Doba koronavirová na Haiti
29. května 2020 Aktuálně-rubrika

Doba koronavirová na Haiti

Haitská vláda v polovině března uzavřela hranice i veškeré instituce. Lidé mají zůstávat doma, nesdružovat se a dodržovat hygienické předpisy. Ve slumech však není možné povinný odstup dodržet. A navíc ne všichni sledují zprávy, tudíž v existenci neviditelného zabijáka nevěří.

V zemi existují pouhá 3 centra izolace a péče o nakažené osoby, se 120 lůžky na 10 milionů obyvatel. I přes podporu mezivládních organizací je zdravotnického materiálu a ochranných pomůcek nedostatek. V médiích běží výukové programy o správném mytí rukou. Vláda distribuuje do zasažených oblastí mýdla a dezinfekcí, ty ale zdaleka nestačí. Lidé používají k sanitaci ocet.
Podle Světového potravinového programu OSN trpí 1 milion Haiťanů akutním hladem a 4 miliony potřebují potravinovou pomoc. V dnešní době, kdy jsou lidé nuceni zůstávat doma, nechodit farmařit ani se starat o dobytek, hladoví o to více. Mnoho z nich pořádá demonstrace a bouří se proti vládním restrikcím.

Ve městech stále fungují typické trhy, omezené na tři dny v týdnu, i některé obchody. Potraviny jsou však o 30–100 % dražší než před rokem. Tím, že letiště v zemi nefungují, a země je odkázána na dovoz potravin po moři, ceny narůstají. Ve vesnických oblastech jsou zdroji obživy jak vlastní políčka, tak výměnný obchod se sousedy. Často se rodiny podporují vzájemným vařením, ve kterém se střídají. Haiti ale strádá vysokými teplotami a dlouhotrvajícím suchem. Úrody je čím dál tím méně.


Pomoc sester z Gonaïves
Sestřičky v komunitním centru St. Joseph v Gonaïves shromažďují jídlo po všech obchodech a farmách v okolí, a to pak rozdávají chudým a potřebným. Nejen svým žákům a klientům, ale všem, kdo se odváží i přes zákaz vycházení přijít.
„Mnoho lidí nás varuje, abychom byli opatrní,“ píše Sr. Margaret. „My ale nemůžeme ignorovat hladové. Rozdáváme zásoby, které máme pro nutriční program a nakupujeme další potraviny a základní věci pro rodiny. Šijeme také látkové roušky na strojích od české Charity. Snažíme se dělat, co můžeme, s tím, co máme. Žijeme v naději, že se z této situace brzy dostaneme. A modlíme se za to, aby chudí nemuseli v této obtížné chvíli čelit dalším výzvám. Naše modlitby a myšlenky směřují ke všem rodinám, které při této smrtící nemoci ztratily své drahé,“ uzavírá zprávu o současné situaci.


Střecha nad hlavou
V Gonaïves se potravinová pomoc rozrostla na 1 440 rodin pravidelně přijímajících jídlo. Jednak to pro naše partnery znamená obrovský finanční nápor, ale také je potřeba mnoho energie a dobrá logistika na shánění a distribuci potravin. Situace je pro některé tak zlá, že raději volí koupi jídla před placením vlastního bydlení. Mnohdy i celé rodiny přicházejí o střechu nad hlavou. Být na ulici znamená nejen riziko bezpečnostní, ale také zdravotní a sociální. Lidé musejí přečkat jakékoliv počasí, vyvarovat se nátlaku okolí a odolat hrozícím nemocem. Staří, mladí, matky s dětmi.


Projekt Střecha nad hlavou je zaměřen na problematiku bydlení. Pevně ukotvená plechová střecha řeší velmi bolavý problém většiny obyvatel, kteří žijí v domech z přírodních materiálů. Cílem je zajistit díky prostředkům dárců z České republiky co největší počet plechových střech pro potřebné rodiny na Haiti. Příspěvky pokrývají náklady na potřebný materiál a odbornou asistenci.
Příjemci této materiální pomoci jsou vybíráni na základě sociální potřebnosti osobou odpovědnou za realizaci projektu. Na stavbu střech jsou vybráni specialisté z místní komunity. Cílem projektu, je vedle poskytnutí střech, také aktivně zapojit příjemce pomoci do celého procesu a motivovat je k vlastní iniciativě, pokud to situace rodiny dovoluje.