Ze zahraničí

Sbírka pro Haiti
17. srpna 2021 Ze zahraničí

Sbírka pro Haiti

V reakci na silné zemětřesení, které v sobotu 14. srpna zasáhlo Haiti a vyžádalo si řadu obětí na životech, mnoho raněných a obrovské materiální škody, vyhlašuje Charita Česká republika veřejnou sbírku na pomoc lidem postiženým katastrofou.

Na pomoc Německu po ničivých povodních zřizujeme finanční sbírku
22. července 2021 Charita Česká republika

Na pomoc Německu po ničivých povodních zřizujeme finanční sbírku

My z Charity jsme v myšlenkách s našimi kolegy z Německa, kteří vytrvale pomáhají s odstraňováním následků mohutných záplav, které v minulém týdnu zasáhly západ země. Charita Německo pro nás dlouhodobě představuje velmi důležitého partnera. V minulosti nás finančně i materiálně podpořila, například při velkých povodních, a v 90. letech nám významně pomohla vybudovat strukturu po revoluci obnovovaných Charit. I díky ní jsme se dostali na vysoce profesionální úroveň, na které dnes jsme. Panuje mezi námi mnohaleté partnerství, kterého si velmi vážíme.   

Zásilka materiální pomoci byla předána
29. dubna 2021 Aktuálně-rubrika

Zásilka materiální pomoci byla předána

V pátek 23. 4. 2021 předali zástupci Charity Kolomyja zdravotnický materiál v hodnotě několika desítek tisíc EUR okresní nemocnici a porodnici v Kolomyji. Jde o větší část zásilky materiální pomoci, kterou díky dárcům zaslala Arcidiecézní charita Olomouc na začátku letošního dubna na Ukrajinu.

Arcidiecézní charita Olomouc vypraví zásilku materiální pomoci na Ukrajinu
7. dubna 2021 Aktuálně-rubrika

Arcidiecézní charita Olomouc vypraví zásilku materiální pomoci na Ukrajinu

Ve čtvrtek 8. dubna 2021 zamíří na Ukrajinu další zásilka materiální pomoci. Jedná se o téměř pět tun materiálu, a to zejména zdravotnických potřeb a zařízení. Část nákladu tvoří také boty a oblečení jak pro děti, tak i pro dospělé. Cílem cesty je ukrajinská Kolomyja, kde místní Charita zajistí další distribuci potřebným.

Arcidiecézní charita Olomouc pomáhá s potravinovou pomocí na Ukrajině
31. března 2021 Ze zahraničí

Arcidiecézní charita Olomouc pomáhá s potravinovou pomocí na Ukrajině

Charita v ukrajinském Ternopilu se v letošním roce rozhodla investovat do nákupu mořičky osiva, která podstatně zvýší efektivitu pěstování plodin na jimi obhospodařovaných polích. Na zakoupení zařízení významně přispěla také Arcidiecézní charita Olomouc, která je dlouholetým partnerem ternopilské Charity.

3. března 2021 Aktuálně-rubrika

Bortnyky

„Nedokážu si představit lepší Vánoce než v Bortnykách. Je to pro mě opravdový domov. Byl jsem zde vychován s láskou a disciplínou a naučil jsem se respektovat, mít rád a podporovat.“ Říká jeden z úspěšných mladých mužů, kteří v tomto unikátním dětském domově vyrostli a poskytli o něm svědectví Ukrajinské televizi. Českým divákům dokument zprostředkovala TV Noe. Stojí za to, tento zajímavý dokument shlédnout a přesvědčit se, že takováto pomoc má opravdu smysl. Je důkazem, že správně cílená pomoc u dětí vybuduje motivaci poslat dobro dál a vracet to co sami dostali.    

Adopce na dálku
9. listopadu 2020 Aktuálně-rubrika

Adopce na dálku

Zejména v současné složité době je velmi důležité si uvědomit, že jsou na Zemi místa, kde jsou na tom lidé mnohem hůř než u nás. Příběh jedné z adoptivních rodin, která pomáhá v rámci projektu Arcidiecézní charity Olomouc „Adopce na dálku“, je důkazem toho, že jsou lidé, kteří si to uvědomují a mají srdce na pravém místě.  Více v reportáži české televize:  

Charita pomáhá obětem bojů z Náhorního Karabachu
30. října 2020 Charita Česká republika

Charita pomáhá obětem bojů z Náhorního Karabachu

Až 20 tisíc obyvatel Náhorního Karabachu muselo opustit své domovy kvůli probíhajícímu ozbrojenému konfliktu, který se rozhořel mezi Arménií a Ázerbájdžánem o nadvládu nad tímto územím. Charita Česká republika proto posílá na pomoc běžencům, kteří se uchýlili do Arménie, 5 tisíc eur (přes 130 tisíc Kč) ze svého krizového fondu. Peníze budou předány naší sesterské Charitě Arménie, která v oblasti poskytuje pomoc lidem v nouzi.

29. října 2020 ACHO

Pomoc pro Náhorní Karabach

Charity olomoucké Arcidiecéze v současnosti všechny své sily a prostředky zaměřují na udržení provozu svých služeb a zajištění bezpečnost svých zaměstnanců a klientů. I přes omezené možnosti, způsobené současnou situací, se Arcidiecézní charita Olomouc rozhodla přispět Charitě Arménie na pomoc uprchlíkům z oblastí Náhorního Karabachu, kteří se ocitají v nouzi. Zejména v dnešní době je potřeba nezapomínat na základní křesťanské principy, pomáhat všem, kteří naši pomoc potřebují, na nichž je Charita založena. 

Doba koronavirová na Haiti
29. května 2020 Aktuálně-rubrika

Doba koronavirová na Haiti

Haitská vláda v polovině března uzavřela hranice i veškeré instituce. Lidé mají zůstávat doma, nesdružovat se a dodržovat hygienické předpisy. Ve slumech však není možné povinný odstup dodržet. A navíc ne všichni sledují zprávy, tudíž v existenci neviditelného zabijáka nevěří.

Koronavir v ukrajinské Kolomyji
29. května 2020 Aktuálně-rubrika

Koronavir v ukrajinské Kolomyji

Podle informací Ukrajinských státních orgánů bylo k 27. květnu potvrzeno téměř 22 tisíc případů nákazy Covidem-19 a v souvislostí s tímto virem zemřelo 644 lidí. I přes to, že počet nakažených nadále stoupá dochází, dle veřejných zdrojů, k postupnému uvolňování vládních nařízení, které zabránily masivnímu šíření nemoci. Přesto však stále platí dočasný zákaz Ukrajinské vlády, který zabránil občanům vyjíždět za výdělkem do zahraničí. Tato situace výrazně zvýšila počet lidí, kteří potřebují pomoc.

Přijela Charita Berežany. Na Ukrajině pomáhá zdrceným vojákům a jejich rodinám
12. března 2020 ACHO

Přijela Charita Berežany. Na Ukrajině pomáhá zdrceným vojákům a jejich rodinám

Arcidiecéze olomoucká, Ukrajina - Dozvědět se o sociálním podnikání, inspirovat se a dokázat pak lépe pomáhat potřebným na Ukrajině. Do Arcidiecézní charity Olomouc přijela 10. března Charita Berežany. Během dvou dnů navštívila i Charity Uherský Brod a Zábřeh. Berežanští podporují ve své jídelně, kavárně a relaxační místnosti vojáky poznamenané válkou na východě země a také jejich ženy a děti.

Stanley z Haiti vystudoval vysokou školu. Gratulujeme
11. března 2020 ACHO

Stanley z Haiti vystudoval vysokou školu. Gratulujeme

Gonaïves - Třicátník Stanley má vysokoškolský titul. Původně „adoptivní dítě“, poté spolupracovník Arcidiecézní charity Olomouc na Haiti a nyní čerstvý absolvent vysoké školy Práv a ekonomiky. „Jménem všech studentů a žáků, kteří jsou v programu Adopce na dálku, chci vám – dárcům z České republiky moc poděkovat. Myslíte na nás a pomáháte nám,“ vzkazuje Stanley.

Ukrajinská Charita si přijela pro nové zkušenosti. Otvírá domov pro seniory
27. února 2020 ACHO

Ukrajinská Charita si přijela pro nové zkušenosti. Otvírá domov pro seniory

Uherský Brod, Olomouc, Kolomyja - Jak to chodí v domově pro seniory či v azylovém domě pro matky s dětmi v tísni. To zjišťovalo ve středu 26. února pět pracovníků ukrajinské Charity Kolomyja v Uherském Brodě. Kolomyjské podporuje už dlouhá léta Arcidiecézní charita Olomouc, ta jí mimo jiné zprostředkovává i know-how českých Charit, aby si na Ukrajině zvládli pomoci sami. A Kolomyjským se to daří. V roce 2017 se stali neziskovkou roku.

Na Haiti je větší klid. Děti se dočkaly školy i Ježíška
12. února 2020 ACHO

Na Haiti je větší klid. Děti se dočkaly školy i Ježíška

Haiti – Od Vánoc je na Haiti větší klid, než byl za předchozího půl roku. Nepokoje v ulicích až na výjimky v hlavním městě ustaly. Z velkých ulic zmizely blokády i ozbrojené gangy. Ty se vyskytují jen ojediněle. Bezpečnostní situace se zlepšila jak v hlavním městě, tak ve městě Gonaïves, kde máme naši partnerskou školu.