Ukrajinské děti natočily ve studiu Spievanku. Kupte si ji online
30. prosince 2019 ACHO

Ukrajinské děti natočily ve studiu Spievanku. Kupte si ji online

Ukrajina – Zpěv, rytmy, rozbušená srdce, radost. Heartcore. Děti z ukrajinských vesnic Bortnyky a Lopatyn, které s českými dárci dlouhodobě podporuje Arcidiecézní charita Olomouc, si vyzkoušely díky mezinárodnímu projektu být zpěváky. Společně nahrály ve studiu Spievanku, kterou v únoru 2020 vydají online. Písničku si lidé budou moci stáhnout a zaplatit za ni na www.heartcore-records.com. Jejich příspěvky podpoří dětský domov v Bortnykách, kde pro chlapce vybaví hudební učebnu. Měsíční projekt děti nadchl. Stejně tak českou hudební producentku Michaelu Bókovou, která s nimi pracovala. „Vzhledem k tomu, že se děti z Bortnyk pravidelně a aktivně účastní liturgií a různých církevních slavností, jsou mezi nimi velmi šikovní zpěváci, a to mě moc potěšilo. Dívky z Lopatyna poctivě vedla naše pedagožka zpěvu a práce s nimi byla snadná a příjemná,“ hodnotí koordinátorka projektu.  

Projekt Heartcore for Ukraine uskutečňuje berlínské nezávislé vydavatelství Heartcore Records a snaží se podporovat hudební vzdělání dětí po celém světě. Chlapci z Bortnyk a dívky z Lopatyna se tak během srpna scházeli s odborníky při lekcích zpěvu a hudby, aby pak ve Lvově společně natočili Spievanku. „Píseň Spievanka pochází z archivu ukrajinské jazzové zpěvačky Ganny Grynivy. Ta žije v Berlíně, ale strávila mnoho času záznamem folklorních písní z Karpatské oblasti. Spievanka mě zaujala svým hudebním i významovým obsahem. Vypráví příběh o stvoření světa a člověka,“ přibližuje Michaela Bóková s tím, že lektoři vybrali z originální verze čtyři úvodní sloky, které zakomponují do jazzově alternativního aranžmá.

Foto: Heartcore RecordsProjekt Heartcore zpestřil léto chlapcům v dětském domově v Bortnykách.  Dvacet pět z nich absolvovalo téměř každý den společné i individuální hodiny zpěvu. „Učili se různé písně, snažili se psát vlastní hudbu a tvořit písně. Velmi dobré bylo, že chlapci zpívali sborově a učili se tak spolupracovat. U mnohých projekt vyzdvihl jejich talent a největší radost jim udělalo nahrávání ve studiu, ale také přítomnost dobrovolníků,“ dává zpětnou vazbu vedoucí dětského domova Ruslan Markiv.

 

Foto: Heartcore RecordsHeartcore potěšil i vesnici Lopatyn. „Naše dívky natočily kromě společné písně s bortnyckými chlapci ještě jednu píseň pro vesničku Lopatyn,“ dodává Olesya Zhupnyk z Fondu Děti v nouzi.  Přestože projekt a lekce už skončily, lopatynské děti žijí hudbou dál a občas pořádají malé koncerty pro své sousedy a další obyvatele vesnice.

Závěrečného natáčení v profesionálním studiu se účastnilo 14 bortnyckých chlapců a 4 lopatynské dívky.

Foto: Heartcore Records

Dagmar Jurčíková

PR pracovník
Tel.: 581 115 216 E-mail: Z8twRb2bbkps1~l7VX~kT6e4YanBZd54Ys