Tříkrálová sbírka, to jsou otevřená srdce tisíců koledníků a dalších dobrých lidí
20. prosince 2019 ACHO

Tříkrálová sbírka, to jsou otevřená srdce tisíců koledníků a dalších dobrých lidí

Arcidiecéze olomoucká – Tříkrálová sbírka slaví v České republice 20. výročí. Koledníci s korunkami na hlavách v Arcidiecézi olomoucké však vyráželi s kasičkami do domácností už o rok dříve. Od té doby se počet koledníků zvyšuje. Stejně tak dobrá vůle lidí, které navštěvují ve jménu potřebných. V roce 2019 výtěžek v Arcidiecézi olomoucké byl opět rekordní, čítal 29 828 905 korun. Tyto peníze podporují zejména rodiny a jednotlivce, kteří se náhle ocitli v krizi, matky samoživitelky, seniory, lidi s handicapem a další, kterým pomáhají Charity.

Mezi námi jsou lidé, kteří chtějí pomoci. Vždy je naděje

Peníze z Tříkrálové sbírky pomohly třeba mamince a její devítileté dcerce z Kyjovska. Žijí ve dvoupokojovém bytě, velmi nuzně zařízeném. Oblečení poskládané v pytlích místo ve skříni, dvě křesla postavená těsně u sebe místo pohovky, dcerka spala v poškozené posteli. „K tomu všemu jim hrozilo vystěhování, protože neměly peníze na nájem. Maminka byla sice zaměstnaná na dohodu o provedení práce, ale platila si jen zdravotní pojištění. To, že neplatila i sociální, jí pak značně zkomplikovalo život, když prodělala mrtvičku,“ vypráví Denisa Šmehlíková z občanské poradny Charity Kyjov. Kvůli zdravotním potížím žena přišla o zaměstnání a ocitla se na úřadu práce. Podporu však nedostala. Pomalu se tak s dcerou začaly dostávat do tíživé situace. Vše ale dobře dopadlo. „Díky dárcům Tříkrálové sbírky jsme pomohli paní uhradit nájem a také letní tábor pro dcerku,“ pokračuje Denisa Šmehlíková s tím, že mamince pomohli i další lidé. Charita se domluvila s firmou vyrábějící nábytek a ta věnovala její dcerce novou postel. „Mezi námi jsou i lidé, kteří dokážou a chtějí podat pomocnou ruku. Vždy je naděje. Vždy se dá společnými silami najít řešení…“ tvrdí Denisa Šmehlíková.

Aby králové přinášeli lidem radost, pokoj v duši. Aby se líbili…

Alena Hojgrová už oblékla více než 200 králůV novém roce vyrazí poprvé koledovat za potřebné i Alena Hojgrová ze Zábřehu. V blízké vesničce doprovodí své vnučky a jejich kamarádku, které budou koledovat s houslemi a ve slušivých pláštích a turbanech. „Kostýmy pro Tři krále šiji už třetím rokem. Za tu dobu jich je více než 200. A protože nyní slaví Tříkrálová sbírka celorepublikově 20. výročí, ozdobila jsem je navíc ještě korálky a ušila turbany. Budou to praví mudrcové z východu,“ usměje se Alena Hojgrová. Košilky šije z plátna a zdobí je pravými krajkami, barevné pláštíky pak jsou z přešitých plesových šatů, závěsů, ale také z látek, které měla doma anebo jí je přinesli dobří lidé. Její kostýmy nosí králové na Zábřežsku, ale také Opavsku a dokonce i Slovensku. „Když jednou zazvonili koledníci v korunách a pláštích u mě doma, dojalo mě to. Přála bych si, aby lidé byli lidé dojatí i nad těmi králi, které jsem oblékla já. Aby přinášeli lidem radost, pokoj v duši, aby se líbili. Pak dělám dobro i já…  Každý král je pro mě schodek do nebe,“ dodává Alena Hojgrová.

Do Tříkrálové sbírky se každý rok zapojují tisíce dobrovolníků, jen koledníků vyšlo v roce 2019 do ulic téměř 17 000.  Pak jsou tu ještě jejich doprovody a další... Ti všichni chtějí pomoci lidem v nouzi. 65% výtěžku Tříkrálové sbírky zůstává v regionu, část jde na pomoc v zahraničí (v případě Arcidiecéze olomoucké to je na Ukrajinu a Haiti). 

Pokud chcete podpořit Tříkrálovou sbírku, vložte příspěvek do pokladničky označené logem Charity, kterou k vám Tři králové přinesou s koledou. Prostřednictvím DMS můžete vyjádřit i každoměsíční trvalou podporu, když pošlete na číslo 87 777 trvalou dárcovskou SMS ve tvaru:

DMS  KOLEDA  30
DMS  KOLEDA  60
DMS  KOLEDA  90

DĚKUJEME...

Foto: Charita Nový Hrozenkov, Arcidiecézní charita Olomouc

Marek Navrátil

PR pracovník, koordinátor Tříkrálové sbírky
E-mail: 88Eo1Wd7cknDZ-4WH8pr5W7%WkvDRW7r