Potřebuji pomoc

Před tím, než se začnete zajímat o různé druhy pomoci, je potřeba si říct, zda jste se již po příjezdu do České republiky registrovali k legálnímu pobytu na příslušných úřadech (KACPU, Úřad práce aj.). Všechny informace a možnosti pomoci zveřejněné na této webové stránce jsou určeny především lidem, kteří opustili Ukrajinu z důvodu ochrany a jsou registrováni k legálnímu pobytu na území České republiky.

Pokud jste neprošli registrací nebo Vás zajímají náležitosti registrace, prosím pokračujte ZDE.

Pokud jste se registrovali, pokračujte dál na této stránce.

 

PORADNA PRO UKRAJINSKÉ UPRCHLÍKY

Nevíte si s něčím rady a potřebujete poradit? Potřebujete do nemocnice, na úřad, zajímá Vás, jak zapsat děti do školy, a nebo máte jinou otázku nebo problém? Obraťte se na naši poradnu, kterou má na starost naše pracovnice

Alla Lakomá

na tel. +420 705 866 936

e-mail: alla.lakoma@acho.charita.cz

na adrese: Křížkovského 505/6, 779 00 Olomouc

Poradna je v provozu:
Úterý: 13-15 hodin
Čtvrtek: 13-15 hodin

Pro radu si můžete zavolat, napsat e-mail nebo přijít osobně na ulici Křížkovského – podle toho, co Vám nejvíce vyhovuje.

V rámci služeb naší poradny Vám rádi zdarma poskytneme:

 • Informace o pobytu v České republice
 • Informace o zaměstnání, sociálních službách a zabezpečení, vzdělání aj.
 • Informace o akcích v Olomouci
 • Pomoc s vyplňováním úředních formulářů
 • Asistenci na úřadech, u lékaře, v zaměstnání aj.
 • Tlumočení (osobně, přes telefon, přes e-mail)

Nechcete čekat na otevírací dobu naší poradny? Zde jsou další informace o možnostech pomoci:

 

Užitečné odkazy:


 

Potřebuji pomoc s ubytováním

Odjeli jste do České republiky z důvodů konfliktu na Ukrajině a v České republice nemáte ubytování nebo Vám končí možnost Vašeho aktuálního ubytování?

Pokud hledáte ubytování ve městě Olomouc, můžete se obrátit na Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) na adrese 1. máje 803/1, 779 00 Olomouc.

V dalším případě můžete vyplnit náš dotazník:

Další užitečné odkazy:

Jste těmi, kteří ubytovávají ukrajinské uprchlíky u sebe doma a potřebujete finančně pomoci?

Od dubna 2022 si můžete zažádat o příspěvek solidárním domácnostem – leták s podrobnými informacemi ke stažení ZDE.

Zpět na Menu


 

Potřebuji potravinovou nebo materiální pomoc

Uprchli jste z Ukrajiny z důvodu probíhajícího konfliktu a nemáte dostatek financí na nákup potravin? Potřebujete nějaké vybavení do bytu nebo domu, ve kterém právě žijete?

Potravinová pomoc

Pokud nemáte dostatek potravin, doporučujeme navštívit webovou stránku Pomáhej Ukrajině. (odkaz: https://www.pomahejukrajine.cz/nabidky/c36e0237-f57c-407b-97b8-e73f3cd580ab )

Jak zjistím, které nabídky jsou ty pravé pro mě?

 • Podle toho, v jakém kraji žijete, vyberte daný kraj (např. Olomoucký kraj)
 • Níže klikněte na odkaz „Podrobnější filtr“
 • V případě, že potřebujete potraviny, klikněte na „Potraviny – jídlo“
 • Zadejte svůj e-mail a telefonní číslo.

Pokud bydlíte ve městě Olomouc nebo v jeho okolí, je pro Vás dostupná potravinová pomoc v Olomouci skrze dobročinnou organizaci Charita Olomouc: kontaktní telefon je +420 703 136 226 nebo e-mail ukrajina@olomouc.charita.cz.

Materiální pomoc

Potřebujete-li vybavení domácnosti, obraťte se na našeho koordinátora, který je k dispozici na tel. +420 705 866 936 nebo e-mailu: alla.lakoma@acho.charita.cz.

Sháníte ošacení? Obraťte se na koordinátora dobročinné organizace Charity Olomouc, který je k dispozici na tel. +420 703 136 266 e-mail: ukrajina@olomouc.charita.cz.

Upozorňujeme, že vybavení, které v rámci pomoci dostanete, může být použité (většinou se jedná o dary veřejnosti).

Zpět na Menu


 

Potřebuji finanční pomoc

Uprchli jste z Ukrajiny z důvodu právě probíhajícího konfliktu a potřebujete pomoci s financemi?

Po vyřízení všech nutných náležitostí (vízum, povolení k pobytu, pojištění aj.) k zajištění legálního pobytu na území České republiky, má každý ukrajinský občan se statusem dočasné ochrany (statusem uprchlíka) právo a možnost být zaměstnán, případně pobírat dávky pomoci v hmotné nouzi.

Jak si můžete zažádat o finanční příspěvek?

V první řadě je důležité, abyste si zřídili bankovní účet v české bance. Jak na to se dozvíte např. na stránkách bank ČSOB a Reiffeisenbank.

Pokud máte založený bankovní účet, můžete žádat o humanitární příspěvek (dávku). Jak na to, se dozvíte skrze informace na plakátu Ministerstva práce a sociálních věcí České republiky.

Rádi byste se stali finančně nezávislými a chtěli byste si najít zaměstnání?

Více informací o možnostech zaměstnání se dozvíte na stránkách Úřadu práce.

Pokud nevíte, jak na to, neváhejte kontaktovat naši pracovnici Allu Lakomou, která Vám ráda poradí. K dispozici je na telefonním čísle +420 705 866 936 nebo e-mailu: alla.lakoma@acho.charita.cz.

Zpět na Menu


 

Potřebuji psychologickou nebo duchovní pomoc

Padá na Vás aktuální dění? Potřebujete někoho, komu sdělíte své starosti? Potřebujete poradit nebo se na chvílí zastavit?

Naše pomoc je určena všem lidem, kteří uprchli z Ukrajiny z důvodu konfliktu, ale také jejím příbuzným, přátelům nebo všem, kteří poskytují uprchlíkům ubytování a jinou pomoc.

Pro psychologickou a duchovní podporu se můžete obrátit na Radku Pospíšilovou, tel: +420 734 761 856 nebo e-mail: spirit.ua@acho.charita.cz.

Pro více informací o psychologické pomoci se můžete obrátit i na webové stránky Ministerstva vnitra České republiky.

Rádi byste navštívili mši nebo potřebujete podporu od duchovních? Obraťte se prosím na:

Zpět na Menu


 

Potřebuji jazykovou podporu nebo překlad

Máte problém se domluvit nebo vykomunikovat, co potřebujete? Potřebujete jednoduše poradit? Obraťte se na naši kolegyni Allu Lakomou, která je dostupná na telefonním čísle +420 705 866 936, e-mail: alla.lakoma@acho.charita.cz.

Na telefonním čísle nebo prostřednictvím e-mailu Vám rádi poskytneme:

 • Informace o pobytu v České republice
 • Informace o zaměstnání, sociálních službách a zabezpečení, vzdělání aj.
 • Pomoc s vyplňováním úředních formulářů

Dále je Vám k dispozici také asistence Charity Česká republika na telefonním čísle +420 731 432 431 nebo na e-mailu ukraina.info@charita.cz.

Infolinka je aktuálně dostupná každý všední den ve stejném čase.

Pondělí: 9–13 a 14–18 hodin
Úterý:    9–13 a 14–18 hodin
Středa:  9–13 a 14–18 hodin
Čtvrtek: 9–13 a 14–18 hodin
Pátek:   9–13 a 14–18 hodin

Zpět na Menu


 

Potřebuji lékařskou péči

Není Vám dobře, potřebujete léky – zkrátka potřebujete navštívit lékaře?

Na zdravotní péči má nárok každý člověk, který uprchnul z Ukrajiny před válkou. Podmínkou bezplatné zdravotní péče je ovšem registrace k legálnímu pobytu v České republice (např. registrace skrze KACPU) a vyřízení zdravotního pojištění.

Ještě nemáte pojištění?

Pokud potřebujete akutně lékařskou péči a ještě nemáte vyřízené pojištění, navštivte webovou stránku Lékaři pro Ukrajinu.

 • Pokud hledáte lékaře v jiném místě než ve městě Olomouc, zvolte prosím jiný „kraj“, „okres“ nebo „město“ podle toho, co hledáte.

Již máte pojištění?

Pokud již máte uzavřené pojištění, doporučujeme si najít lékaře podle toho, u jaké pojišťovny jste registrováni.

Pokud jste registrování u pojišťovny VZP (Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR), navštivte vyhledávač smluvních poskytovatelů služeb pojišťovny. Podle toho, co potřebujete zvolte, prosím, kategorii „Odbornost“, podle města/místa, ve kterém sháníte zdravotní péči zadejte informaci do políčka „Obec, ulice nebo vaše poloha“.

Pokud máte pojištění u jiné zdravotní pojišťovny, neváhejte se ozvat naší pracovnici Alle Lakomé, na tel. +420 705 866 936 nebo ji neváhejte kontaktovat na e-mail: alla.lakoma@acho.charita.cz.

Zpět na Menu


 

Potřebuji pomoc nebo informace o školní docházce

Uprchli jste do České republiky z důvodu konfliktu na Ukrajině a ráda byste zapsali své dítě ke školní docházce nebo hledáte informace týkající se školství v České republice?

Pokud žijete ve městě Olomouc nebo v blízkosti města Olomouc, doporučujeme navštívit stránky města Olomouce, kde najdete podrobné informace o možnosti návštěvy škol ve městě Olomouc. Seznam základních a mateřských škol v Olomouci najdete na webu Olomouc, město pro rodinu.

Pokud žijete v jiné lokalitě než ve městě Olomouc, doporučujeme navštívit webovou stránku Shkola. Na tomto portále najdete školy, které jsou připraveny přijmout ukrajinské děti.

Rádi Vám poradíme osobně

Je stále něco, co Vám není jasné nebo byste potřebovali poradit? Neváhejte se ozvat naší pracovnici Alle Lakomé, na tel. +420 705 866 936 nebo ji neváhejte kontaktovat na e-mail: alla.lakoma@acho.charita.cz.

Zpět na Menu


 

Potřebuji pomoc se vzděláním pro dospělé

Uprchli jste z Ukrajiny z důvodu aktuálně probíhajícího konfliktu? Rádi byste se zdokonalili v českém nebo jiném cizím jazyce? Máte zájem o jazykové nebo jiné kurzy ve městě Olomouc a blízkém okolí?

Filozofická fakulta Univerzity Palackého nabízí jazykové kurzy pro uprchlíky z Ukrajiny. Aktuální nabídku kurzů najdete na webových stránkách filozofické fakulty.

Využijte také jazykové kurzy jazykové školy Lingua. Aktuální nabídku kurzů si můžete prohlédnout na internetové stránce jazykové školy.

Pokud jste občanem Ukrajiny pod dočasnou ochranou, k dispozici jsou Vám i hrazené kurzy českého jazyka prostřednictví Úřadu práce – více informací na letáčku. Více informací o kurzech českého jazyka najdete také na stránkách Úřadu práce.

Zpět na Menu


 

Potřebuji pomoc s hledáním práce

Uprchli jste z Ukrajiny z důvodu aktuálně probíhajícího konfliktu a rádi byste si našli práci?

Pro radu a pomoc se můžete obrátit na Úřad práce. Pokud žijete ve městě Olomouc, úřad práce najdete na adrese
Vejdovského 4, 779 00 Olomouc.

Užitečné odkazy s nabídkami práce:

Máte dotazy nebo si s něčím nevíte rady?

Neváhejte se obrátit na naši pracovnici Allu Lakomou, na tel. +420 705 866 936 nebo ji neváhejte kontaktovat na e-mail: alla.lakoma@acho.charita.cz. Ráda Vám poradí jak a kde si hledat práci nebo jak se neztratit na Úřadě práce.

Podat svůj dotaz můžete také na infolinku Úřadu práce ČR:

Zpět na Menu


 

Potřebuji přístup k internetu nebo telefonu

Uprchli jste z Ukrajiny z důvodu aktuálně probíhajícího konfliktu a potřebujete přístup k internetu nebo potřebujete telefon?

Arcidiecézní charita Olomouc disponuje telefony a SIM kartami pro osoby, které pobývají v České republice a jsou pod dočasnou ochranou.

Pokud z opodstatněného důvodu potřebujete telefon, neváhejte se obrátit na naši pracovnici Allu Lakomou, na tel. +420 705 866 936 nebo ji neváhejte kontaktovat na e-mail: alla.lakoma@acho.charita.cz.

Zpět na Menu