Plynová mobilní kamna jsou na cestě na Ukrajinu
12. ledna 2023 Ze zahraničí

Plynová mobilní kamna jsou na cestě na Ukrajinu

Z Olomouce vyrazil na Ukrajinu kamion s plynovými mobilními kamny a lahvemi na plyn. Míří do města Kolomyja na Ukrajině. Další distribuce bude dle aktuálních potřeb směřována do různých sociálních center pomoci, kde je nutné řešit nouzové vytápění. I tuto humanitární zásilku jsme mohli zajistit díky dárcům sbírky „Světlo a teplo pro Ukrajinu“, která i nadále pokračuje. Další generátory pro Ukrajinu budeme vypravovat během příštího týdne. Děkujeme všem dárcům.

Propan-butanová kamna budou schopna zabezpečit nouzové vytápění tam, kde se lidé potýkají s nemožností jiného vytápění. Nejde jen o byty, ale také o nouzové prostory, ve kterých se, byť i krátkodobě, soustřeďují matky s dětmi, senioři, nemocní či lidé s postižením. Kamna pracují díky plynu, který je dodáván z naplněné propan-butanové láhve. „Podobně jako to známe z našich podmínek, tak i na Ukrajině se používají opakovaně naplnitelné plynové láhve. Ten je zatím na Ukrajině dostupný,“ sděluje Václav Keprt, ředitel ACHO.

„Je to velmi jednoduché. Dostanete se do nějaké nouzové situace, postavíte kamna a zapnete je, to je vše a teplo je sice nouzově ale v tu chvíli vyřešeno,“ doplňuje Václav Keprt a dodává „Navíc pořídili jsme výlučně kamna, která mají zabudované čidlo na CO2, tzn. že kdyby díky vytápění došlo ke zvýšení koncentrace tohoto plynu, tak se kamna zastaví. To je také významný bezpečnostní prvek, na kterém jsme v případě této pomoci trvali.“

Tuto pomoc jsme si za ACHO s partnerskou Charitou na Ukrajině vydefinovali jako potřebnou již začátkem prosince. Ihned jsme objednávkou u dodavatele zarezervovali maximální možný objem, tedy celkem 500 kamen a stejný počet lahví na plyn. Takové množství nebylo i vzhledem k Vánocům a Novému roku možné zajistit rychleji. Jakmile nám ale dodavatel nyní potvrdil, že zboží je připravené, okamžitě jsme zajistili dopravu a veškeré formální náležitosti. Náklad by do Kolomyje měl dorazit již v pátek 13. ledna.

Distribuci tohoto materiálu bude zajišťovat Caritas Kolomyja. Je to organizace se, kterou na Ukrajině spolupracujeme již více než patnáct let. Zdejší pracovníci jsou v kontaktu s dalšími pomáhajícími, a tak dobře znají aktuální potřebnost a pokrytí pomocí.

Náklady na tuto pomoc dosahují téměř 1,5 mil Kč a to i díky vstřícnosti dodavatele se kterým jsme ji realizovali. Veškeré tyto náklady jsme mohli pokrýt díky podpoře dárců, kteří nás podpořili ve sbírce „Světlo a teplo pro Ukrajinu“. I touto cestou všem dárcům této sbírky upřímně děkujeme. Bez jejich podpory, by pomoc nebyla nemožná nebo by ji nešlo realizovat v takovém rozsahu.

Naše pomoci i samotná sbírka na její financování pokračuje. I nyní prosíme veřejnost, aby podpořila tuto naši finanční sbírku na nákup a dopravu elektrocentrál a dalších mobilních plynových kamen (vč. plynových lahví) pro Ukrajinu. Dary lze zasílat na bankovní účet číslo: 4030207/0100 (odkaz na QR CODE). Pokud se nám podaří zajistit dostatek financí, budeme v pomoci právě touto formou pokračovat. Zima se zatím na Ukrajině vyvíjí podobně jako u nás a vlastně ještě pořádně nezačala.

Nejspíše ihned v příštím týdnu by na Ukrajinu měl vyrazit další kamion s generátory. Budeme o tom veřejnost informovat.

Marek Navrátil

PR pracovník, koordinátor Tříkrálové sbírky
E-mail: 88Eo1Wd7cknDZ-4WH8pr5W7%WkvDRW7r