Ze zahraničí

Adopce na dálku
9. listopadu 2020 Aktuálně-rubrika

Adopce na dálku

Zejména v současné složité době je velmi důležité si uvědomit, že jsou na Zemi místa, kde jsou na tom lidé mnohem hůř než u nás. Příběh jedné z adoptivních rodin, která pomáhá v rámci projektu Arcidiecézní charity Olomouc „Adopce na dálku“, je důkazem toho, že jsou lidé, kteří si to uvědomují a mají srdce na pravém místě.  Více v reportáži české televize:  

Charita pomáhá obětem bojů z Náhorního Karabachu
30. října 2020 Charita Česká republika

Charita pomáhá obětem bojů z Náhorního Karabachu

Až 20 tisíc obyvatel Náhorního Karabachu muselo opustit své domovy kvůli probíhajícímu ozbrojenému konfliktu, který se rozhořel mezi Arménií a Ázerbájdžánem o nadvládu nad tímto územím. Charita Česká republika proto posílá na pomoc běžencům, kteří se uchýlili do Arménie, 5 tisíc eur (přes 130 tisíc Kč) ze svého krizového fondu. Peníze budou předány naší sesterské Charitě Arménie, která v oblasti poskytuje pomoc lidem v nouzi.

29. října 2020 ACHO

Pomoc pro Náhorní Karabach

Charity olomoucké Arcidiecéze v současnosti všechny své sily a prostředky zaměřují na udržení provozu svých služeb a zajištění bezpečnost svých zaměstnanců a klientů. I přes omezené možnosti, způsobené současnou situací, se Arcidiecézní charita Olomouc rozhodla přispět Charitě Arménie na pomoc uprchlíkům z oblastí Náhorního Karabachu, kteří se ocitají v nouzi. Zejména v dnešní době je potřeba nezapomínat na základní křesťanské principy, pomáhat všem, kteří naši pomoc potřebují, na nichž je Charita založena. 

Doba koronavirová na Haiti
29. května 2020 Aktuálně-rubrika

Doba koronavirová na Haiti

Haitská vláda v polovině března uzavřela hranice i veškeré instituce. Lidé mají zůstávat doma, nesdružovat se a dodržovat hygienické předpisy. Ve slumech však není možné povinný odstup dodržet. A navíc ne všichni sledují zprávy, tudíž v existenci neviditelného zabijáka nevěří.

Koronavir v ukrajinské Kolomyji
29. května 2020 Aktuálně-rubrika

Koronavir v ukrajinské Kolomyji

Podle informací Ukrajinských státních orgánů bylo k 27. květnu potvrzeno téměř 22 tisíc případů nákazy Covidem-19 a v souvislostí s tímto virem zemřelo 644 lidí. I přes to, že počet nakažených nadále stoupá dochází, dle veřejných zdrojů, k postupnému uvolňování vládních nařízení, které zabránily masivnímu šíření nemoci. Přesto však stále platí dočasný zákaz Ukrajinské vlády, který zabránil občanům vyjíždět za výdělkem do zahraničí. Tato situace výrazně zvýšila počet lidí, kteří potřebují pomoc.

Přijela Charita Berežany. Na Ukrajině pomáhá zdrceným vojákům a jejich rodinám
12. března 2020 ACHO

Přijela Charita Berežany. Na Ukrajině pomáhá zdrceným vojákům a jejich rodinám

Arcidiecéze olomoucká, Ukrajina - Dozvědět se o sociálním podnikání, inspirovat se a dokázat pak lépe pomáhat potřebným na Ukrajině. Do Arcidiecézní charity Olomouc přijela 10. března Charita Berežany. Během dvou dnů navštívila i Charity Uherský Brod a Zábřeh. Berežanští podporují ve své jídelně, kavárně a relaxační místnosti vojáky poznamenané válkou na východě země a také jejich ženy a děti.

Stanley z Haiti vystudoval vysokou školu. Gratulujeme
11. března 2020 ACHO

Stanley z Haiti vystudoval vysokou školu. Gratulujeme

Gonaïves - Třicátník Stanley má vysokoškolský titul. Původně „adoptivní dítě“, poté spolupracovník Arcidiecézní charity Olomouc na Haiti a nyní čerstvý absolvent vysoké školy Práv a ekonomiky. „Jménem všech studentů a žáků, kteří jsou v programu Adopce na dálku, chci vám – dárcům z České republiky moc poděkovat. Myslíte na nás a pomáháte nám,“ vzkazuje Stanley.

Ukrajinská Charita si přijela pro nové zkušenosti. Otvírá domov pro seniory
27. února 2020 ACHO

Ukrajinská Charita si přijela pro nové zkušenosti. Otvírá domov pro seniory

Uherský Brod, Olomouc, Kolomyja - Jak to chodí v domově pro seniory či v azylovém domě pro matky s dětmi v tísni. To zjišťovalo ve středu 26. února pět pracovníků ukrajinské Charity Kolomyja v Uherském Brodě. Kolomyjské podporuje už dlouhá léta Arcidiecézní charita Olomouc, ta jí mimo jiné zprostředkovává i know-how českých Charit, aby si na Ukrajině zvládli pomoci sami. A Kolomyjským se to daří. V roce 2017 se stali neziskovkou roku.

Na Haiti je větší klid. Děti se dočkaly školy i Ježíška
12. února 2020 ACHO

Na Haiti je větší klid. Děti se dočkaly školy i Ježíška

Haiti – Od Vánoc je na Haiti větší klid, než byl za předchozího půl roku. Nepokoje v ulicích až na výjimky v hlavním městě ustaly. Z velkých ulic zmizely blokády i ozbrojené gangy. Ty se vyskytují jen ojediněle. Bezpečnostní situace se zlepšila jak v hlavním městě, tak ve městě Gonaïves, kde máme naši partnerskou školu.

Život na Haiti přiblíží výstava a přednáška. Zveme vás do vědecké knihovny
29. ledna 2020 ACHO

Život na Haiti přiblíží výstava a přednáška. Zveme vás do vědecké knihovny

Olomouc – Dříve Perla Karibiku, nyní nejchudší země západní polokoule. Haiti. Život tamních obyvatel vykreslí v únoru v olomoucké vědecké knihovně velkoformátové fotografie Jiřího Pasze a také přednáška Kláry Lőffelmannové, která pomáhala přímo v terénu.

Kontrasty Ukrajiny objektivem Richarda Boudy
28. ledna 2020 ACHO

Kontrasty Ukrajiny objektivem Richarda Boudy

Olomouc – Výstava fotografií Richarda Boudy ukazuje dvě tváře Ukrajiny. Ukrajina – to není jenom válka, chudoba a korupce, ale také pohostinnost, krása divoké přírody, kouzlo vesniček a prostota i upřímnost tamních obyvatel. Richard Bouda zaostřuje na obyčejné lidi, kteří se ocitli v neobyčejné situaci. Jiné zachycuje v každodenní všednosti, i zde se však o sebe bijí prudké kontrasty. Kam se země ubírá, fotografoval během více než sedmi let. Vydejte se s ním od západu až po válečnou zónu na východě… Vernisáž uvede 11. února (17 hodin) ve Vlastivědném muzeu v Olomouci známý fotograf Jindřich Štreit. Následovat bude přednáška s autorem výstavy Richardem Boudou.

Chudé ukrajinské děti prožily kouzelné Vánoce. Dostaly vánoční dárky
14. ledna 2020 ACHO

Chudé ukrajinské děti prožily kouzelné Vánoce. Dostaly vánoční dárky

Olomouc, Ukrajina – „Djakujemo, djakujemo,“ provolávají sborově děti, pusu od ucha k uchu a v ruce vánoční dárky. Mezi nimi je i malá dívenka - tak velký dárek neunese, ale odmítá pomoc a soustředěně sune balík po zemi. Začátkem ledna Arcidiecézní charita Olomouc rozdávala dětem z rodin v nouzi a dětských domovů na Ukrajině Vánoční balíčky. Zabalili je pro ně jednotlivci, rodiny, ale i firmy a různé Charity z celé České republiky. Udělali tak radost 381 dětem z Lopatynu, Bortnyk, Ternopilu a z Kolomyje.

S Vánočními balíčky na Ukrajinu. Loňská jízda očima filmaře Františka Tomise
14. ledna 2020 ACHO

S Vánočními balíčky na Ukrajinu. Loňská jízda očima filmaře Františka Tomise

Ukrajina - Rozzářené úsměvy, výskot, zpěv koled, sníh, vánoční atmosféra. Takhle bylo loni v lednu při předávání Vánočních balíčků dětem v nouzi na Ukrajině. Arcidiecézní charitu Olomouc tehdy doprovázel filmař František Tomis. Nedávno jeho film odvysílala TV Noe. Podívejte se, jak se žije dětem na západní Ukrajině a jakou radost jim vaše dárky dělají...

Haiti 10 let po ničivém zemětřesení: korupce, nepokoje, potravinová krize
10. ledna 2020 Haiti - články

Haiti 10 let po ničivém zemětřesení: korupce, nepokoje, potravinová krize

Haiti, Olomouc – Trosky budov, mrtví, nedostatek vody, jídla a lékařské péče, lidé přespávající v ulicích… To je obrázek Haiti před 10 lety. V úterý 12. ledna 2010 krátce před 17. hodinou místního času zasáhlo ostrovní stát v Karibiku ničivé zemětřesení o síle 7,0 Mw (ekvivalentní k síle 38 svržených atomových bomb na Hirošimu). Během pouhé půlminuty zemřelo 250 000 lidí, milion a půl dalších přišlo o střechu nad hlavou. Krátce nato vypukla epidemie cholery. Přímo na Haiti tehdy pomáhala Arcidiecézní charita Olomouc a působí tam dodnes. Aktuálně Haiti zmítají nepokoje a řádění gangů, podle OSN nastala i potravinová krize.

Ukrajinské děti natočily ve studiu Spievanku. Kupte si ji online
30. prosince 2019 ACHO

Ukrajinské děti natočily ve studiu Spievanku. Kupte si ji online

Ukrajina – Zpěv, rytmy, rozbušená srdce, radost. Heartcore. Děti z ukrajinských vesnic Bortnyky a Lopatyn, které s českými dárci dlouhodobě podporuje Arcidiecézní charita Olomouc, si vyzkoušely díky mezinárodnímu projektu být zpěváky. Společně nahrály ve studiu Spievanku, kterou v únoru 2020 vydají online. Písničku si lidé budou moci stáhnout a zaplatit za ni na www.heartcore-records.com. Jejich příspěvky podpoří dětský domov v Bortnykách, kde pro chlapce vybaví hudební učebnu. Měsíční projekt děti nadchl. Stejně tak českou hudební producentku Michaelu Bókovou, která s nimi pracovala. „Vzhledem k tomu, že se děti z Bortnyk pravidelně a aktivně účastní liturgií a různých církevních slavností, jsou mezi nimi velmi šikovní zpěváci, a to mě moc potěšilo. Dívky z Lopatyna poctivě vedla naše pedagožka zpěvu a práce s nimi byla snadná a příjemná,“ hodnotí koordinátorka projektu.