Vánoční balíčky pro Ukrajinu: zbývá obdarovat posledních 37 dětí
13. listopadu 2018 ACHO

Vánoční balíčky pro Ukrajinu: zbývá obdarovat posledních 37 dětí

Vladovu rodinu poznamenal válečný konflikt na východě Ukrajiny, kam narukoval jeho otec. Mnozí muži se vracejí z bojů zpět domů traumatizovaní, proto se Vladova rodina rozpadla. Jednou z chlapcových radostí je fotbal. Fotbalový míč, dres a další věci zabalila loni chlapci do vánočního balíčku rodina z Olomoucka. „Jé, Manchester United! Duže djakuju,“ byl Vlad nadšený. Dárci se trefili do černého, přesto chlapce potěšilo ještě něco víc. „Důležité je, že někdo chce druhému udělat radost. Budu se učit česky a příště dárcům pošlu pozdrav v češtině,“ dodal tehdy třináctiletý Vlad. Arcidiecézní Charita Olomouc dopravuje dárky na Ukrajinu každý rok, letos má na seznamu 414 dětí. Čeští dárci si už většinu rozebrali k obdarování, zbývá posledních 37 dětí.

Vánoční balíčky rozdají pracovníci Arcidiecézní charity Olomouc chlapcům v dětském domově v Bortnykách, dále dětem z rodin v nouzi, o které se starají Charity Kolomyja a Ternopil, a to není vše! „Zamíříme ještě do Lopatynu, kde rozdáme dárky dětem, které pocházejí z velmi chudých poměrů z městečka i okolních vesnic. Některé rodiny si nemohou dovolit jim zaplatit ani teplý oběd, proto docházejí do jídelny Fondu Děti v nouzi, který naše Charita podporuje. Mnohé z těchto dětí navíc živí jen jejich matky,“ přibližuje za Arcidiecézní charitu Olomouc Anna Borková. Rozdávání dárků každý rok provázejí písně (nejen koledy), různé říkanky a veselí.

Lidé, kteří se chtějí do akce Vánoční balíček zapojit, si mohou vybrat konkrétní dítě po domluvě s Charitami v Arcidiecézi olomoucké (Olomoucký kraj a část Pardubického, Zlínského a Jihomoravského kraje). Bližší informace najdou na webu www.acho.charita.cz. Konkrétní dítě si vyberou v databázi http://www.darky.jsemvidet.eu/, kde se dozví, kolik je mu let a jakou velikost oblečení a obuvi má. „Dárci mohou poslat vše, co udělá dětem radost, kromě cukrovinek a potravin, které v balíčku být nesmí. Balíček pro jedno dítě by měl obsahovat pouze nové věci, a to v hodnotě kolem 1 000 korun. Hmotnost zásilky by neměla přesáhnout 4 kilogramy,“ pokračuje Anna Borková. Ti, kteří se nedostanou k internetu nebo do nejbližší Charity, se mohou na detaily dotázat i po telefonu na čísle: 581 115 218.

Dárci balíčky odešlou nebo dopraví na nejbližší Charitu nejpozději do 4. prosince. Během ledna pak pracovníci Arcidiecézní charity Olomouc osobně rozdají dárky dětem na Ukrajině.

Balíčky putují do dětských domovů, sirotčinců a také do sociálně slabých rodin v Bortnykách, Kolomyji, Ternopilu a Lopatynu.

To, jak jsme balíčky rozdávali letos v lednu, si prohlédnete ve FOTOGALERII

Karolína Opatřilová, ACHO