auto, a dokonce je i spravené. Čeká nás totiž cesta za našimi partnery na sever do Gonaïves. Odpoledne se tam sejdeme se studenty partnerské školy, kteří jsou zařazení do programu Adopce na dálku. Vezeme jim dárky od jejich adoptivních rodičů a také se jich zeptáme, jak se jim daří ve škole, jaké mají plány a co by chtěli předat svým dárcům.

Zásilky od dárců rozradostnily gonaïvské středoškoláky

Gonaïves/ V cíli jsme již v  poledne. Gonaïves je druhé největší haitské město známé zejména jako místo, kde se odehrály významné historické události. Například první povstání otroků vůči kolonizátorům. Na místě nás srdečně vítají sestry Sv. Josefa, které v Gonaives spravují základní školu a nutriční i ortopedické centrum. Sestry jsou našimi dlouholetými partnery a mají zde vytvořené dobré zázemí. O celý svůj pozemek se svědomitě starají. Stejně jako mnoho obyvatel Haiti se však potýkají se závažným problémem, kterým je nedostatek vody. Základní školu Emmaus St. Joseph, která se nachází vedle jejich domu, navštěvuje 600 žáků z toho 97 je součástí vzdělávacího projektu Adopce na dálku. Ve škole vyučuje 16 učitelů. Jsou zde tři předškolní třídy a šest tříd základních.

Odpoledne se setkáváme se středoškoláky studujícími v Gonaïves. Donesli dopisy pro své české adoptivní rodiče. Také oni dostanou zasílku, dárci nás bohatě zásobili. Balíčky studentům udělaly velkou radost. Jsou velmi sdílní, povídáme si s nimi o jejich studiu a pořizujeme aktuální fotografii každého z nich.

Zásilky od adoptivních rodičů udělaly středoškolákům z Haiti radost. Foto: ACHOStudenti se pustili do psaní osobních dopisů. Poslali je dárcům. Foto: ACHOPestrobarevná výzdoba dělá na papíře svoje. Foto: ACHO

Plány…

Zítra nás čeká návštěva základní školy Emmaus St. Joseph. Program na severu zahrnuje kromě návštěvy gonaïvské školy, také návštěvu školy St. Maria Goretti v Baie de Henne, kde se pustíme do zdravotního týdne. Prohlídky a ošetření zejména dětí můžeme provést také díky kampani Na zdraví Haiti. Pokud to umožní podmínky, navštívíme ještě město Bombardopolis a Mole St. Nicolas na samém cípu severozápadu, i ten zasáhl hurikán Matthew. (MaK)

Většina domů v Roche a Bateau zničena. Školáci jsou v pořádku

úterý 18. října

Roche a Bateau/ Ráno vidíme za denního světla následky řádění hurikánu. V obci s 3500 obyvateli zůstalo jen málo domů bez poškození. Na faře je kompletně zničený jeden přístavek, převrácený kontejner a autobus vozící děti do školy. Jsou také zničená okna, část střechy a vyrvané mříže. Daleko hůř dopadl místní kostel – je bez střechy, štít průčelí částečně zničený. Bez střechy zůstal i přilehlý klášter sester Marie Reine Immaculee. Podle našeho odhadu založeného na průjezdu různými částmi obce, je 80-90 % obydlí poškozeno, více jak 60% z nich je nutné postavit znovu. Jedná se o různá obydlí na Haiti obvyklá, tedy od chýší až po betonové domy. Poničená je také základní škola St. Joseph de Rosier v osadě spadající pod Roche a Bateau, ve které čeští dárci podporují aktuálně 23 dětí. Ty jsou naštěstí v pořádku. Hurikán poničil střechu a ve třídách bez střechy zdevastoval veškeré vybavení včetně židliček a stolů. Škola nyní slouží jako útočiště lidem, kteří přišli o všechno, v nepoškozených třídách tak přebývá 8 rodin. Vedlejší kostel je zcela zničený a domy v osadě potkal stejný osud jako obydlí v Roche a Bateau.

Kostel a nad ním nebe. Střechu vzal hurikán Foto: ACHOŠkola u Roche a Bateau poničena. I tak v ní přebývá 8 rodin. Foto: ACHO Škola v Roche a Bateau. Foto: ACHOŽáci píší dopisy svým adoptivním rodičům z Česka. Foto: ACHOKlára zjišťuje  aktuální situaci od pana ředitele. Foto: ACHO

Přímo v Roche a Bateau navštívíme rodinu rybáře, který přišel o domek na pláži a málem také o vedlejší dům u silnice, který je velmi poškozen. Rodina má čtyři děti, jsou bez finančních prostředků, závislí na rybolovu a pomoci zvenčí.

Monitoring u rodiny rybáře. Foto: ACHOTakto si pohrál hurikán s rybářským domkem. Foto:ACHO

Dodáme materiál, Haiťané dům postaví

Na základě zjištěných informací a osobní zkušenosti navrhujeme pomoci s opravou obydlí a obnovou živobytí u rodin, které v důsledku hurikánu o zdroj obživy přišly. Rodinám chceme pomáhat participativně, tj. že k opravě obydlí poskytneme potřebný materiál, práci si rodina zajistí vlastními silami. Indikativní rozpočty bude předkládat žadatel, Charita je ověří na základě zkušeností z projektu „Daruj střechu nad hlavou“ a na základě aktuálních cen na trhu příslušných komodit (cement, písek, štěrk, cihly, dřevo, plechové pláty aj.). Poté rozhodne o poskytnutí příspěvku na rekonstrukci. Garantem tohoto programu bude místní kněz P. Denis

Zároveň se soustředíme na opravu základní školy St. Joseph de Rosier, aby bylo možné co nejdříve zahájit školní docházku. Rozpočet oprav předloží P. Denis.

Pro hurikánem zasažené obyvatele jsme mu předali několik pytlů s rýží a fazolemi a částku 1000 USD na pokrytí okamžitých potřeb. Další pomoc bude následovat.

Pytle s rýží a fazolemi nasytí. Foto: ACHO

Pondělí 17. října

Port/au Prince/ V pondělí dopoledne se setkáváme se studenty středních škol v Port au Prince, kteří jsou podporováni českými dárci. Studentům předáváme dárky od adoptivních rodičů a ti jim po nás posílají své osobní dopisy.

Celé odpoledne nám zabírá cesta do Roche a Bateau, s landroverem naplněným pitnou vodu a pytli s rýží a fazolemi, které jsme nakoupili na tržišti u silnice poblíž Leogane.

Směr zdevastovaný jih

Na cestě do Roche a Bateau/ Zprávy našeho rakouského kolegy se potrvzují. Silnice na jih je opravdu v pořádku, ve většině případů lepší než v ČR, co ovšem přesun zdržuje, je hustota provozu a haitský styl jízdy. Dále nás zdrží přehřáté brzdy a problémy se startérem. Již v půli cesty pozorujeme následky hurikánu Matthew. Jak se blížíme k Les Cayes, vzdáleného od hlavního města asi 200km, vidíme polámané palmy, vyvrácené sloupy elektrického vedení a především poničená obydlí. Městem Les Cayes jsme projíždíme za soumraku, do 45km vzdáleného Roche a Bateau to má být asi přes půl hodiny. Omyl. Cestu lemují popadané palmy a na jednom místě čekáme půl hodiny na to, až dominikánští silničáři odstraní sesunuté kamení a uvolní cestu. Do Coteaux, vesnice za Roche a Bateau, přijíždíme až po osmé hodině večerní. Navštívíme zde sedmičlennou rodinu, které hurikán zničil dům, a složíme u ní zásoby pitné vody.  Dům je polorozbořen, bez střechy. Domácí zvířectvo – kachny, koza, kuřata a osel – vše zahynulo. Na základě monitoringu zjišťujeme od otce rodiny, který pracuje v dalekém Port au Prince, kolik stojí materiál nutný k opravě domu. Přislibujeme případnou pomoc s rekonstrukcí. Po deváte hodině přijídžíme na faru do Roche a Bateau, kde nás přijme místní kněz - oblát Serge Denis. Zde přenocujeme.

sobota 15. října

Port au Prince/ Dnes jsme vyrazili na jih do hurikánem zasaženého Roche a Bateau. Krátce po výjezdu z hlavního města se nám ale porouchala převodovka. Sobotu jsme tak strávili snahou dostat se zpět na naši základnu v Cazeau. Plán návštěvy jihu přesunut na pondělí 17.10.

pátek 14. října

Sibert/ Dopoledne vyrážíme do farnosti v Sibert, kde se setkáme s oblátem Pascalem Fanorem. Zdejší farnosti pomáhala Arcidiecézní charita Olomouc po zemětřesení v roce 2010. Díky českým sponzorům zde dříve fungoval program Adopce na dálku a po zemětřesení zde vznikla školka pro děti. Ta funguje dosud, má pět tříd a navštěvuje ji 70 dětí. V areálu se nachází i škola základní, která má sedm tříd.

 Navštívili jsme Sibert.Školka v Sibert vznikla po zemětřesení r. 2010. Funguje dosudKlárka zjišťuje...

Port au Princese/ Stále nemáme zprávy ze školy v Roche a Bateau na jihu země. Pokračujeme tedy do provinčního domu oblátů v Port au Princese, kde se setkáme P.  Coriveau a P. Dominiquem. Doufáme, že zde se dozvíme informace o oblátech působících v Roche a Bateau a o aktuální situaci. A opravdu. Jsme opět ve spojení s oblátem P. Denisem Sergem, ten spravuje školu v Roche a Bateau, kam nyní dochází díky programu Adopce na dálku 23 dětí. Otec Serge i jeho fara jsou v pořádku, hurikánu však velmi poničil tamní školu. Po dohodě s obláty se chystáme vyrazit na jih, abychom zjistili rozsah poškození a mohli navrhnout další postup poskytování pomoci v jedné z nejvíce zasažených oblastí hurikánem Matthew.

Martin s obláty. Už ví, jak je v Roche a Bateau

Port au Prince/  Následuje setkání s Caritas Schwizerland a Caritas Austria. Každý zástupce zde přiblíží svou strategii pomoci po hurikánu Matthew. My uvádíme za ACHO využít projekt Daruj střechu nad hlavou na jihu Haiti i na zasaženém severozápadě, neboť se stavbou nových přístřešků máme zkušenosti a zasažení Haiťané o obnovu přístřeší nejvíce žádají. Charity nyní poskytují pomoc a zabezpečují základní potřeby pro zasažené obyvatele. (MaK)

 

Zaplavené ulice metropole

  1. října

Port-au-Prince/ Zdravíme z auta v Port-au-Prince, cesta na jih odpadla (kvůli změně místa schůzky s Caritas Austria i bezpečnosti), prší, všude dopravní zácpy, jedeme z Delmas do Cazeau u letiště už skoro tři hodiny, vodu máme v autě, málem jsme museli na střechu auta, nebo se brodit vodou. (MaK)

Po průtrži mračen v Port-au-PrinceV zaplavených ulicích Port-au-Prince vládne chaosVoda se dostane všude, i do auta

O 2 hodiny později

Jsme v cíli, po pěti hodinách v koloně a čekání, než voda opadne. V Port-au-Prince nás zastihla průtrž mračen, v ulicích vládl chaos. Mezi proudy vody, která dosahovala výšky až jednoho metru, se prodírali lidé, motorky a automobily. Celou situaci se marně pokoušela zkoordinovat i tamní policie.  

A co se stalo dnes? Setkali jsme se s organizacemi, které na Haiti v terénu pomáhají. CRS působí na jihu v Les Cayes a v Jeremie, svoji kancelář v Gonaïves již uzavřela. CRS se účastní koordinačních setkání, při kterých si mezinárodní organizace vyměňují informace, zkušenosti a hledají průsečíky možné spolupráce. Vzhledem k neurčité výši částky na pomoc po hurikánu Matthew jsme na dotaz CRS ohledně spolupráce a výši našich prostředků nemohli nic slíbit a pokračovat v jednání. Spolupráce se rýsuje s Caritas Haiti. Její ředitel Jean Herve Francoise poděkoval české Charitě za pomoc Haiti po zemětřesení a informoval nás o jejich činnosti. Caritas Haiti se zapojila do distribuce potravinových a hygienických balíčků v zasažených oblastech na jihu. Zároveň připravuje ve spolupráci s Caritas Internationalis program další pomoci a podpory. Počítá s přístřeším a obnovou živobytí.  V případě přístřeší chce Caritas Haiti stavět spíš trvalá obydlí než poskytovat stany nebo plachty.

Spolupráce s haitskou Charitou může začít

My jsme Caritas Haiti informovali o našem působení na severozápadě země, kde realizujeme rozvojové vzdělávací programy a o našem záměru zapojit se aktuálně do pomoci lidem, kteří přišli o přístřeší, a to s největší pravděpodobností v místech našeho dlouhodobého působení. Ve hře je ale stále ještě pomoc přímo na jihu, kde hurikán napáchal největší škody. (MaK)

Na Haiti

  1. října

Port-au-Prince/ Na Haiti jsme přiletěli v 15:00 hodin místního času, na letišti na nás čekaly sestřičky z Gonaïves (pozn. indické sestry z řádu sv. Josefa, partnerky ACHO) se sestřičkou z Port-au-Prince, která nám předala auto i s řidičem. Ubytovali jsme se u sestřiček Krista Krále v části zvané Cazeau.

Večer jsme se spojili s Caritas Austria.  Jejich zástupce – Robert Moosbrugger přiletěl před několika dny a je přímo na jihu v Camp Perrine. Situaci popisuje jako katastrofální. Jih je zasažený nejvíce. Lidé tam potřebují akutně humanitární pomoc, hlavně zajistit jídlo a pitnou vodu a především obnovit zničené domy.

Náš plán je nejdříve pořídit místní SIM karty s mobilním internetem, abychom měli přístup k aktuálním informacím, a poté se zítra vydat na jih, kde i přespíme. Během pátku se tam setkáme s dalšími humanitárními pracovníky a zmonitorujeme situaci.  Cesta ale nemusí vyjít. Největším problémem může být infrastruktura a bezpečnost. (Martin)

ZAOSTŘENO NA HAITI

Z fotoaparátu Caritas Austria:

Foto: Caritas AustriaFoto: Caritas Austria

Z fotoaparátu Marie Arago:

Foto: Marie AragoFoto: Marie AragoFoto: Marie AragoFoto: Marie AragoFoto: Marie Arago