ZÁPISKY Z HAITI

Klára s Josefem právě pomáhají na Haiti...

Noc kostelů a Charita: příběhy Domácí hospicové péče

Foto: Jindřich Štreit

Olomouc - Příběhy, které psal život, zpestřené snímky Jindřicha Štreita. Takto přiblíží Domácí hospicovou péči Arcidiecézní charita Olomouc (ACHO) v kapli sv. Anny u dómu. V Kapli Božího milosrdenství (v ulici Křížkovského, kde ACHO sídlí) si lidé navíc poslechnou verše a zajímavé besedy o doprovázení na konci života. Noc kostelů se uskuteční v pátek 9. června.

Kapli Božího milosrdenství, která je ukázkou současné církevní architektury, si mohou lidé prohlédnout od 18 do 23 hodin. V prostorách kaple mohou nejen rozjímat, ale účastnit se i besedy s ředitelem Hospice na Svatém Kopečku Jiřím Borikem (19 – 19.30 hodin). Po ní následuje krátké literární pásmo veršů (20.00 – 20.30 hodin). Autorky Ludmila Nováčková a Jitka Dobrovítovská se nechaly inspirovat chvílemi, které strávily u lůžek pacientů jako dobrovolnice. Ve 21 hodin přiblíží přítomným život jako „hru“ o dvou dějstvích prezident ACHO a duchovní Bohumír Vitásek.

Kaple sv. Anny u katedrály (dómu) sv. Václava bude otevřená veřejnosti také od 18 do 23 hodin. Prezentaci Charity s příběhy nejen těch, kteří se starali o své blízké na sklonku jejich života, si zájemci přečtou přímo v kostelních lavicích. Tam si prohlédnou i snímky Jindřicha Štreita, který svým osobitým způsobem zachytil objektivem fotoaparátu stáří ve své vší přirozenosti.

V chórové kapli dómu pak pracovníci Charity Olomouc poskytnou konkrétní informace o Domácí hospicové péči v Olomouci a okolí.

Mladá žena, která se doma starala o svou maminku na sklonku jejího života a prožila s ní chvíle náročné a zároveň naplněné hlubokým vztahem, řekla: „Po tom, co jsem s maminkou prožila, se už nebojím smrti.“

O letošní Noci kostelů Charita vzkazuje: jsme tady, abychom pomohli prožít Vašim nejbližším závěr jejich života v láskyplném rodinném prostředí a Vám umožnili toto prostředí poskytnout.

Více na www.nockostelu.cz

Karolína Opatřilová, ACHO

 

Pomáhejte s námi na Haiti a na Ukrajině
 

Chci se stát dobrovolníkem

 
 

Konsorcium nevládních organizací

VÝSLEDKY 

 

 

EVROPSKÉ PROJEKTY

 
 

Charity v arcidiecézi

Bystřice p.Hostýnem  Holešov  Hranice  Kojetín  Konice  Kroměříž  Kyjov  Luhačovice  Moravská Třebová  Nový Hrozenkov  Olomouc  Otrokovice  Prostějov  Přerov  Slavičín  Strážnice  Svitavy  Šternberk  Šumperk  Uherské Hradiště  Uherský Brod  Valašské Klobouky  Valašské Meziříčí 
Veselí nad Moravou  Vsetín
Vyškov  Zábřeh  Zlín
Hospic na Svatém Kopečku