Koleda snad bude kontaktní, doufáme
28. prosince 2021 Aktuálně-rubrika

Koleda snad bude kontaktní, doufáme

Jak to s epidemií bude po novém roce prozatím nevíme, přesto se charitní pracovníci ve většině místních charit chystají na tříkrálové koledování i v klasické podobě.

S výzvou o zapojení do sbírky se tak už počátkem prosince na veřejnost obrátili v Moravské Třebové. „Rádi bychom do města a okolí vyslali 150 skupinek. Se sháněním koledníků jsme zatím někde za polovinou,“ popsal před svátky pracovník zdejší Charity Petr Matoušek. Připustil ale rovněž, že s možností protiepidemických omezení i nadále počítají. „Nikdo třeba netuší, co se stane, až se děti po vánočním setkávání s širší rodinou vrátí do škol,“ dodal.

Na jistotu proto už od počátku příprav sázejí jeho kolegové z Hranic. „Ve městě budou moci lidé přispět do statických pokladniček na vybraných místech. V případě dobré epidemiologické situace pak chceme vytvořit rodinné týmy, které mohou s tříkrálovou koledou přinést Boží požehnaní, radost a naději do domovů,“ popisuje pastorační asistentka zdejší Charity Radmila Andrýsková.

A podobně k přípravám přistupují také v šumperské Charitě. „V tuto chvíli není jisté, jestli proběhne klasické koledování dům od domu, ale stejně jako loni bude možnost přispět do statických kasiček – v kostele, na úřadě, v obchodě a podobně – a online koledou. Termíny žehnání koledníků a koledování se dozvíte ve vašich obcích, popřípadě na našich webových stránkách,“ oznámili.

„Prozatím se zdá, že by sbírka mohla při dodržení hygienických opatření proběhnout obvyklým způsobem. Už víckrát za ty téměř dva roky s pandemií jsme se ale přesvědčili, jak rychle se situace může změnit, a nemusejí to být jen vládní nařízení, stačí opatření v jednom z krajů. Vždy je proto nejlepší sledovat informace místní Charity,“ uzavírá informace diecézní koordinátor Marek Navrátil.

Tříkrálovou sbírku v loňském roce poprvé zasáhla covidová pandemie. Nemožnost koledovat dům od domu narychlo vyřešila Charita tak, že na různá místa rozmístila pevné pokladničky. Tato strategie se nakonec vyplatila. Koledovat se nesmělo po celou dobu sbírky a lidé nastřádali na projekty Charity celkem 81 476 288 Kč. Výsledek se přesto proti roku 2019 propadl o více než 40 milionů korun. Letošní koledování bude opět probíhat ve stínu pandemie. Charita ČR má připraveno více variant. Sbírka je ohraničena daty od 1. do 16. ledna 2022.

Po stejnou dobu budou Charity rozmisťovat tzv. statické pokladničky na veřejně dostupných místech, tak, aby mohli do sbírky přispět ti, kdo chtějí, ale koledníky nepotkají. Stejně jako loni bude možné podpořit vybranou Charitu bezhotovostně. Zde je dvojí možnost – buďto zaslání příspěvku na sbírkový účet přímo s variabilním symbolem konkrétní Charity, a to do konce ledna 2022 anebo do konce dubna přes platební bránu na webu www.trikralovasbirka.cz.