ZÁPISKY Z HAITI

Klára s Josefem právě pomáhají na Haiti...

Charitní pracovník byl k ruce zubaři. Ošetřili přes 80 lidí v Banátu

Lékař ošetřil v Banátu 85 pacientů. Zdarma

Svatá Helena - Trhání kořenů a vyspravování zubních protéz. Takto nejčastěji pomáhal českým krajanům žijícím v rumunském Banátu zubař Jaroslav Navrátil. Jako dobrovolník působil týden v zubní ordinaci, kterou vybavila Oblastní charita Hodonín spolu s dárci ve vesničce Svatá Helena. Na místě asistoval lékaři Martin Zamazal z Arcidiecézní charity Olomouc...

Během sedmi červnových dní se zkušenému zubaři podařilo ošetřit 85 lidí. „Nejčastějším problémem pacientů bylo uhnívání kořenů, v jejichž důsledku se mohla do těla dostat infekce a zasáhnout nejrůznější orgány. Spousta z nich přinášela do ordinace i své zubní protézy, které bylo třeba vyspravit,“ přiblížil Martin Zamazal z Arcidiecézní charity Olomouc. Roli asistenta zubaře si vyzkoušel poprvé. V ordinaci se setkal u pacientů s velkou vděčností. Mnozí z nich totiž nemají na zdravotní péči peníze. O to důležitější je prevence. Oba muži tak zavítali i do školy. Tam Jaroslav Navrátil šířil mezi dětmi osvětu, jak se o své zuby dobře starat.

Situace v Banátu není růžová. Obyvatelé tamních českých osad se živí především rolnictvím. Polní hospodářství nevynáší, největší hospodář tak dokáže uživit maximálně 4-6 kusů dobytka. „Lijáky obvykle odplaví veškerou půdu do údolíček, a když nastane období velkého sucha, vše usychá, protože je tam nedostatek vody. Následuje-li několik špatných let za sebou, tamních lidí se zhostí velká bída. Jiná obživa v okolí totiž není, doly se zavřely a továrny tu nejsou,“ nastínil důvody, proč v Banátu vládne chudoba, ředitel Oblastní charity Hodonín Václav Salajka.

Čeští zubaři přijíždějí do zubní ordinace ve Svaté Heleně jako dobrovolníci pravidelně. Oblastní charita Hodonín směřuje svou pomoc v Banátu především do českých vesnic. Dále spolupracuje s dětským domovem v Pietroasa Mare.

Více ve FOTOGALERII.

Karolína opatřilová, ACHO

Pomáhejte s námi na Haiti a na Ukrajině
 

Chci se stát dobrovolníkem

 
 

Konsorcium nevládních organizací

VÝSLEDKY 

 

 

EVROPSKÉ PROJEKTY

 
 

Charity v arcidiecézi

Bystřice p.Hostýnem  Holešov  Hranice  Kojetín  Konice  Kroměříž  Kyjov  Luhačovice  Moravská Třebová  Nový Hrozenkov  Olomouc  Otrokovice  Prostějov  Přerov  Slavičín  Strážnice  Svitavy  Šternberk  Šumperk  Uherské Hradiště  Uherský Brod  Valašské Klobouky  Valašské Meziříčí 
Veselí nad Moravou  Vsetín
Vyškov  Zábřeh  Zlín
Hospic na Svatém Kopečku