Doba půstu vybídne k milosrdenství

Doba půstu vybídne k milosrdenství

Arcidiecéze olomoucká - Kdo se modlí, ať se postí. Kdo se postí, ať je milosrdný. To si připomenou od 1. března věřící v Arcidiecézi olomoucké při Postní almužně. V postní době mohou udělat něco pro sebe i pro druhé. Například paní Jana z Olomouce si s mužem a dalšími šesti manželskými páry odříká každý rok část své výplaty. „Částku, kterou nastřádáme, pak všichni vhodíme do společné postní kasičky a věnujeme ji konkrétní rodině v našem okolí, která potřebuje pomoct. Poprvé jsme se spojili před třemi lety. Chtěli jsme přilepšit rodině s dětmi, jejichž tatínek byl nemocný a bez práce,“ říká paní Jana. Jen v Arcidiecézi olomoucké letos ve farnostech a v kostelích rozdají věřícím lidem 24 000 postních krabiček.

 

 

Starobylou tradici – Postní almužnu – obnovila Charita ve spolupráci s farnostmi v roce 2009 v Arcidiecézi olomoucké a Diecézi brněnské. O rok později se almužna rozšířila do dalších částí České republiky. „Peníze vhozené do postní kasičky by měly být především za to, co jsme si sami pro sebe odepřeli (kouření, sladkosti, zábava, brouzdání po internetu - cokoliv, co máme rádi a za co utrácíme peníze). Postní almužna má mít především duchovní a formační rozměr a z tohoto snažení má na konci vzniknout nějaké viditelné dobro,“ vzpomíná na začátky ředitel Arcidiecézní charity Olomouc Václav Keprt. S podporou olomouckého arcibiskupa, Mons. Jana Graubnera, se pak postní almužna začala šířit mezi věřící. Charity s farnostmi také opakovaně vyzvaly věřící, aby do postní krabičky vhodili svoje tipy na konkrétní potřebné.  Další tipy, kde pomoci, dávají Charitám každý rok i kněží.

Pracovníci Oblastní charity Uherský Brod se loni díky postní almužně dozvěděli o dalších šesti potřebných. „To je za děkanát docela vysoké číslo. V postní krabičce jsme objevili například kontakt na paní se synem a vážně nemocnou sestrou. Pomohli jsme jim s léky a v případě potřeby se na nás mohou obrátit i dnes. O postní době se tak lidé nejen modlí a postí, ale začali si všímat i těch, kteří potřebují pomoc,“ říká František Bílek z uherskobrodské Charity.

Ve Veselí nad Moravou zase lidé podpořili dostavbu školy v salesiánském komplexu v Bulharsku, dále pak lidi, kteří se ocitli v nouzi. Na Prostějovsku loni postní almužna pomohla jednotlivcům či rodinám, zejména zadluženým. „Nechtěli jsme jim dát přímo peníze, protože by je umořili za dluhy a nic velkého by nevyřešili. Jedné paní jsme tak třeba koupili uhlí, aby měla v zimě čím topit. Za jednoho pána, který se potřeboval udržet na ubytovně, jsme složili zálohu,“ upřesňuje za Charitu Prostějov Vít Forbelský.

Postní krabičku lidé obdrží ve své farnosti či v kostele o Popeleční středě (1. března) nebo o první postní neděli (5. března). Krabičku pak odevzdávají zpět o Květné neděli, v některých obcích až po Velikonocích, například v Uherském Brodě.

Karolína Opatřilová, ACHO

 

Tříkrálová sbírka 2019
Pomáhejte s námi na Haiti a na Ukrajině

Tříkrálová sbírka 2019

Náš výtěžek
29 828 910 Kč

100,0%

Rozpečetěno pokladniček

Chci přispět

Zobrazit podrobné výsledky z celé ČR

 

Chci se stát dobrovolníkem

 
 

Konsorcium nevládních organizací

VÝSLEDKY 

 

 

EVROPSKÉ PROJEKTY

 
 

Charity v arcidiecézi

Bystřice p.Hostýnem  Holešov  Hranice  Kojetín  Konice  Kroměříž  Kyjov  Luhačovice  Moravská Třebová  Nový Hrozenkov  Olomouc  Otrokovice  Prostějov  Přerov  Slavičín  Strážnice  Svitavy  Šternberk  Šumperk  Uherské Hradiště  Uherský Brod  Valašské Klobouky  Valašské Meziříčí 
Veselí nad Moravou  Vsetín
Vyškov  Zábřeh  Zlín
Hospic na Svatém Kopečku