Vstupte do komiksu dobrých skutků, zvala Charita účastníky Velehradu
8. července 2019 ACHO

Vstupte do komiksu dobrých skutků, zvala Charita účastníky Velehradu

Velehrad - V komiksu dobrých skutků se ocitli návštěvníci stanu Charity ve Dny lidí dobré vůle na Velehradě (4. a 5. července). Potkali tam figury Chariťáků v životní velikosti a mohli si pročíst bubliny se zajímavými příběhy, které jim vycházely přímo z úst. Popisovaly zážitky ze služby a také ze setkání s lidmi, kteří mají odvahu a sílu pomáhat druhým. Některé z těchto Chariťáků mohli lidé ve stanu potkat hned dvakrát, byli totiž přítomní i naživo… Další podivuhodný člověk posedával venku před stanem. Pána vytvořeného z petlahví postupně obalovali „kůží“ dvě výtvarnice, přičemž materiál čerpali přímo od návštěvníků. Ti vykreslili na papír své dobré skutky.

Nohy a ruce z petháhví, trup z barelu, pak přibude i hlava. Během čtvrtka vzniká před stanem Charity na Velehradě nový člověk. Obléká papírovou lepicí pásku, noviny a na obličeji se mu usadí místo jednoho oka červené srdíčko s nápisem Pomozte svému srdci… „Technikou kašírování postupně navlékáme na trojrozměrnou figuru ještě triko a podkolenky z dobrých skutků, které nám nosí popsané ve svých komiksech lidé ze stanu Charity,“ sděluje jedna z výtvarnic Tereza Žváčková. Všechny ty dobré skutky mají nepřeberné množství témat – vymetání komína, zalévání zahrádky, modlitba za nemocnou dívenku, záchrana roháče, kterého málem zašlápli kolemjdoucí, pomoc s opravou auta, zmrzlina pro muže bez domova,… „Mě zaujalo třeba loupání brambor,“ usměje se další výtvarnice Lenka Trantírková, která zrovna dokončuje tenisku se šněrováním – až do takových detailů je muž z dobrých skutků vytvořen.

Foto: K. Novodvorska, ACHO Foto: K. Novodvorska, ACHO Foto: K. Novodvorska, ACHO

Ti, kteří nějakým způsobem pomohli druhému člověku, vše sdělí pracovníkům Charity a jsou zařazeni do losování o ceny. Radost z pomoci druhému pak mají dvakrát. „To je určitě podvod,“ je nedůvěřivý malý Justin. Nakonec se přece jen pustí do kreslení. O večerním losování právě on vyhraje hlavní cenu – mobilní telefon od firmy T-Mobile.

U jednotlivých komiksových figur si lidé mohou pročíst nejrůznější situace, se kterými se pracovníci Charity sertkávají ve své službě. „Vždyť služby Charity pomáhají druhým lidem, i ony jsou tak dobrými skutky,“ podotýká ředitel Arcidiecézní charity Olomouc Václav Keprt. Lidé si tak přečou i o Chariťácích, kteří ve svém volném čase hrají fotbal s lidmi bez domova a pořádají pro ně turnaje, jiní zase vyrážejí pomáhat do uprchlických táborů. Další jsou fascinováni svými klienty, kteří dokáží pomáhat druhým, i když jsou sami v tíživé situaci. Figury tak doplňují ještě interaktivní předměty, například dětská postýlka, igelitová taška plná věcí, které potřebuje člověk přebývající na ulici, fotbalová brána s míčem nebo provizorní přístřešek z klacků a igelitu. Ten ochrání před deštěm lidi, kteří přišli o střechu nad hlavou při hurikánu.

Foto: K. Novodvorska, ACHO Foto: K. Novodvorska, ACHO

Jednou chceme taky pracovat v Charitě

Na odchodu ze stanu mává usmívající se tatínek se dvěma dětmi. A děkují. „Zaujalo nás to tak, že bychom u vás jednou taky chtěli pracovat. Tedy, děti až vyrostou,“ usměje se pán. 

Návštěvníci, ale i ti, kteří na Velehradě letos prezentují své služby, mohou u Charity podepsat petici za záchranu domácí zdravotní péče. Stránky petice Doma je doma se plní a plní. Na jejich řádcích přibývají podpisy nejrůznějších lidí - profesionálů, kteří se o nemocné doma starají, lidí, kteří tuto službu už někdy potřebovali, a jiných, kteří s ní dosud neměli zkušenost, ale vědí, že i oni jednou zestárnou nebo mohou onemocnět. Petici podpořili svými podpisy i olomoucký arcibiskup Jan Graubner či herec a moderátor Dnů lidí dobré vůle Filip Tomsa. Děkujeme…

Více ve FOTOGALERII.

Karolína Opatřilová,

Arcidiecézní charita Olomouc