Arcibiskup Mouche nastínil život iráckých křesťanů v Erbílu. Uprchli před džihádisty
19. května 2015 ACHO

Arcibiskup Mouche nastínil život iráckých křesťanů v Erbílu. Uprchli před džihádisty

Tři dny intenzívního bombardování a nástup džihádistů. To vše se odehrálo téměř před rokem v iráckém Mosulu, odkud uprchlo kolem milionu křesťanů, kteří odmítli konvertovat k islámu. Jako křesťané by totiž byli vydáni na milost i nemilost islámu, navíc by jim hrozil trest smrti. Mezi utečenci se ocitl také arcibiskup syrské katolické církve v Mosulu Yohanna Petros Mouche. Ve čtvrtek 24. května 2015 navštívil Arcidiecézní charitu Olomouc, aby vydal svědectví o situaci ve své zemi...

Arcibiskup Mouche je pryč z domova dlouhých devět měsíců. "Těsně před útěkem jsme zažili v Mosulu tři dny velkého bombardování. Lidé si mysleli, že po těchto bojích bude vše dobré, vojáci ale v Mosulu zůstali a situace se stále zhoršovala a zhoršuje. Tehdy jsem si na útěk stačil vzít s sebou jen svetr, kalhoty a kříž," popsal arcibiskup. V současnosti působí v Kurdistánu ve městě Erbíl, kde dříve žilo zhruba 120 000 obyvatel. S uprchlíky se nyní jejich počet navýšil na neuvěřitelný milion.

Uprchlíci narážejí na nesolidaritu

Utečenci žijí téměř rok v nejistotě, také mají strach z dalšího bombardování. Z domovů si s sebou nevzali nic, jsou tedy bez peněz. Obyvatelé Erbílu navíc na příliv uprchlíků reagovali tak, že zvýšili ceny za operace a jiné lékařské úkony ve státní nemocnici. Soukromé nemocnice jsou ještě dražší. Spousta pacientů s akutními případy tak nedostane potřebnou lékařskou péči.

Ani soukromé školy, které v oblasti fungují, si utečenci nemůžou dovolit. "Podařilo se nám sice pronajmout místnost, kde se děti mohou dál vzdělávat, ta se však nachází na vzdáleném místě, kam je třeba dojet autobusem. Na jízdenky bohužel rodiče nemají peníze," pokračoval arcibiskup Mouche.

Velmi drahé jsou také podnájmy. Uprchlíky stojí pronájem domu bez nábytku  a nejnutnějšího vybavení 800 - 900 dolarů měsíčně, což je obrovská suma. "V jednom domě tak žijí třeba tři čtyři rodiny. Spousta lidí si vysoké nájemné nemůže dovolit, tak musí přespávat ve stanech," uvedl představitel syrské katolické církve. V Erbílu se také staví provizorní přístřešky z prefabrikátů o velikosti čtyři krát čtyři metry. 

Podmínky utečenců se ještě zhorší. V Kurdistánu totiž začínají extrémní horka, kdy se teplota vyšplhá i na 55°C. Je nedostatek vody, ale také ventilátorů, který by ochladily a zvlhčily vzduch. "Podařilo se mi distribuovat do postavených přístřešků 1 000 těchto ventilátorů, to však zdaleka nestačí," dodal arcibiskup Mouche.

Iráckého církevního představitele pozval do Česka olomoucký arcibiskup Jan Graubner, aby na přednáškách osvětlil situaci ve své zemi a probral s pověřenými lidmi, jak je možné uprchlíkům pomoci. Tuto otázku řešil arcibiskup Mouche také na půdě olomoucké arcidiecézní charity. "Nejefektivnější je sehnat peníze, za které bychom na místě pořídili lidem nejnutnější věci pro život nebo ze kterých bychom alespoň částečně hradili nemocným předražené operace," sdělil.

Před několika dny česká charita s biskupskou konferencí schválily na pomoc iráckým křesťanským uprchlíkům tři miliony korun. Za tyto peníze pořídí v Kurdistánu pro každou rodinu krabici se základními potravinami, hygienickými potřebami a čistícími prostředky.

Naděje na svobodu

Při své návštěvě zavítal arcibiskup Mouche také na svatý Hostýn, kde zhlédl například mozaikovitý obraz Hostýnské Madony - ochranitelky. Právě tento obraz inspiroval ředitele Arcidiecézní charity Olomouc Václava Keprta, který vzácnému hostu předal přes 2 000 dolarů. "Je to jeden střípek z mozaiky," vysvětlil Keprt a přihodil ještě symbolický dárek - známku opatřenou razítkem z první návštěvy papeže Jana Pavla II. v České republice. "Ta doba pro nás - Čechy znamenala získání svobody, nyní vám předávám tento symbolický dárek dál s nadějí, že i vy ji získáte," uzavřel ředitel charity.

Karolína Opatřilová, ACHO

Foto: Pavel Langer, ACHO