Daránek dětem: Maminka Věra by chtěla dát dětem vše, ale není to možné
13. dubna 2021 Daránek

Daránek dětem: Maminka Věra by chtěla dát dětem vše, ale není to možné

Život běžné funkční rodiny zcela změnila tragická událost, kdy rodina důsledkem ničivého požáru přišla o dům, kde do té doby spokojeně vyrůstaly tři krásné zdravé děti. Otec dětí však situaci nezvládl a problémy začal řešit alkoholem. Velmi rychle propadl závislosti a následovalo to, co většinou v těchto situacích nastává. Přišel o zaměstnání a rodina se dostala do finančních potíží. Snaha o jakékoliv řešení byla z jeho strany nulová, přestal se zajímat o děti a mamince nezbývalo než vzít situaci do svých rukou. Následoval rozvod, děti byly svěřeny do péče maminky a ta zůstala na všechno sama.

Zástupci obce, kde paní Věra s dětmi žije, požádali o pomoc Charitu. Ta pomohla najít rodině nové bydlení a nadále ji doprovází v její nelehké životní situaci. V rámci Charitní poradny poskytuje pomoc při řešení dluhové problematiky a v oblasti systému sociálních dávek. V rámci možností Charita poskytuje rodině také materiální a potravinovou pomoc.

S pomocí sociálních dávek a Charity je maminka schopna zaplatit nájem a zajistit dětem základní životní potřeby. V současnosti situaci velmi komplikuje pandemická krize, kdy paní Věra v důsledku uzavření škol a školek nemůže chodit do práce. „Moc bych si přála dát dětem vše, ale platím nájem, nemohu chodit do práce, nefungují školy a ošetřovné je nízké,“ říká paní Věra.

Pod přáním „dát dětem vše“ si každý může představit něco jiného. Vždy záleží na situaci, ve které se nachází, a jaké jsou jeho možnosti. V tomto případě to není dětský pokoj plný hraček, vybavený počítačem, televizí apod. Dvanáctiletý Vojta a jeho dvě mladší sestry Lucka a Zuzanka, kterým je deset a pět let, mají přání daleko prostší.

Na otázku, co by jim nyní nejvíce pomohlo a co by si přáli, odpověděl nejstarší Vojta: „Mamka má internet jen v mobilu, dělá se přes něj špatně online výuka, moc bych si přál počítač." Prostřední Lucka k tomu dodala: „Maminka neumí anglicky, a já potřebuju pomoct s domácími úkoly." Nejmladší Zuzanka má přání jasné: „Ráda maluju, a tak bych chtěla hodně papíru a pastelky.“

Přes všechnu poskytnutou pomoc a snahu maminky není v jejích silách dětem zajistit všechny materiální potřeby, které jsou v nynější době v běžných rodinách základním standardem. Co dětem nejvíce chybí je podpora při doučování, pomůcky do školy a technika (počítač nebo tablet) k připojení na online výuku ve škole.

Vlastní osud není možné mnohdy změnit ani přes veškeré úsilí a zejména ti nejzranitelnější, kterými jsou děti, nemají žádnou možnost svou situaci ovlivnit. Na pomoci těm nejmenším, kterým v Česku hrozí sociální vyloučení, se může podílet každý. Podpořit je, aby to měli co nejlehčí, je možné prostřednictvím nové sbírky Daránek dětem. Vybrané prostředky poputují na podporu péče o děti, zařízení, služby a projekty pomáhající dětem v nouzi, podporu aktivit pro děti a mládež a také na podporu ochrany práv a oprávněných zájmů dětí.

Marek Navrátil

PR pracovník, koordinátor Tříkrálové sbírky
E-mail: 88Eo1Wd7cknDZ-4WH8pr5W7%WkvDRW7r