ACHO i policisté jsou na příchod uprchlíků připraveni
9. září 2015 ACHO

ACHO i policisté jsou na příchod uprchlíků připraveni

Arcidiecézní charita Olomouc pomáhá uprchlíkům již od 1. září. Tehdy cizinecká policie zadržela na břeclavském nádraží 200 lidí, kteří prchli především z Blízkého východu. Nyní se rozjela naplno spolupráce s policií Olomouckého kraje. DNES si policisté vyzvedli první várku humanitární pomoci...

Poprvé se pracovníci Charity sešli s policisty „u kulatého stolu" minulý čtvrtek. „Dohodli jsme se na zřízení  příručního humanitárního skladu v prostorách policie. Odtud policisté budou moct zajistit potřeby prvních dvaceti uprchlíků hned po jejich zadržení. Pokud jich bude více, budeme na to reagovat," uvedl Martin Zamazal z Arcidiecézní charity Olomouc, který koordinuje poskytování pomoci při mimořádných událostech.

Uprchlíci mohou být v prvních hodinách po zadržení ubytováni na policejních služebnách a dalších místech. Právě pro tyto případy Charita policisty zásobovala.

Muži zákona si již dnes přijeli do skladu Arcidiecézní charity Olomouc pro první várku věcí. Do dodávky odtahali sedmadvacet zhruba dvacetikilových pytlů. V deseti je oblečení pro ženy, v dalších deseti pro muže, děti dostanou kromě pěti pytlů s ošacením také dva další plné hraček. „Dále jsme policistům dodali nafukovací matrace, deky na přikrytí, hygienické potřeby jako jsou třeba mýdla či kartáčky na zuby, pak kelímky a další... Tyto věci pochází z našeho skladu, část připravili lidé ze Střediska SOS," přiblížil Zamazal.

ACHO má také vypracovaný plán, jak při příchodu uprchlíků postupovat. Je tak připravena poskytnout kapacity vlastních skladů a šatníků na oblastních Charitách nebo také přijmout  materiální příspěvky od lidí a institucí, kteří svou pomoc nabídnou.

Pokud někteří běženci budou přijati Českou republikou na základě rozhodnutí vlády ČR, Charita může pomoci s materiálním vybavením těchto lidí nebo také s jejich integrací. „Naši pracovníci už mají zkušenosti například s doprovázením potřebných na úřady, dále s pomocí při komunikaci se sousedy, vysvětlováním pravidel, povinností a práv. Protože předpokládáme také jazykovou bariéru, budeme kontaktovat dobrovolníky z řad usazených cizinců nebo studentů," pokračoval Zamazal.

Ten pamatuje poslední větší vlnu uprchlíků v roce 1999, kdy Česko okusilo příchod "Kosovarů" - obyvatel Srbska žijících na území Kosova. V té době působil pod vlajkou Charity v humanitárním středisku ve Zbýšově u Brna. Na Olomoucku bylo zřízeno humanitární středisko ve Hněvotíně. „Tehdy Česká republika udělila Kosovarům status dočasného útočiště, což znamenalo, že jak pomine v jejich zemi nebezpečí,  vrátí se tam. A to se také stalo," dodal Zamazal.

V případě uprchlíků z Blízkého východu je to jinak. Podle dostupných informací jsou zadržováni cizineckou a pohraniční policií už při vstupu na území České republiky. V případě, že požádají o azyl, policisté je posílají do azylových zařízení. Pokud  porušili zákon o pobytu cizinců, dostanou se do detenčních zařízení.

Charita pomáhala už minulý týden patnácti uprchlíkům, které dočasně ubytovali policisté v Uherském Hradišti. Zásobovala je potřebnými věcmi, nejvíce však mizely hračky. Na místo přivezl pomoc Zdeněk Vávra, vedoucí Azylového bydlení Cusanus, které patří pod Oblastní charitu Uherské Hradiště. „Mezi muži a ženami byly i děti, některé podle mě neměly ani sedm let. Většinu těchto patnácti imigrantů tvořila jedna velká rodina, všichni vypadali velmi unaveně. Poté, co jsme jim přivezli ty nejnutnější věci, následovaly vstřícné pohledy a děkování za pomoc," popisuje setkání s uprchlíky Vávra.

V Olomouckém kraji policisté  zatím evidují dva záchyty, při kterých zajistili celkem deset nelegálních migrantů. Potvrdila to policejní mluvčí Irena Urbánková. „Jednalo se o tři osoby afghánské národnosti a

sedm osob irácké národnosti. Migranty jsme převezli do záchytných zařízení pro zajištění cizinců. V případě sedmi z nich teď probíhá řízení o povinnosti opustit území České republiky v rámci readmise do Rakouska," upřesnila.

Karolína Opatřilová, ACHO